ÚvodAktuality#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky
Příroda

#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky

  • 5. ledna 2021
Tajemné propasti, krápníky a kresba stará zhruba 6 300 let: to je jen malý výběr unikátů, které ukrývají naše jeskyně. Letos chystají spousty přednášek, komentovaných prohlídek, výstav a dalších zajímavých akcí: rok 2021 je totiž Mezinárodním rokem jeskyní a krasu.

Fantastické útvary podzemních světů a jeskyní: krápníky v Punkevních jeskyních a obří krápníková parní lokomotiva v jeskyni Baradla

Punkevní jeskyně
Baradla, Maďarsko
I když právě nyní jsou jeskyně, které v zimě mívají otevřeno, dočasně uzavřené, nic se neděje. Využijte naše tipy na volně přístupné jeskyně: určitě objevíte kouzelná místa, o kterých jste dosud nevěděli. 
 

Podzemní krásy a #světovéČesko

Se seriálem #světovéČesko jsme se už do báječného podzemního světa podívali už několikrát. Prozkoumali jsme pravěkou uměleckou galerii v Kateřinské jeskyni s uhlíkovými kresbami, jejichž stáří vědci určili přibližně na 6 300 let. Jde o archeologickou senzaci, žádné starší kresby v Česku zatím objeveny nebyly. Vypravili jsme se za tajemstvím nejhlubší sladkovodní jeskyně světa v Hranické propasti, která jako by snad neměla dno: všechny pokusy o jeho zaměření zatím selhaly. Společně jsme také obdivovali výzdobu Koněpruských jeskyní, které připomínají růžičkovou kapustu, květák či popcorn. Mezinárodní rok jeskyní a krasu nám nabízí další skvělé zážitky. Jaké? Vezmeme vás třeba na plavbu po podzemní řece Punkvě, na výlet do jeskyně Šipka či po dně propasti Macocha anebo na prohlídku podzemních jezer v Bozkovských dolomitových jeskyních.
 

Výpustek: ve stopách lvů, medvědů a nacistů

Díky pestré geologické stavbě máme v České republice téměř 4 000 jeskyní velmi rozmanitého spektra, takže pro obdivovatele přírodních krás se otvírá široké pole působnosti. A nejenom pro ně: jeskyně nejsou jen významnými paleontologickými či archeologickými lokalitami, každá má nějaké své „nej“. Může to být třeba zvláštní historie: třeba jako v jeskyni Výpustek. Za druhé světové války tu německá armáda vybudovala podzemní továrnu, kde se vyráběly části leteckých motorů. Němci jeskyni opustili v dubnu 1945 a za sebou nechali dílo zkázy: prostor, kde kdysi žili jeskynní medvědi a lží, nenávratně zničily přestavby a nakonec výbuchy a požáry. Novodobou atrakcí je světelná show, která vás přenese o desetitisíce roků zpět a užijete si ji samozřejmě i při zimních prohlídkách.
 

Kouzlo volně přístupných jeskyní a neznámého strašidla

Pokud jste si nevzpomněli na žádnou jeskyni, která by vás dokázala vylákat ven, vyzkoušejte umělé jeskyně. Jejichž módu přinesly renesance a baroko, kdy mít svou grottu patřilo k životnímu stylu vyšší společnosti. Nemusíte je hledat jen v palácových a zámeckých zahradách: na portálu Kudy z nudy víme o dalších místech, často ukrytých hluboko v lese. Znáte například Pusté kostely, Klácelku nebo Mordloch, opředený strašidelnými mordýřskými povídačkami? Prozkoumat můžete i pitoreskní skalní byty u hradu Valečova anebo zkusit své štěstí v jeskyních, které se v zimě proměňují v ledové království. Jejich čas obvykle přichází až v únoru, ale třeba budete mít štěstí: mezi nejlepší místa patří ledová Jeskyně víl v národním parku České Švýcarsko a jeskyně Salka na Chodsku. Mimochodem, ta je atraktivní i z jiného důvodu: podle spisovatele Zdeňka Šmída v ní žije strašidlo, kterém „žádnej neví, jak vypadá“. Možná je nejvyšší čas tuhle záhadu rozluštit třeba při rodinném výletu s dětmi, nemyslíte?
 

Další tipy pro zimní výlety aneb kam můžete hned?

  • Jeskynní systém Rudické propadáníBýčí skála v Moravském krasu s délkou více než 12 kilometrů patří k nejdelším u nás. Podzemní prostory lze navštívit jen v rámci speleologických kurzů v doprovodu zkušených instruktorů, ale k místu, kde Jedovnický potok mizí pod skalní stěnou a v kaskádách se propadá do hloubky několika desítek metrů, se dostanete snadno po naučné stezceJedovnice nebo Rudice.
  • V Moravském krasu můžete navštívit vesničku Holštejn se zříceninou stejnojmenného hradu. Pod ním ve skále objevíte prostornou jeskyni zvanou Lidomorna či Hladomorna; skutečně sloužila jako hradní vězení a našlo se v ní množství lidských kostí. Pokud jste viděli český historický film Ďáblova past, natočený podle románu A. Technika Mlýn na ponorné řece, mohlo by vás zajímat, že autora inspiroval právě mlýn v Holštejně a že ponornou řekou byl potok Bílá voda. Také ten se propadá pod zem, a to na konci Holštejnského údolí v jeskyni zvané Nová Rasovna. V nepřístupné Amatérské jeskyni, vůbec nejdelším jeskynním systému u nás a v celé střední Evropě, se pak spojuje se Sloupským potokem a dál pokračuje pod názvem Punkva.
  • Značené stezky vás z Adamova dovedou kolem Staré huti k Býčí skále a dál do volně přístupné jeskyně Kostelík. Najdete ji snadno, přímo skrz ni prochází turistická značka a díky několika velkoryse širokým vchodům ani nebudete potřebovat baterku. Kdysi tu bývaly kamenné lavice, dovnitř se dalo vjet kočárem a příjemný letní večer tu prý strávila Marie Terezie; jeskyně prý tehdy byla nádherně osvětlená a k rozjímání hráli hudebníci. Někoho tehdy dokonce napadlo přejmenovat Kostelík na Theresienhöhle, tedy Terezinu jeskyni, ale nápad se neujal a Kostelík zůstal Kostelíkem.
  • Jeskynní komplex Amatérská jeskyně je se svými téměř 45 kilometry nejdelším jeskynním systémem ve střední Evropě. Jeho zajímavým protějškem je podzemní krasový systém Aggtelek-Baradla v severním Maďarsku, kde bylo objeveno asi 26 kilometrů chodeb a dómů. Jeskyně leží těsně u hranic se Slovenskem a podzemní říčka Styx je propojuje se slovenskou jeskyní Domica. Roku 1995 byly jeskyně v oblasti Aggteleckého krasu společně s některými jeskyněmi ve Slovenském krasu zapsané mezi památky UNESCO.
20 tipů na volně přístupné jeskyně

20 tipů na volně přístupné jeskyně

Jeskyně a skalní pukliny jsou atraktivní po celý rok. Vydejte se prozkoumat některé z nich – najdete je například v Moravském krasu, na Kokořínsku nebo v Českém ráji. Buďte však opatrní – ve skalním terénu to může klouzat, ať už po blátě nebo v zimě i po ledu. Stejně tak buďte ohleduplní i k okolní přírodě. S sebou si vezměte také čelovku, určitě se bude hodit.

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo otevřeno i nadále!

#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních

#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních

Existuje asi jen velmi málo milovníků naší přírody, kteří by nikdy neslyšeli o Koněpruských jeskyních. Největší jeskynní systém na území Čech vznikl v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Od roku 1959 přístupné veřejnosti a návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. Jeskyně jsou známé také svou výzdobou připomínající růžičkovou kapustu. Velmi podobné „kapustičkové“ či „květákové“ útvary byste také našli v Cuevas de Genova, jediné sladkovodní jeskyni na ostrově Mallorca.

#světovéČesko a nejhlubší sladkovodní jeskyně světa u Hranic

#světovéČesko a nejhlubší sladkovodní jeskyně světa u Hranic

Tušíte, kde se nachází nejhlubší sladkovodní jeskyně světa? Hranická propast, která je zároveň nejhlubší propastí v České republice, leží na Moravě nedaleko Hranic na Moravě. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 404 metru, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 800 metrů. Podle pověsti do ní na koni skočil moravský král Mojmír II., aby totéž v noční temnotě udělali jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů ohrožujících Moravu.

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou jeskyně ideálním útočištěm. Každoročně je navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se na zimní období zavírají. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do podzemí.

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

O francouzské jeskyni Lascaux se mluví jako o Sixtinské kapli prehistorie: její stěny jsou přehlídkou pravěkých maleb a rytin. Podobnou uměleckou galerii máme i v Česku, a to v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Nejstarší kresbě u nás je asi sedm tisíc let.

Další aktuality

Poznejte místa, která jsou spojena s markrabětem Joštem a bohatou historií Brna i Moravy

Znáte příběh moravského markraběte a římského krále Jošta? Současníci ho považovali za nejschopnějšího člena lucemburské královské rodiny své doby. Podařilo se mu obnovit brněnskou mincovnu a po celou dobu vlády razil vlastní mince. Byl posledním moravským panovníkem, který usiloval o nezávislost Moravy. Po jeho smrti už titul moravského markraběte vždy připadl českým králům. Diplomat a vzdělanec Jošt Moravský (říjen 1354 – 18. ledna 1411) sídlil v Brně, které i díky němu získalo v zemích Koruny české značný věhlas a váhu. Pojďte si připomenout místa spojená s touto nejvýznamnější osobností moravské větve dynastie Lucemburků!
18. leden 2025 5:39
Památky, Jihomoravský kraj

V Moravské galerii v Brně to žije celý rok: nové intervence, výstavy i budova!

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v Česku, v letošním roce se navíc změní z konceptu 1 instituce a 5 budov na 6 budov 1 galerie. Na jaře chystá otevření Otevřeného depozitáře, což bude první depozitář svého druhu v naší zemi. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího v letošní sezoně můžete v galerii vidět i zažít.
17. leden 2025 9:14
Kultura, Jihomoravský kraj

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se především na víno a kulturu

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2025? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které se bude letos konat po 40., se například můžete podívat na jazzové koncerty, filmový festival či můžete ochutnat Znojmo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše jihomoravské město připravuje.
15. leden 2025 12:55
Památky, Jihomoravský kraj

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

Karel Absolon (1877–1960): archeolog, geograf a speleolog, badatel a skvělý manažer. Jeho jméno bude navždy spojené s objevováním jeskyní, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů pod Pálavou či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně. Muž, který objevil řadu jeskyní a zasloužil se o vznik turistického ruchu v Moravském krasu, rozhodně stojí za seznámení zblízka!
15. leden 2025 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Legendární zpěvačka Bonnie Tyler přijede do Brna

Jedna z největších legend světové pop rockové scény, majitelka nezaměnitelného "chrapláku", velšská zpěvačka Bonnie Tyler přijede již 15. února 2025 do Brna. Fanoušci budou mít možnost si připomenout její největší hity naživo v atmosféře koncertní haly.
13. leden 2025 10:17
Kultura, Jihomoravský kraj

Zapojte se do kopání písku ve vinném sklepě v Šaldorfu

V sobotu 18. ledna 2025 od 10:00 hodin se koná ochutnávka vín v otevřených vinných sklepech Nového Šaldorfu a sklepními uličkami zazní cimbálová hudba. Nebude chybět ani dobrovolná recesistická soutěž družstev v kopání písku v chodbě vinného sklepa. Příchozí se mohou těšit na zábavu s živou hudbou, občerstvením a šaldorfským vínem.
12. leden 2025 12:17
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

V Mikulčicích se budete moci na vlastní kůži přesvědčit, co všechno dobrého se dá vyrobit z kysaného zelí. Gurmáni Mikulčice v sobotu 18. ledna 2025 pořádají v kulturním domu v Mikulčicích již 22. ročník koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Čekají na vás speciality ze zelí, krajové pečivo a různé druhy ovocných pálenek.
12. leden 2025 11:56
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Chcete pít to nejlepší víno? Salon vín nabídne 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2025

Salon vín České republiky představuje sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2025. Z rekordních 2825 vín, přihlášených do letošního ročníku nejvyšší a největší soutěže vín v Česku, odbornou porotu právě tato přesvědčila o své výjimečnosti. Po celý letošní rok tak budou prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
11. leden 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj