Úvod > Aktuality > Barokní léto ve Slavkově: kostýmy, Napoleon, akce a skvělé pivo
Barokní léto ve Slavkově: kostýmy, Napoleon, akce a skvělé pivo
">
Památky

Barokní léto ve Slavkově: kostýmy, Napoleon, akce a skvělé pivo

  • Vydáno19. července 2017
Podobně jako vinaři nazvali Moravu malou zemí velkých vín, Slavkov u Brna – ve světě známý jako Austerlitz – se označuje za malé město velkých dějin. Historické městečko láká na připomínky napoleonské bitvy tří císařů a také na akce, které v létě nabízí zdejší barokní zámek, někdejší rezidence rodu Kouniců.
Důvodů, proč se do Slavkova u Brna a do barokního zámku vydat právě o letošních prázdninách, existuje celá řada. Co byste řekli třeba prohlídkám, kdy se děti projdou zámkem oblečené v historických kostýmech? Anebo dáte přednost zámecké restauraci a akcím, například letnímu filmovému festivalu, turnaji v pétanque, výstavě panenek v tradičních krojích a kostýmech či Napoleonským hrám s řemeslným jarmarkem v zámeckém parku?
 

Do parku a na golf

SlavkovOstatně právě zámecký park ve Slavkově u Brna by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti, ať už sem přijedete v létě nebo začátkem prosince, kdy se pravidelně koná rekonstrukce slavné bitvy. Proč? Třeba proto, že patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na Moravě a je tu zkrátka hezky. Podobně, jako se přizpůsoboval novým stavebním slohům zámek, měnilo se i jeho okolí. Z původní renesanční zahrady se tak stal barokní areál s bazény, kašnami a řadou váz a soch, vesměs znázorňujících mytologické bytosti a alegorie.

Oku lahodící barokní uspořádání krajiny nekončilo zahradní zdí, ale pomocí stromových alejí se přelilo i do města a jeho okolí. Dnes se v zadní části parku nachází šestijamkové golfové hřiště, které pokračuje dál za severní zámeckou zdí. K parku patří také zahradnictví, skleníky a takzvaná Panská školka, kde se pěstovaly sazenice pro park i polesí Kouniců, kuriozitou je maličká rozhledna přímo mezi jamkami, upravená z bývalé trafostanice.
 

Zámek a oceněná piva

Zámek SlavkovInteriéry s nástropními freskami a bohatou štukovou výzdobou si můžete prohlédnout buď při klasické prohlídce anebo na prohlídkové trase pro děti, spojené s převlékáním do kostýmů a pátráním po ztracené koruně. Do roku 1805, kdy na zámku pobývali všichni tři císaři, tedy ruský car Alexandr I., rakouský císař František I. a po bitvě u Slavkova i samotný Napoleon, se vrátíte ve zrekonstruovaných zámeckých konírnách a jízdárnách v expozici Austerlitz – malé město velkých dějin. Jednu z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách připomínají například dochované uniformy a zbraně. Prohlédnout si můžete i hrobku rodu Kouniců, synagogu a židovskou čtvrť, v horkých letních dnech nabízí osvěžení upravené koupaliště s padesátimetrovým bazénem. Kdo má rád pivo, ten by se měl zastavit v restauraci Slavkovského pivovaru. Víte, že zdejší desítka byla oceněna Zlatou pivní pečetí a že Slavkovský kancléř obsadil druhé místo v kategorii tmavé speciální pivo z minipivovaru na degustační soutěži Pivo České republiky 2017?
 

Pět akcí a důvodů, proč se v létě vydat do Slavkova

SlavkovOd neděle do neděle, tedy od 30. července do 6. srpna, se můžete těšit na Letní filmový festival v zámeckém parku, kdy každý film provází občerstvení s ochutnávkou slavkovského piva. Představení začínají vždy ve 21 hodin, areál je otevřený už o hodinu dřív a na internetových stránkách zámku a na Facebooku kina Jas můžete už nyní hlasovat, který film chcete vidět. Vstupné na představení stojí 50 Kč.

V sobotu 29. července se od 9 hodin do večera bude v zámeckém parku odehrávat 20. ročník mezinárodního turnaje v pétanque Grand Prix d’Austerlitz, v Česku jedna z nejstarších akcí svého druhu. Vstup je pro veřejnost zdarma!

Napoleonské dnyúterý 1. srpna začne v galerii v přízemí zámku interaktivní výstava Kdo si hraje nezlobí s více než tisíci dílky stavebnic stavebnic Seva, Seko, Disco, Blok a Mosaic z produkce české firmy Beneš a Lát; děti si tu mohou hrát až do neděle 17. září.

Panenky jsou k vidění na řadě hradů a zámků, ale ve Slavkově máte možnost vůbec poprvé vidět francouzské panenky, které se začaly vyrábět po roce 1930. Jsou oblečené v autentických lidových krojích a historických kostýmech a do galerie v prvním patře zámku se na ně můžete přijít podívat od 3. srpna až do 25. listopadu.

Bohatý celodenní program v zámeckém parku slibují každý rok Napoleonské hry s řemeslným jarmarkem. Ty letošní se uskuteční v sobotu 12. srpna.
Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika