Úvod > Aktuality > Bílé Vánoce v černé kuchyni aneb deset pohádkových svátečních zastavení na Šumavě
Životní styl

Bílé Vánoce v černé kuchyni aneb deset pohádkových svátečních zastavení na Šumavě

  • Vydáno2. prosince 2019
O tom, že Šumava je pohádkový kraj, se přesvědčíte snadno – a obzvlášť v prosinci, kdy Vánoce přešlapují za dveřmi. Vypravte se třeba na neobvyklou prohlídku zámku v Červeném Poříčí, za Popelkou na Švihov nebo do kostela z pohádky Anděl Páně. Anebo byste raději někam do přírody? Sny splníme každému a téměř na počkání.
Vysoko nad údolím Otavy a dovedně skrytý před očima výletníků: to je Mouřenec alias kostel sv. Mořice. Kostel ze 13. století se středověkými freskami a barokní kostnicí plnou kostí a lebek je opravdu perlou Šumavy, dokonce si podobně jako nedaleký hrad Kašperk zahrál v pohádce Anděl Páně. Přijďte sem na zimní prohlídky anebo na některý z koncertů.
 

Advent na Mouřenci

Během prosince můžete na Mouřenec přijít každou sobotu v 11 hodin na komentované prohlídky, kromě toho v neděli 8. prosince tu svůj adventní koncert odehraje kapela Nezmaři. V neděli 22. prosince se chystá koncert Žihelského sboru a rozdávání betlémského světla, přímo na Štědrý den v 11 hodin dopoledne je nachystaná Štědrá hodinka a Vánoce všemi smysly, ve čtvrtek 26. prosince Jazzrockové Vánoce s Ivan Audes Trio a v úterý 31. prosince Silvestrovská půlnoční mše s P. Jendou Kulhánkem. Abyste do nového roku vkročili správnou nohou a dobře naladěni, o to se hned první den nového roku v 11 hodin postará Novoroční prohlídka aneb „Jak na Nový rok...“. Předem si ale naplánujte, jak se ke kostelu dostanete, když leží sníh, silničky bývají často nesjízdné. Sázkou na jistotu bývá cesta pěšky od annínské sklárny nebo od koupaliště.
 

K betlému do Kašperských Hor

Na radnici Kašperských Horách je výstavní místnost, kde si můžete prohlédnout skříňkový betlém se zmenšeninou městečka. Kromě radnice či hradu Kašperk je tu jako v každém betlémě betlémská scéna narození Ježíška, navíc dílo se každý rok rozrůstá: přibývají postavičky i řemeslnické stánky na náměstí, v domech se postupně rozsvěcí, některé figurky ožívají. Na betlém se můžete přijít podívat v otevírací době infocentra, tedy ve všedních dnech od 9 do 12 a od 12.30 do 16 hodin. Zavřeno bude od 21. do 23., 25. prosince a 1. ledna, na Štědrý den a ve čtvrtek 26. prosince ale bude betlém přístupný od 13 do 16 hodin, 27. prosince od 9.30 do 16 hodin a v následujících dnech včetně soboty a neděle od 10 do 16 hodin.
 

Vánoční prohlídky na šumavských zámcích

Ještě nemáte program na neděli 8. prosince? Zastavte se v Klatovech na výstavě vánočních pohlednic, koled a hudebních nástrojů a pak se zajeďte podívat na Starý zámek v Chudenicích. Při oživených prohlídkách, které začínají od 10 do 15 hodin vždy v celou hodinu (a je nutno je rezervovat telefonicky předem) prožijete poetický štědrovečerní příběh na jednom starém zámku a v podzámčí kdesi v Čechách.

Už nebylo volné místo? Pak si rezervujte prohlídky jiného zámku, který leží jen o kousek dál. Renesanční Červené Poříčí láká v sobotu 14. prosince a také další sobotu 21. prosince na noční prohlídky s deseti adventními zastávkami u vánočních stromů, při nichž se seznámíte se spoustou adventních zvyků a symbolů. Vrátit se sem můžete na rozdávání Betlémského světlapondělí 23. prosince.
 

Bílé Vánoce v černé kuchyni

Přestože Muzeum středního Pootaví na hradě ve Strakonicích prochází dlouhodobou rekonstrukcí, k zimnímu spánku se tu rozhodně nikdo neuložil. Koncem listopadu začala v černé kuchyni vánoční výstava Bílé Vánoce, kde se až do 26. prosince seznámíte s tradicemi a zvyky udržovanými od adventu až po Tři krále. Otevřeno je ve všedních dnech kromě pondělí od 9 do 16 hodin a o víkendech a svátcích od 13 do 16 hodin. Od pátku 6. do neděle 8. prosince můžete na hrad přijet na Adventní trhy pod Rumpálem s bohatým programem a mikulášskou nadílkou.
 

Kam po Vánocích?

Na hradě Švihov i hradě Kašperk se program svátečních prohlídek každoročně roztáčí až mezi svátky. Švihov láká od 27. do 30. prosince na zimní prohlídkový okruh Hrad a výstavu Za tajemstvím Popelčina střevíčku; rezervujte si je online přímo na stránkách hradu. Na časy, kdy se na hradě natáčel film Tři oříšky pro Popelku, zavzpomínáte v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří. Výstavu lze navštívit samostatně bez omezení doby prohlídky.

Na Kašperku začínají zimní prohlídky s průvodci v historických kostýmechsobotu 28. prosince a potrvají až do středy 1. ledna. Od 27. do 30. prosince také můžete přijít na vánoční prohlídky Kašperských Hor s čokoládou, kávou nebo moštem; začínají vždy od 17 hodin a rezervace je vhodná alespoň hodinu předem.
 

Silvestr na kolejích nebo na hranicích se svařákem

Zřejmě poslední ročník Silvestrovských jízd zvláštních vlaků na trati Strakonice – Vimperk – Kubova Huť a zpět pořádá poslední den roku 2019 Stifterův pošumavský železniční spolek. Protože partnery akce jsou zoo Tábor a zoo Dvorec–Borovany, hlavním tématem letošní akce je zoologická zahrada aneb zvěřinec ve vlaku. Jízdenky seženete pouze u obsluhy vlaku a nejde je rezervovat předem. Ze Strakonic vlak vyjíždí v 6.18, z Vimperka pak v 7.50, 9.50, 11.50 a 13.50, do Strakonic se poslední spoj vrací v 15.59.

Silvestra můžete také oslavit přímo v srdci Šumavy, a to 31. prosince v pravé poledne na hraničním přechodu Bučina u Kvildy. Je to báječná procházka (ostatně pořekadlo „jak na Nový rok…“ můžete přehodit právě na poslední den roku) a organizátoři doporučují vzít si s sebou vlastní „hrneček na svařáček“.
 
Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice – východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Pohyblivý sušický betlém

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Kostel sv. Jana Křtitele v Chudenicích

Kostel sv. Jana Křtitele v Chudenicích

Dominantní památkou Chudenic, úzce spojenou s Czerninským rodem, je gotický farní kostel svatého Jana Křtitele.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky