!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Bílé Vánoce v černé kuchyni aneb deset pohádkových svátečních zastavení na Šumavě
Bílé Vánoce v černé kuchyni aneb deset pohádkových svátečních zastavení na Šumavě
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Bílé Vánoce v černé kuchyni aneb deset pohádkových svátečních zastavení na Šumavě

Vydáno 2. prosince 2019
O tom, že Šumava je pohádkový kraj, se přesvědčíte snadno – a obzvlášť v prosinci, kdy Vánoce přešlapují za dveřmi. Vypravte se třeba na neobvyklou prohlídku zámku v Červeném Poříčí, za Popelkou na Švihov nebo do kostela z pohádky Anděl Páně. Anebo byste raději někam do přírody? Sny splníme každému a téměř na počkání.
Vysoko nad údolím Otavy a dovedně skrytý před očima výletníků: to je Mouřenec alias kostel sv. Mořice. Kostel ze 13. století se středověkými freskami a barokní kostnicí plnou kostí a lebek je opravdu perlou Šumavy, dokonce si podobně jako nedaleký hrad Kašperk zahrál v pohádce Anděl Páně. Přijďte sem na zimní prohlídky anebo na některý z koncertů.
 

Advent na Mouřenci

Během prosince můžete na Mouřenec přijít každou sobotu v 11 hodin na komentované prohlídky, kromě toho v neděli 8. prosince tu svůj adventní koncert odehraje kapela Nezmaři. V neděli 22. prosince se chystá koncert Žihelského sboru a rozdávání betlémského světla, přímo na Štědrý den v 11 hodin dopoledne je nachystaná Štědrá hodinka a Vánoce všemi smysly, ve čtvrtek 26. prosince Jazzrockové Vánoce s Ivan Audes Trio a v úterý 31. prosince Silvestrovská půlnoční mše s P. Jendou Kulhánkem. Abyste do nového roku vkročili správnou nohou a dobře naladěni, o to se hned první den nového roku v 11 hodin postará Novoroční prohlídka aneb „Jak na Nový rok...“. Předem si ale naplánujte, jak se ke kostelu dostanete, když leží sníh, silničky bývají často nesjízdné. Sázkou na jistotu bývá cesta pěšky od annínské sklárny nebo od koupaliště.
 

K betlému do Kašperských Hor

Na radnici Kašperských Horách je výstavní místnost, kde si můžete prohlédnout skříňkový betlém se zmenšeninou městečka. Kromě radnice či hradu Kašperk je tu jako v každém betlémě betlémská scéna narození Ježíška, navíc dílo se každý rok rozrůstá: přibývají postavičky i řemeslnické stánky na náměstí, v domech se postupně rozsvěcí, některé figurky ožívají. Na betlém se můžete přijít podívat v otevírací době infocentra, tedy ve všedních dnech od 9 do 12 a od 12.30 do 16 hodin. Zavřeno bude od 21. do 23., 25. prosince a 1. ledna, na Štědrý den a ve čtvrtek 26. prosince ale bude betlém přístupný od 13 do 16 hodin, 27. prosince od 9.30 do 16 hodin a v následujících dnech včetně soboty a neděle od 10 do 16 hodin.
 

Vánoční prohlídky na šumavských zámcích

Ještě nemáte program na neděli 8. prosince? Zastavte se v Klatovech na výstavě vánočních pohlednic, koled a hudebních nástrojů a pak se zajeďte podívat na Starý zámek v Chudenicích. Při oživených prohlídkách, které začínají od 10 do 15 hodin vždy v celou hodinu (a je nutno je rezervovat telefonicky předem) prožijete poetický štědrovečerní příběh na jednom starém zámku a v podzámčí kdesi v Čechách.

Už nebylo volné místo? Pak si rezervujte prohlídky jiného zámku, který leží jen o kousek dál. Renesanční Červené Poříčí láká v sobotu 14. prosince a také další sobotu 21. prosince na noční prohlídky s deseti adventními zastávkami u vánočních stromů, při nichž se seznámíte se spoustou adventních zvyků a symbolů. Vrátit se sem můžete na rozdávání Betlémského světlapondělí 23. prosince.
 

Bílé Vánoce v černé kuchyni

Přestože Muzeum středního Pootaví na hradě ve Strakonicích prochází dlouhodobou rekonstrukcí, k zimnímu spánku se tu rozhodně nikdo neuložil. Koncem listopadu začala v černé kuchyni vánoční výstava Bílé Vánoce, kde se až do 26. prosince seznámíte s tradicemi a zvyky udržovanými od adventu až po Tři krále. Otevřeno je ve všedních dnech kromě pondělí od 9 do 16 hodin a o víkendech a svátcích od 13 do 16 hodin. Od pátku 6. do neděle 8. prosince můžete na hrad přijet na Adventní trhy pod Rumpálem s bohatým programem a mikulášskou nadílkou.
 

Kam po Vánocích?

Na hradě Švihov i hradě Kašperk se program svátečních prohlídek každoročně roztáčí až mezi svátky. Švihov láká od 27. do 30. prosince na zimní prohlídkový okruh Hrad a výstavu Za tajemstvím Popelčina střevíčku; rezervujte si je online přímo na stránkách hradu. Na časy, kdy se na hradě natáčel film Tři oříšky pro Popelku, zavzpomínáte v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří. Výstavu lze navštívit samostatně bez omezení doby prohlídky.

Na Kašperku začínají zimní prohlídky s průvodci v historických kostýmechsobotu 28. prosince a potrvají až do středy 1. ledna. Od 27. do 30. prosince také můžete přijít na vánoční prohlídky Kašperských Hor s čokoládou, kávou nebo moštem; začínají vždy od 17 hodin a rezervace je vhodná alespoň hodinu předem.
 

Silvestr na kolejích nebo na hranicích se svařákem

Zřejmě poslední ročník Silvestrovských jízd zvláštních vlaků na trati Strakonice – Vimperk – Kubova Huť a zpět pořádá poslední den roku 2019 Stifterův pošumavský železniční spolek. Protože partnery akce jsou zoo Tábor a zoo Dvorec–Borovany, hlavním tématem letošní akce je zoologická zahrada aneb zvěřinec ve vlaku. Jízdenky seženete pouze u obsluhy vlaku a nejde je rezervovat předem. Ze Strakonic vlak vyjíždí v 6.18, z Vimperka pak v 7.50, 9.50, 11.50 a 13.50, do Strakonic se poslední spoj vrací v 15.59.

Silvestra můžete také oslavit přímo v srdci Šumavy, a to 31. prosince v pravé poledne na hraničním přechodu Bučina u Kvildy. Je to báječná procházka (ostatně pořekadlo „jak na Nový rok…“ můžete přehodit právě na poslední den roku) a organizátoři doporučují vzít si s sebou vlastní „hrneček na svařáček“.
 
Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice - východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.

Hrad a zámek Klenová - galerie pod širým nebem

Hrad a zámek Klenová - galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Pohyblivý sušický betlém - až do odvolání se nepouští

Pohyblivý sušický betlém - až do odvolání se nepouští

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zimní prohlídky hradu Kašperk

28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10 do 16:30 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.

Kostel sv. Jana Křtitele v Chudenicích

Kostel sv. Jana Křtitele v Chudenicích

Dominantní památkou Chudenic, úzce spojenou s Czerninským rodem, je gotický farní kostel svatého Jana Křtitele.