Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9
Příroda

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?
Cyklotrasa EuroVelo 9, která kromě spojení dvou důležitých evropských moří Baltu a Jadranu, nabízí i horské partie u moravského Jeseníku na hranicích s Polskem. Přes Jeseníky se přehoupnete do moravské kotliny a přes Litovelské Pomoraví dojedete pohodlně do hanácké metropole Olomouce. V tomto úseku vede evropská cyklotrasa EuroVelo 9 paralelně s Moravskou stezkou, která patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v ČR a spojuje Jeseník s Břeclaví napříč Moravou. K jedinečným zážitkům patří průjezd Moravským krasem s návštěvou jeskyně Macochy a zastávkou v jihomoravské metropoli Brně.  

Před hranicemi vás ještě čeká romantický Mikulov a Lednicko-Valtický areál s četnými architektonickými skvosty rozsetými v přírodě. Variantou k EuroVelo 9, je cyklostezka Brno – Vídeň, která vede z Brna přes Pasohlávky do Nového Přerova, kde se odklání a přes Hevlín pokračuje do Rakouska.

Jantarová stezka je historická obchodní trasa sloužící k transportu jantaru, spojující sever Evropy s jihem. Existovala již dlouho před naším letopočtem. Na našem území vedla Moravou. Většinou se uvádí, že v době římské vedla od Baltu (konkrétně od ústí Visly) Moravskou bránou do Carnuntumu (u Vídně).

Moravská jantarová stezka se právem chlubí kulturními a přírodními skvosty, které jsou chráněné světovou organizací UNESCO (Olomouc, Brno, Lednicko – Valtický areál, Kroměříž). Patří k nim jedinečné přírodní lokality zařazené na seznam biosferických rezervací (Dolní Morava, Bílé Karpaty), unikátní stavební památky chráněné jako součást světového kulturního dědictví i svébytné tradice, které UNESCO chrání jako příklad nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Jantarovou stezku a kupecké karavany, které po ní od nepaměti putovaly, chránila na Moravě celá řada pevností. Z původních malých tvrzí v průběhu staletí vyrostly pevné hrady. Na Moravě se mnohé dochovaly až do dnešních dnů. Stačí navštívit například Buchlov, Helfštýn, nebo Hukvaldy, aby člověk pochopil význam slova nedobytný.

Moravská příroda je jednoduše krásná. A je to vidět na nejvyšším bodu Moravy Pradědu i na soutoku Dyje s řekou Moravou, který je naopak nejníže položeným místem Moravy.

Jantarová stezka/EuroVelo 9 Balt-Jadran byla v dávné minulosti známa jako důležitý dopravní koridor určený k přepravě jantaru. V dnešní době se svými bezmála 1930 kilometry patří mezi kratší trasy Eurovelo s pořadovým číslem 9. Trasa v ČR vede začíná v Jeseníkách, kde jenáročnější cyklistický terén. Z Jeseníků pokračuje stezka přes Olomouc do Jihomoravského kraje.

Provozovatel

Amber travel s.r.o.

Náměstí 30
692 01 Mikulov
Tel.:
+420 519 512 202
Email:
info@ambertravel.cz
GPS:
48,807026 16,638135
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

XXV. Festival Národů Podyjí

Slavnostní 25. ročník festivalu národnostních menšin v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Svatá Barbora

Adventní koncert žáků a pedagogů ZUŠ Mikulov.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Předvánoční setkání na vížce

Tradiční předvánoční setkání na Kostelní věži.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vánoční koncert – Lenka Filipová

Vánoční koncert v podání známé české zpěvačky.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Dětský Mikulov 2024

Divadelní představení pro děti.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Dětský Mikulov 2024

Divadelní představení pro děti.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Dětský Mikulov 2024

Divadelní představení pro děti.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Dětský Mikulov 2024

Divadelní představení pro děti.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Stezka svobody v Mikulově

Stezka svobody je vzpomínkou na odvážné lidi, kteří riskovali životy a neváhali řešit svou situaci mnohdy odvážnými činy zaplacené vlastním životem. Stezka je určena pro turisty i cyklisty, byla vybudována na místech signální stezky kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras a je dlouhá 2,5 km.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Sousoší Nejsvětější trojice v Mikulově

Monumentální barokní sloup – Sousoší Nejsvětější Trojice z let 1723 – 1724 se nazývá též někdy Morovým sloupem. Sochařskou výzdobu – sv. Jan Nepomucký, sv. František Xaverský a sv. Karel Boromejský – vytvořil Ignác Lengelacher.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Via Czechia – Jižní stezka

Jižní stezka je po Severní stezce druhou nejdelší trasou Via Czechia a druhou nejdelší dálkovou trasou v ČR. Trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR a vede převážně jižním příhraničím.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při hodinové prohlídce města se šálkem svařeného vína.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zážitkový program S motykou do vinohradu

Zažijte se svou rodinou nebo partou přátel nezapomenutelné dobrodružství, při kterém si vyzkoušíte práci na vinici se vším, co k tomu patří. Čeká vás nejen práce, ale i zábava v podobě degustace vín, ochutnávky regionálních produktů či romantika u rybníka Nesyt.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově

Naučná stezka vás na 5 panelech seznámí s obdobím, kdy v roce 1526 přišla do Mikulova zcela nová vrstva obyvatel – novokřtěnci neboli anabaptisté. Trasa naučné stezky je dlouhá cca 1,5 km a vede v místech, kde novokřtěnecká komunita žila.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Mobilní průvodce městem Mikulov

Nové technologie a využití mobilního telefonu jsou nedílnou součástí cestovního ruchu. V Mikulově mohou všichni návštěvníci, ale i místní využít mobilního průvodce městem přímo ve svém telefonu.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov

Kvelbený sklep pod mikulovským náměstím s širokou nabídkou vín a stálou otevírací dobou (bez objednání).
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinařský program v Mikulově

Jednodenní i vícedenní pobyt na Mikulovsku nabitý vinařským programem. Program zahrnuje veškeré služby včetně dopravy v místě, průvodce, tlumočníka, sommeliéra, degustací vína, exkurzí do vinařství, terénní prohlídky vinic, posezení ve vinném sklepě, výlety,ubytování nebo zajištění kol.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinný bar na Korku

Začněte svůj den vydatnou snídaní na Korku.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Mikulovské Rudolfinum

Mikulovské Rudolfinum je renesanční řadový měšťanský dům z přelomu 16. a 17.století zachovávající původní dispozici. Dvorní část je vybavena v 1. patře toskánským arkádovým ochozem, který je zaklenutý hřebínkovou klenbou. V budově je možné se ubytovat.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Eat Art Gallery

Uprostřed inspirujícího a historického centra Mikulova, v klidné souběžné Kapucínské uličce s Náměstím, se spojuje požitek z umění, gurmánství i vína. V nově zrenovovaném objektu se nachází výstavní a požitková galerie pro všechny smysly, atrium, vinný sklep a pension.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast se rozkládá na 4737 ha vinic, zahrnuje 30 vinařských obcí a zaujímá 25,3 % z vinic ČR. Jde o největší a nejteplejší vinařskou podoblast pod bělostnými svahy Pálavy. Mimořádně se zde daří bílým odrůdám.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinařská oblast Morava

Vinařská oblast Morava zahrnuje území od jižního cípu Moravy až po polohy rozkládající se na západ od Brna. Nachází se zde téměř 96 % ploch všech vinic registrovaných v ČR. Jižní Morava a její unikátní přírodní podmínky vytvářejí základ pro jedinečný, a přitom různorodý charakter zdejších vín.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Hotel Galant Mikulov – hotel s vinařstvím

Hotel, vinařství a kongresové centrum v jednom, to vše nabízí Galant, o kterém se mluví jako o vinařství v hotelu respektive hotelu ve vinařství. Celé vinařství je totiž součástí hotelu.
Mikulov, Jihomoravský kraj