!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Jantarová stezka na Moravě - trasa Eurovelo 9
Jantarová stezka na Moravě - trasa Eurovelo 9
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Jantarová stezka na Moravě - trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?
Jantarová stezka je historická obchodní trasa sloužící k transportu jantaru, spojující sever Evropy s jihem. Existovala již dlouho před naším letopočtem. Na našem území vedla Moravou. Většinou se uvádí, že v době římské vedla od Baltu (konkrétně od ústí Visly) Moravskou bránou do Carnuntumu (u Vídně).

Moravská jantarová stezka se právem chlubí kulturními a přírodními skvosty, které jsou chráněné světovou organizací UNESCO (Olomouc, Brno, Lednicko – Valtický areál, Kroměříž). Patří k nim jedinečné přírodní lokality zařazené na seznam biosferických rezervací (Dolní Morava, Bílé Karpaty), unikátní stavební památky chráněné jako součást světového kulturního dědictví i svébytné tradice, které UNESCO chrání jako příklad nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Jantarovou stezku a kupecké karavany, které po ní od nepaměti putovaly, chránila na Moravě celá řada pevností. Z původních malých tvrzí v průběhu staletí vyrostly pevné hrady. Na Moravě se mnohé dochovaly až do dnešních dnů. Stačí navštívit například Buchlov, Helfštýn, nebo Hukvaldy, aby člověk pochopil význam slova nedobytný.

Moravská příroda je jednoduše krásná. A je to vidět na nejvyšším bodu Moravy Pradědu i na soutoku Dyje s řekou Moravou, který je naopak nejníže položeným místem Moravy.

Jantarová stezka/EuroVelo 9 Balt-Jadran byla v dávné minulosti známa jako důležitý dopravní koridor určený k přepravě jantaru. V dnešní době se svými bezmála 1930 kilometry patří mezi kratší trasy Eurovelo s pořadovým číslem 9. Trasa v ČR vede začíná v Jeseníkách, kde jenáročnější cyklistický terén. Z Jeseníků pokračuje stezka přes Olomouc do Jihomoravského kraje.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 2. 2021

Ubytování a restaurace v okolí