Úvod > Aktuality > Kam v létě za vínem? Na Moravu!
Kam v létě za vínem? Na Moravu!
"> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Kam v létě za vínem? Na Moravu!

  • Vydáno7. července 2022
Pokud vás již vyčerpává letní parno a rychle se měnící počasí s častými bouřkami, co zamířit několik metrů pod zem do některého z mnoha příjemně vychlazených vinných sklípků? Po celé léto se na řadě míst jižní Moravy konají zajímavé vinařské akce, kde se můžete osvěžit jak zvenku, tak i vnitřně. Mimo to se vám bude určitě líbit i procházka unikátním vinařským podzemím.

Léto otevřených sklepů v Pavlově

VínoLéto otevřených sklepů v Pavlově nabízí turistům od 17. června do 28. srpna jedinečnou příležitost vydat se za poznáním pavlovské vinařské kultury. Hosté se během otevřených sklepů osobně seznámí s vinaři, ochutnají jejich vína a dozvědí se zajímavosti z výkladu odborníků. Každý týden je otevřeno jedno vinařství, které nabídne k ochutnání až 12 vzorků. Řada sklepů mívá otevřeno i mimo garantované termíny a návštěvu s ochutnávkou a nákupem vína si ve všech vinařstvích můžete domluvit bez ohledu na otvírací hodiny telefonicky nebo e-mailem.

Celé léto můžete v rámci akce Do Blatnice k vinařovi navštívit přibližně tři desítky vinařů přímo v jejich sklepech; otevřeno je vždy v pátek od 17.00 do 19.00 hodin, v sobotu od 13.00 do 19.00 hodin a v neděli od 13.00 do 17.00 hodin. Vinaři vás přivítají až do 25. září.

vinařské putováníOblíbenou akcí je na Slovácku Okoštujte u vinařa v Mutěnicích. Každoročně ji připravuje vinařský spolek Búdy Mutěnice, letos trvá do 2. září. Vinaři zvou všechny, cyklisty a ostatní návštěvníky Mutěnic na prohlídku malebných vinných sklepů, seznámit se nejen s víny tohoto regionu ale také prostřednictvím jednotlivých vinařů se dozvědět něco více o vinné révě, jejím pěstování a výrobě vína.

Od června až do 9. října lákají k návštěvě otevřené sklepy v Miloticích. Vždy od pátku do neděle máte možnost navštívit Šidleny s tím, že vždy bude otevřen nejméně jeden sklep některého z malovinařů s možností prohlídky sklepa, posezení, degustace a koupě vína.
 

Prozkoumejte olbramovické a čejkovické sklepy

Sklepy OlbramoviceHistorické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru. Nejstarší písemná zmínka o vinných sklepech je z roku 1321, kdy sklepy byly v majetku známého šlechtice Jindřicha z Lipé. Podle archeologického průzkumu byl počátek výstavby vinných sklepů zařazen do 8. – 9. století. Další úpravy vznikly v roce 1936, kdy Československá armáda v okolí Olbramovic budovala pevnostní opevnění. Někteří sousedé zbudovali mezi sklepy průchody v domnění, že po dělostřeleckém odstřelování může dojít k proražení nadsklepní vrstvy a tím i zasypání ukrytého obyvatelstva. Po 2. světové válce a odsunu německého obyvatelstva, došlo k devastaci nadzemních "preshausů", které se v dnešní době dostavují. Sklepní komplex prošel v roce 1994 kompletní rekonstrukcí a nyní je přístupný veřejnosti, vstupné stojí 100 Kč.

Templářské ČejkoviceTajuplnou atmosférou vás pohltí také Templářské sklepy v Čejkovicích. Templářské sklepy Čejkovice vyrábí přírodní révové víno – archivní, přívlastkové, ročníkové, barikové, jakostní, ledové a slámové. Kromě vína je v originálním historickém sklepení mimo jiné k vidění také unikátní kóje pro rozsáhlý archív lahvově zralých vín postavená za okupace. K dalšímu z pokladů patří největší sud v ČR stále používaný na víno, který pojme 20 250 litrů vína, výroční sudy, které od založení družstva vyrábí již v páté generaci rodina místních bednářů, největší vinná láhev u nás s objemem 200 litrů a s největší vinnou etiketou zapsaná v knize rekordů ČR v roce 2013, největší vinný korek. Prohlídka sklepů je možná od pondělí do soboty v 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Vstupné je 90 Kč.
Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Habánské sklepy Velké Bílovice

Habánské sklepy Velké Bílovice

Vinařství Habánské sklepy bylo založeno roku 1614 ve Velkých Bílovicích, v tradiční moravské vinařské obci v dobách největšího rozmachu vinařství na Moravě. Zakladateli vinařství byli Habáni – skupina reformních novokřtěnců, mírumilovných a pokrokově smýšlejících lidí.

Okoštujte u vinařa v Mutěnicích

27.6.
2.9.
Okoštujte u vinařa v Mutěnicích

Akci za poznáním Moravského Slovácka pro váš připravil vinařský spolek Búdy Mutěnice, z.s. s ochutnávkou mutěnických vín, ze Slovácké vinařské podoblasti, přímo u vinaře.

Otevřené sklepy Mikulčice 2022

27.8.
Otevřené sklepy Mikulčice 2022

Navštivte tradiční Otevřené sklepy 2022 na Slovácku v malované obci Mikulčice. Těšit se můžete na jedinečnou atmosféru, kde na vás z každého kouta dýchne kousek svébytného folklóru či troška krásných tradic.

Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích

4.7.
28.8.
Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích

Možnost posezení a ochutnávky vín ve vinném sklepě bez předchozího objednání každý den v týdnu. Celá akce probíhá ve všech vinařstvích Dolních Dunajovic a Březí. Každé vinařství má dle rozpisu služeb otevřeno pro možnou degustaci vždy celý týden.

Léto otevřených sklepů v Pavlově

17.6.
28.8.
Léto otevřených sklepů v Pavlově

Pavlovští vinaři již několik let zvou milovníky vína, aby poznali pavlovská vína přímo v místě jejich vzniku – historických vinných sklepích a měli možnost ochutnat a vybrat si víno přímo s vinaři. V letní sezónu bude mít každý týden otevřeno jedno vinařství.

K Šidlenám za vinařem – otevřené sklepy v Miloticích

11.6.
9.10.
K Šidlenám za vinařem – otevřené sklepy v Miloticích

Letos budou sklepy otevřené od 11. června a sezónu zakončí Burčákový pochod 9. října 2022. V sezoně vždy od pátku do neděle budete mít možnost navštívit Šidleny s tím, že vždy bude otevřen nejméně jeden sklep některého z malovinařů s možností prohlídky sklepa, posezení, degustace a koupě vína.

Letní otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích 2022

2.5.
2.10.
Letní otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích 2022

Tradiční letní vinařská akce s ochutnávkou vína přímo u vinařů ve Velkých Pavlovicích. Vinaři pro vás mají otevřené sklepy až do začátku října, denně od 18:00 do 21:00 hod. Přijďte ochutnat zdejší skvělá moravská vína během letní dovolené.

Za vinařem do Velkých Bílovic 2022

21.4.
24.8.
Za vinařem do Velkých Bílovic 2022

Vinné sklepy ve Velkých Bílovicích se postupně od 24. dubna otevírají pro širokou veřejnost. Nejedná se o ledajaké otevření, rovnou startuje akce Za vinařem! Co to znamená? Až do 24. srpna 2022, po celou turistickou sezónu, bude mít ve Velkých Bílovicích službu 3 – 5 vinařství každý týden.

Vinařská naučná stezka Hroznové kozy ve Vrbovci

2.4.
30.9.
Vinařská naučná stezka Hroznové kozy ve Vrbovci

Vypravte se spolu s námi po stopách Hroznové kozy, poznejte díky ní rok na vinici, staré vinařské tradice a vinohrady i sklepní ulici v okolí Vrbovce.

Do Blatnice k vinařovi

27.5.
25.9.
Do Blatnice k vinařovi

Celé léto můžete v rámci akce Do Blatnice k vinařovi navštívit přibližně tři desítky vinařů přímo v jejich sklepech; otevřeno je vždy v pátek od 17.00 do 19.00 hodin, v sobotu od 13.00 do 19.00 hodin a v neděli od 13.00 do 17.00 hodin.

Otevřené sklepy Bavory

27.8.
Otevřené sklepy Bavory

5. ročník festivalu otevřených sklepů v Bavorech.

Den otevřených sklepů v Pavlově

26.11.
Den otevřených sklepů v Pavlově

Tradiční „Den otevřených sklepů“ připravují jihomoravští vinaři z vinařského spolku VINITORES PALAVIENSIS v Pavlově u Mikulova poslední listopadovou sobotu. Od 11.00 do 18.00 hod. bude otevřeno 15 pavlovských sklepů.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Další aktuality

13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika