Úvod > Co chcete dělat? > Vinařská obec Pavlov
Vinařská obec Pavlov
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Vinařská obec Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

V poslední době je Pavlov známý také díky zdejší přírodě a vodní rekreaci. Leží na území CHKO Pálava a v sousedství třetí Novomlýnské nádrže, využívané především jachtaři z celé ČR.  V roce 1995 byl soubor architektonických památek obce Pavlova státem prohlášen za památkovou rezervaci.

K nejcennějším památkám v obci patří náves s řadou selských gruntů, barokní hřbitov, socha sv. Floriána a 19 vinařských domů se sklepy a barokními štíty. Opomenout nelze ani kostel sv. Barbory.

O tom, že zdejší vinařská tradice je dodnes velmi živá, se můžete přesvědčit i ve zdejší vinotéce v budově obecního úřadu. Nad obcí se vypíná asi nejznámější místní památka – zřícenina hradu Děvičky z počátku 13. století. V Pavlově byla objevena také velmi bohatá archeologická naleziště dokládající osídlení již od dob lovců mamutů. Vzhledem k bohatství nálezů nese kultura lovců mamutů z mladší doby kamenné vědecký název pavlovien.

S nejzajímavějšími místy Pavlova a okolí seznamuje tři kilometry dlouhá naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy. Na sedmi zastaveních se seznámíte s místními viničními tratěmi a historií pavlovského vinařství, odhalíte, čím je jedinečný terroir Pálavy a poznáte nejčastěji pěstované odrůdy i nejpozoruhodnější místa v Pavlově a okolí. Z Pavlova vychází také naučná stezka Děvín.

Provozovatel

Obecní úřad Pavlov

Na Návsi 88
692 01 Pavlov
Tel.:
+420 519 515 252
Email:
podatelna@obec-pa...
WWW:
www.obec-pavlov.cz
GPS:
48,874698 16,671289
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Obecní vinotéka Pavlov

Obecní vinotéka Pavlov

Pavlov, Jihomoravský kraj
Vinařství Nepraš Pavlov

Vinařství Nepraš Pavlov

Pavlov, Jihomoravský kraj
Pálavská galerie vín

Pálavská galerie vín

Pavlov, Jihomoravský kraj
Pálavská galerie vín U Venuše

Pálavská galerie vín U Venuše

Pavlov, Jihomoravský kraj