Úvod > Aktuality > Kam v létě za vínem? Na Moravu!
Kam v létě za vínem? Na Moravu!
"> "> "> "> "> ">

Kam v létě za vínem? Na Moravu!

Vydáno 30. června 2020 Gurmánská turistika
Pokud vás již vyčerpává letní parno a rychle se měnící počasí s častými bouřkami, co zamířit několik metrů pod zem do některého z mnoha příjemně vychlazených vinných sklípků? Po celé léto se na řadě míst jižní Moravy konají zajímavé vinařské akce, kde se můžete osvěžit jak zvenku, tak i vnitřně. Mimo to se vám bude určitě líbit i procházka unikátním vinařským podzemím.

Léto otevřených sklepů a Putování za vínem

VínoLéto otevřených sklepů v Pavlově nabízí turistům od června do srpna jedinečnou příležitost vydat se za poznáním pavlovské vinařské kultury. Hosté se během otevřených sklepů osobně seznámí s vinaři, ochutnají jejich vína a dozvědí se zajímavosti z výkladu odborníků. Každý týden je otevřeno jedno vinařství, které nabídne k ochutnání až 12 vzorků.

Ve dnech 3. až 5. 7.2020, o svátečním prodlouženém víkendu, to je Vilém Topolanský. Další týden 10. - 12. 7. 2020 vás Ing. Zdeněk Mikulský.

vinařské putováníAkce Putování nejen za vínem po Moravských vinařských stezkách nabízí vinařským nadšencům po celé léto, cca od července do září poznávání atraktivní vinařské kultury na jižní Moravě. Místní vinaři provedou návštěvníky představí zajímavosti o vinohradnictví a svých vinařstvích a především nabídnou výtečná vína k ochutnání přímo ve sklípcích. V červenci 2020 se můžete vydat do Blatnice pod Svatým Antonínkem, Čejkovic (okr. Hodonín), Dolních Dunajovic, Hustopečí, Kobylí, Mikulčic, Milotic, Mutěnic, Nového Šaldorfu-Sedlešovic, Pavlova, Šatova, Velkých Bílovic a Vrbice. V těchto obcích najdete vždy alespoň jeden otevřený sklep.

Ve Valticích se od 28. června do 31. srpna 2019 konají oblíbené Prázdninové večery s cimbálkou ve Valtickém Podzemí. Připravené jsou vybrané speciality a víno poteče proudem, a to všechno za doprovodu cimbálové kapely. Sklepy otevírají v 18:00 hod., od 20:00 hraje cimbál, a s posledními návštěvníky se rozloučí v 8:00 hod. podzemní vinařskou vyprošťovací snídání.
 

Prozkoumejte olbramovické a čejkovické sklepy

Sklepy OlbramoviceHistorické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru. Nejstarší písemná zmínka o vinných sklepech je z roku 1321, kdy sklepy byly v majetku známého šlechtice Jindřicha z Lipé. Podle archeologického průzkumu byl počátek výstavby vinných sklepů zařazen do 8. – 9. století. Další úpravy vznikly v roce 1936, kdy Československá armáda v okolí Olbramovic budovala pevnostní opevnění. Někteří sousedé zbudovali mezi sklepy průchody v domnění, že po dělostřeleckém odstřelování může dojít k proražení nadsklepní vrstvy a tím i zasypání ukrytého obyvatelstva. Po 2. světové válce a odsunu německého obyvatelstva, došlo k devastaci nadzemních "preshausů", které se v dnešní době dostavují. Sklepní komplex prošel v roce 1994 kompletní rekonstrukcí a nyní je volně přístupný veřejnosti.

Templářské ČejkoviceTajuplnou atmosférou vás pohltí také Templářské sklepy v Čejkovicích. Templářské sklepy Čejkovice vyrábí přírodní révové víno - archivní, přívlastkové, ročníkové, barikové, jakostní, ledové a slámové. Kromě vína je v originálním historickém sklepení mimo jiné k vidění také unikátní kóje pro rozsáhlý archív lahvově zralých vín postavená za okupace. K dalšímu z pokladů patří největší sud v ČR stále používaný na víno, který pojme 20 250 litrů vína, výroční sudy, které od založení družstva vyrábí již v páté generaci rodina místních bednářů, největší vinná láhev u nás s objemem 200 litrů a s největší vinnou etiketou zapsaná v knize rekordů ČR v roce 2013, největší vinný korek. Prohlídka sklepů je možná od pondělí do soboty v 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Vstupné je 50 Kč.
Habánské sklepy Velké Bílovice

Habánské sklepy Velké Bílovice

Vinařství Habánské sklepy bylo založeno roku 1614 ve Velkých Bílovicích, tradiční moravské vinařské obci v dobách největšího rozmachu vinařství na Moravě. Zakladateli vinařství byli Habáni - skupina reformních novokřtěnců, mírumilovných a pokrokově smýšlejících lidí.

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Templářské sklepy Čejkovice - víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice - víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století - nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Další aktuality

18.9.
2020
Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Jižní Morava | Gurmánská turistika
17.9.
2020
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jižní Morava | Gurmánská turistika
16.9.
2020
Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Jižní Morava | Příroda