Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky
Příroda

#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky

  • Vydáno5. ledna 2021
Tajemné propasti, krápníky a kresba stará zhruba 6 300 let: to je jen malý výběr unikátů, které ukrývají naše jeskyně. Letos chystají spousty přednášek, komentovaných prohlídek, výstav a dalších zajímavých akcí: rok 2021 je totiž Mezinárodním rokem jeskyní a krasu.

Fantastické útvary podzemních světů a jeskyní: krápníky v Punkevních jeskyních a obří krápníková parní lokomotiva v jeskyni Baradla

Punkevní jeskyně
Baradla, Maďarsko
I když právě nyní jsou jeskyně, které v zimě mívají otevřeno, dočasně uzavřené, nic se neděje. Využijte naše tipy na volně přístupné jeskyně: určitě objevíte kouzelná místa, o kterých jste dosud nevěděli. 
 

Podzemní krásy a #světovéČesko

Se seriálem #světovéČesko jsme se už do báječného podzemního světa podívali už několikrát. Prozkoumali jsme pravěkou uměleckou galerii v Kateřinské jeskyni s uhlíkovými kresbami, jejichž stáří vědci určili přibližně na 6 300 let. Jde o archeologickou senzaci, žádné starší kresby v Česku zatím objeveny nebyly. Vypravili jsme se za tajemstvím nejhlubší sladkovodní jeskyně světa v Hranické propasti, která jako by snad neměla dno: všechny pokusy o jeho zaměření zatím selhaly. Společně jsme také obdivovali výzdobu Koněpruských jeskyní, které připomínají růžičkovou kapustu, květák či popcorn. Mezinárodní rok jeskyní a krasu nám nabízí další skvělé zážitky. Jaké? Vezmeme vás třeba na plavbu po podzemní řece Punkvě, na výlet do jeskyně Šipka či po dně propasti Macocha anebo na prohlídku podzemních jezer v Bozkovských dolomitových jeskyních.
 

Výpustek: ve stopách lvů, medvědů a nacistů

Díky pestré geologické stavbě máme v České republice téměř 4 000 jeskyní velmi rozmanitého spektra, takže pro obdivovatele přírodních krás se otvírá široké pole působnosti. A nejenom pro ně: jeskyně nejsou jen významnými paleontologickými či archeologickými lokalitami, každá má nějaké své „nej“. Může to být třeba zvláštní historie: třeba jako v jeskyni Výpustek. Za druhé světové války tu německá armáda vybudovala podzemní továrnu, kde se vyráběly části leteckých motorů. Němci jeskyni opustili v dubnu 1945 a za sebou nechali dílo zkázy: prostor, kde kdysi žili jeskynní medvědi a lží, nenávratně zničily přestavby a nakonec výbuchy a požáry. Novodobou atrakcí je světelná show, která vás přenese o desetitisíce roků zpět a užijete si ji samozřejmě i při zimních prohlídkách.
 

Kouzlo volně přístupných jeskyní a neznámého strašidla

Pokud jste si nevzpomněli na žádnou jeskyni, která by vás dokázala vylákat ven, vyzkoušejte umělé jeskyně. Jejichž módu přinesly renesance a baroko, kdy mít svou grottu patřilo k životnímu stylu vyšší společnosti. Nemusíte je hledat jen v palácových a zámeckých zahradách: na portálu Kudy z nudy víme o dalších místech, často ukrytých hluboko v lese. Znáte například Pusté kostely, Klácelku nebo Mordloch, opředený strašidelnými mordýřskými povídačkami? Prozkoumat můžete i pitoreskní skalní byty u hradu Valečova anebo zkusit své štěstí v jeskyních, které se v zimě proměňují v ledové království. Jejich čas obvykle přichází až v únoru, ale třeba budete mít štěstí: mezi nejlepší místa patří ledová Jeskyně víl v národním parku České Švýcarsko a jeskyně Salka na Chodsku. Mimochodem, ta je atraktivní i z jiného důvodu: podle spisovatele Zdeňka Šmída v ní žije strašidlo, kterém „žádnej neví, jak vypadá“. Možná je nejvyšší čas tuhle záhadu rozluštit třeba při rodinném výletu s dětmi, nemyslíte?
 

Další tipy pro zimní výlety aneb kam můžete hned?

  • Jeskynní systém Rudické propadáníBýčí skála v Moravském krasu s délkou více než 12 kilometrů patří k nejdelším u nás. Podzemní prostory lze navštívit jen v rámci speleologických kurzů v doprovodu zkušených instruktorů, ale k místu, kde Jedovnický potok mizí pod skalní stěnou a v kaskádách se propadá do hloubky několika desítek metrů, se dostanete snadno po naučné stezceJedovnice nebo Rudice.
  • V Moravském krasu můžete navštívit vesničku Holštejn se zříceninou stejnojmenného hradu. Pod ním ve skále objevíte prostornou jeskyni zvanou Lidomorna či Hladomorna; skutečně sloužila jako hradní vězení a našlo se v ní množství lidských kostí. Pokud jste viděli český historický film Ďáblova past, natočený podle románu A. Technika Mlýn na ponorné řece, mohlo by vás zajímat, že autora inspiroval právě mlýn v Holštejně a že ponornou řekou byl potok Bílá voda. Také ten se propadá pod zem, a to na konci Holštejnského údolí v jeskyni zvané Nová Rasovna. V nepřístupné Amatérské jeskyni, vůbec nejdelším jeskynním systému u nás a v celé střední Evropě, se pak spojuje se Sloupským potokem a dál pokračuje pod názvem Punkva.
  • Značené stezky vás z Adamova dovedou kolem Staré huti k Býčí skále a dál do volně přístupné jeskyně Kostelík. Najdete ji snadno, přímo skrz ni prochází turistická značka a díky několika velkoryse širokým vchodům ani nebudete potřebovat baterku. Kdysi tu bývaly kamenné lavice, dovnitř se dalo vjet kočárem a příjemný letní večer tu prý strávila Marie Terezie; jeskyně prý tehdy byla nádherně osvětlená a k rozjímání hráli hudebníci. Někoho tehdy dokonce napadlo přejmenovat Kostelík na Theresienhöhle, tedy Terezinu jeskyni, ale nápad se neujal a Kostelík zůstal Kostelíkem.
  • Jeskynní komplex Amatérská jeskyně je se svými téměř 45 kilometry nejdelším jeskynním systémem ve střední Evropě. Jeho zajímavým protějškem je podzemní krasový systém Aggtelek-Baradla v severním Maďarsku, kde bylo objeveno asi 26 kilometrů chodeb a dómů. Jeskyně leží těsně u hranic se Slovenskem a podzemní říčka Styx je propojuje se slovenskou jeskyní Domica. Roku 1995 byly jeskyně v oblasti Aggteleckého krasu společně s některými jeskyněmi ve Slovenském krasu zapsané mezi památky UNESCO.
20 tipů na volně přístupné jeskyně

20 tipů na volně přístupné jeskyně

Jeskyně a skalní pukliny jsou atraktivní i v zimě. Vydejte se prozkoumat některé z nich – najdete je například v Moravském krasu, na Kokořínsku nebo v Českém ráji. Buďte však opatrní – ve skalním terénu to může klouzat, ať už po blátě nebo po ledu. Stejně tak buďte ohleduplní i k okolní přírodě. S sebou si vezměte také čelovku, určitě se bude hodit.

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo nadále otevřeno!

#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních

#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních

Existuje asi jen velmi málo milovníků naší přírody, kteří by nikdy neslyšeli o Koněpruských jeskyních. Největší jeskynní systém na území Čech vznikl v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Od roku 1959 přístupné veřejnosti a návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. Jeskyně jsou známé také svou výzdobou připomínající růžičkovou kapustu. Velmi podobné „kapustičkové“ či „květákové“ útvary byste také našli v Cuevas de Genova, jediné sladkovodní jeskyni na ostrově Mallorca.

#světovéČesko a nejhlubší sladkovodní jeskyně světa u Hranic

#světovéČesko a nejhlubší sladkovodní jeskyně světa u Hranic

Tušíte, kde se nachází nejhlubší sladkovodní jeskyně světa? Hranická propast, která je zároveň nejhlubší propastí v České republice, leží na Moravě nedaleko Hranic na Moravě. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 404 metru, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 800 metrů. Podle pověsti do ní na koni skočil moravský král Mojmír II., aby totéž v noční temnotě udělali jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů ohrožujících Moravu.

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou ideálním útočištěm. Jeskyně každoročně navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Zatímco některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se otevírají pouze na pár dní v roce. Které to jsou vám prozradí Kudy z nudy. Takže: vzhůru do podzemí!

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

O francouzské jeskyni Lascaux se mluví jako o Sixtinské kapli prehistorie: její stěny jsou přehlídkou pravěkých maleb a rytin. Podobnou uměleckou galerii máme i v Česku, a to v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Nejstarší kresbě u nás je asi sedm tisíc let.

Další aktuality

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 25. března 2023. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovník historie. Ti se mohou letos těšit na Svět kostiček, moravský festival jídla a řemesel, sraz historických aut a motorek anebo již netrpělivě očekávaný koncert Deep Purple a Hollywood Vampires!
Jihomoravský kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
Jihomoravský kraj | Památky

Groove Brno přiveze na jih Moravy světové hvězdy

Groove Brno je mezinárodní hudební festival, který do jihomoravské metropole přiváží hvězdy soulu, funku a jazzu. Letošní ročník je již šestnáctý. Podívejte se, kdo se letos v jihomoravské metropoli představí.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda

Na Kamenném vrchu v Brně vykvétají první koniklece

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní začínají kvést desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začínají barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplejší zimě, která u nás letos panovala. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě.
Jihomoravský kraj | Příroda

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Brno je velmi bohaté na často bizarní sochy, které na tvářích kolemjdoucích vykouzlí potutelný úsměv. V našich tipech vám Kudy z nudy přináší ty nejzajímavější z nich, jako je socha Jošta, brněnský orloj, Edisonovy žárovky anebo bronzový monument Hrachovina. Udělejte si pěknou procházku po městě – některá ze zmíněných soch se může stát jejím zajímavým cílem. Zvídavým turistům pak doporučujeme procházkovou trasu Sochy v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky