Úvod > Aktuality > Slavnosti bratrství Čechů a Slováků proběhnou na vrcholu Bílých Karpat
Příroda

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků proběhnou na vrcholu Bílých Karpat

Vydáno 29. července 2021
XXIX. slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině se letos uskuteční od 30. 7. do 1. 8. 2021. Dominanta a nejvyšší vrchol Bílých Karpat – Velká Javořina (970 m.n.m.) se opět stane místem konání oblíbených slavností. Už po desetiletí se místní řídí heslem: "Tu bratia vždy sa stretať budú..." V přírodním amfiteátru je na neděli 1. srpna 2021 připraven bohatý folkloní program a na malém pódiu vás potěší veselá lidová hudba či country.
Majestátní vrch Bílých KarpatVelká Javořina (Javorina) nabízí pro turisty i neturisty skvělou procházkupřekrásný výhled do českého i slovenského příhraničního území.

Poslední červencovou neděli se počet návštěvníků na Javořině vždy znásobí. Každoročně se tu v tomto termínu v příjemném prostředí a sousedské atmosféře konají Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Letos je termín slavností naplánovaný od pátku do neděle, hlavní program s bohatým hudebním doprovodem se uskuteční v neděli 1. 8. 2021.
 
Velká JavořinaSetkání každoročně připomínají společnou minulost dvou stále propojených národů. Připomíná to i Památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který symbolizuje, že i navzdory současným i budoucím přeměnám Evropy si lidé (nejen) na moravsko-slovenském pomezí zůstanou stejně blízcí. Program slavností začíná o 9. hodině, kdy k památníku hosté a organizátoři položí kytice. Můžete se těšit na bohatý kulturní program, který vychází z myšlenky vzájemnosti a nabídne to nejlepší z obou stran hranice, zejména folklór a hudbu moravsko-slovenského pomezí.
 

Jak se na Velkou Javořinu dostat?

Velká JavorinaLetos není organizovaná hromadná doprava! Pro pěší turisty je nejsnazší výstup z parkoviště u Kamenné boudy (poblíž obce Strání). Vede sem silnička, na kterou se dá odbočit v nejvyšším bodě silnice I/54 vedoucí z obce Slavkov do Strání. Z rozcestí U kamenné boudy vede červeně značená trasa (Cesta hrdinů SNP). Na vrchol Velké Javořiny dorazíte po necelých 5 km stoupání.

Na studánku s vodou po cestě nenatrefíte, ale nedaleko od vrcholu Velké Javořiny, 500 m východním směrem, se nabízí možnost občerstvení i noclehu v turistické Holubyho chatě. Leží na Slovensku, takže je dobré mít s sebou eurobankovky, s platební kartou tu neuspějete. Základní kámen k její stavbě položili členové Klubu československých turistů z Uherského Brodu již v roce 1923.
Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.