Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov
#světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov

  • Vydáno28. července 2020
Máte rádi pohádkovou atmosféru hradů, které obklopuje voda a jejich věže se zrcadlí na hladině? Nekorunovaným králem českých vodních hradů je Švihov, kdysi budovaný jako umělý ostrov, chráněný dvěma vodními příkopy a několika rybníky.

Za kouzlem vodních hradů

Švihov
Muiderslot
O Švihovu se mluví jako o posledním hradu v Čechách: koncem 15. století jej na základech středověké tvrze vybudoval Půta Švihovský, jeden z nejvýznamnějších mužů rodu Rýzmberků a nejvyšší sudí Českého království. Od krále Vladislava II. Jagellonského si vyžádal právo postavit několik hradů – a právě jedním z nich byl Švihov.
 

Švihov: jak se žilo v renesanci?

Hrad Švihov nestojí někde v kopcích: objevíte ho v rovinách pár kilometrů severně od Klatov na březích říčky Úhlavy. Když se vrátíme o pět set let zpět, budeme před sebou mít úžasné sídlo: jeho jádro tvořily dva paláce, spojené na východní straně kaplí a na západě věží se schodišti. Oba paláce měly nejdřív dřevěné stropy, později je nahradily vytvořené podle návrhu Benedikta Rejta, nejvýznamnějšího architekta české pozdní gotiky.

Jádro hradu Švihova přežilo dodnes a seznámíte se s ním na dvou prohlídkových trasách: na první poznáte výjimečně zachovalé středověké sídlo s ložnicemi, kaplí, tanečním sálem, hodovní síní a zbrojnicí, druhá vás zavede do hospodářského zázemí hradu. Co všechno uvidíte? Třeba sklepy, kam se ukládaly rychle se kazící potraviny, mléko a víno, chlebový sklep, kde jsou k vidění potřeby pro výrobu a skladování pečiva, strážnici, hejtmanskou kancelář ve věži nebo černou kuchyni.

 

Letní akce na hradě a podzimní výstava

Pokud chcete vidět kousek z první a kousek z druhé trasy, navíc netradičním pohledem, přijeďte na oživené noční prohlídky: probíhají během srpnových pátků a sobot vždy od 19 do 22 hodin. Nejenže zažijete atmosféru nádherné pozdně středověké stavby po setmění, ale v jednotlivých interiérech si užijete hrané scénky, tanec a šerm. Vstupné stojí 260/180 Kč, rodinné 690 Kč a kvůli velkému zájmu je doporučená rezervace předem.

A další prohlídky a akce? Zájemcům o historii je určená expozice Od zříceniny k památce, instalovaná v pěti patrech nejvyšší věže; nechybí interaktivní model věže či herní prvky pro nejmenší návštěvníky. Pro rodiny s malými dětmi jsou připravené speciální prohlídky spojené s hledáním pokladu. Probíhají do konce prázdnin o víkendech a vstupenky si rezervujte předem. Koncem srpna můžete na hradě oslavit tradiční Hradozámeckou noc, letos spojenou s premiérou dokumentu o hradě Nový Herštejn, a na podzim se chystá výstava věnovaná zakladateli hradu Půtovi Švihovskému z Rýzmberka.
 

Hrad na ostrově

Hrad jsme si prohlédli, a tak můžeme vyrazit na obhlídku nejbližšího okolí. Na louce kolem paláců dodnes najdete zbytky prvního prstence hradeb s vodním příkopem, velkou věží a čtyřmi baštami, Červenou, Bílou, Zelenou a Zlatou. Poslední už neexistuje, z předposlední zbyly jen základy, ale zato v rekonstruované Bílé baště je k vidění výstava věnovaná Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Červená bašta je zahrnutá v jednom z hlavních prohlídkových okruhů; v jejích interiérech uvidíte vyobrazení historické podoby hradu i zařízenou písárnu. Kdykoli bez ohledu na počasí také můžete vyrazit na procházku do okolí po místech, kde se Popelka natáčela.

To nejlepší nakonec: celý hrad perfektně chránilo ještě druhé pásmo hradeb s dalším vodním příkopem, šesti okrouhlými a třemi hranolovými baštami a vstupní věží. Dnes z nich sice zbyla už jen malá část, ale na fotografiích přes vodní hladinu přesto hrad vypadá skvěle. Zkuste takové místo najít!
 

Kouzlo vodních hradů aneb víte že…?

  • Oba vodní příkopy Švihova napájela řeka Úhlava, z východní strany hrad ještě chránily rozlehlé rybníky. Vodní soustava společně s mokřady účinně bránila případnému obléhání, soudobá těžká vojenská technika se nemohla přiblížit ani na dostřel. Dokonce v případě nejvyššího ohrožení se vodou dalo zaplavit i nádvoří mezi paláci.
  • Hledáte hrad podobný Švihovu? Najdete jej v Severním Holandsku východně od Amsterdamu v původně rybářské vesničce Muiden. Základy impozantní vodní pevnosti Muiderslot byly položeny již v roce 1204 a jejím úkolem byla ochrana ústí řeky Vecht před vpády nepřátel. Hrad má tvar obdélníku, vodní příkop a most, ve všech rozích se tyčí válcové věže. Protože v rovinaté severní Evropě byl nedostatek kamene, je postavený z cihel.
  • Znáte pověsti o zazděných dámách z českých hradů? I Švihov má jedno temné tajemství: vypráví se, že na hradě kdysi žil mnich, který místo na modlitbách trávil dny u plného talíře a cpal se dobrotami. Jednoho dne došla hradnímu pánovi Půtovi Švihovskému trpělivost a mnicha nechal za trest zazdít přímo v hradní kapli – tam, kde měl trávit svůj čas místo hradní kuchyně. Jenže tlouštík se nevešel ani do široké hradní zdi, a tak jeho zadek zůstal trčet ven a během staletí zkameněl. A pozor: říká se, že kdo do zkamenělé řiti strčí prst a bude si něco přát, přání se mu splní. Copak si budete přát vy?

Filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku ukázala vodní hrad Švihov jako venkovský statek, ale víte, že kdysi měl dokonce patnáct věží, dva vodní příkopy a když bylo nejhůř, dalo se zaplavit i hradní nádvoří? Kdo nevěří, ať tam běží – třeba na speciální prohlídky s dětmi, večerní divadelní taškařice nebo pohladit zkamenělý zadek v hradní kapli. Nevymýšlíme si, skutečně tam je!
 
Projížďky na koních i kočárem u Švihova

Projížďky na koních i kočárem u Švihova

V okolí hradu Švihova si můžete dopřát jedinečný zážitek v podobě projížďky luxusním kočárem nebo v sedlech. Vybírat si lze z řady možností, ať už chcete vyzkoušet netradiční dopravní prostředek nebo si zpestřit rodinný výlet, a to nejen jízdou, ale třeba i piknikem.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Vstupní věž hradu Švihov s expozicí stavebního vývoje hradu

Vstupní věž hradu Švihov s expozicí stavebního vývoje hradu

Expozice nazvaná "Od zříceniny k památce" je rozmístěná v pěti podlažích a mapuje stavební vývoj hradu i proměnu okolní krajiny. Seznamuje s obnovou hradu v polovině 20. století i středověkými stavebními řemesly. Nechybí ani interaktivní model věže či herní prvky pro nejmenší návštěvníky.