Úvod > Aktuality > Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru
Životní styl

Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru

  • Vydáno31. ledna 2023
Kytku, víno nebo bonboniéru plnou sladkých srdíček vám přes obrazovku podat nemůžeme, ale přesto pro vás máme skvělý dárek k Valentýnu, plný zamilovaných příběhů. Zdá se, že recept na šťastnou lásku přece jen existuje: důkazem jsou následující páry, s nimiž se na Kudy z nudy tu a tam potkáváte.

Dana a Emil Zátopkovi

Neexistuje slavnější atletický sportovní pár než Dana a Emil Zátopkovi. Narodili se ve stejný den, 19. září 1922, Dana v Karviné-Fryštátu, Emil v Kopřivnici. Vzali se v roce 1948 po olympiádě v Londýně a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Ostatně i britský list The Independent je ve zvláštním valentýnském vydání zařadil mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Ještě úspěšnější něž londýnské hry pro ně ale byla olympiáda v Helsinkách 1952, kde ve stejný den vyhráli olympijské medaile. Vydrželi spolu dvaapadesát let a rozdělila je až Emilova smrt v roce 2000. Jejich společné sportovní úspěchy připomíná film Zátopek a také expozice v Kopřivnici.
 

Libuše Šafránková a Josef Abrhám

Za nejstabilnější pár českého divadelního a filmového světa byli desítky let považováni herci Libuše Šafránková a Josef Abrhám. Společně hráli v Činoherním klubuPraze, v roce 1976 se vzali a rozdělila je až Libušina smrt v roce 2021, o rok později zemřel Josef Abrhám. Libuše Šafránková se stala hvězdou českých filmových pohádek včetně té nejslavnější, Tří oříšků pro Popelku. Manželé si společně zahráli v několika filmech, například v komediích Vrchní, prchni a Svatební cesta do Jiljí.
 

Kateřina a Matthew Emmonsovi

Další úspěšný sportovní pár jsou Kateřina a Matthew Emmonsovi. Seznámili se po olympiádě v Aténách 2004, kde Matthew poslední ranou netrefil svůj terč a přišel o zlato. Rok před olympiádou v Pekingu 2008 se vzali, Kateřina pak na hrách vyhrála zlato a Matthew stříbro. Žijí na Plzeňsku, oba mají kompletní sbírku olympijských medailí a čtyři děti. A také navzdory kariéře střelců aktuálně docela blízko ke sněhu a zimě: Matthew se totiž stal střeleckým trenérem českého biatlonového týmu.
 

Květa a Zdeněk Peckovi

Nejúspěšnější české olympioničky jsou s šesti medailemi rychlobruslařka Martina Sáblíková a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, za nimi pak jsou se třemi medailemi biatlonista Ondřej Moravec a Květa Jeriová. Trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích se se Zdeňkem Peckou na zimní olympiádě potkat nemohla, ten totiž reprezentoval naši zemi ve veslování a sám byl dvojnásobným olympijským medailistou. Poznali se v době, kdy se oba chystali ukončit svou sportovní kariéru, po zimní olympiádě v Sarajevu v roce 1984. Jsou spolu už skoro 40 let a mají dvě dcery.
 

Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka

V přehlídce Česká nej na Kudy z nudy objevíte další zajímavý manželský pár z uměleckého světa: jsou jím sopranistka Kateřina Kněžíková a basbarytonista Adam Plachetka. Nejkrásnější pár české opery má dvě dcery a volný čas rád tráví na chalupě na Znojemsku. Ostatně pokud patříte mezi návštěvníky Hudebního festivalu Znojmo, dobře víte, že manželé jsou jeho pravidelnými hosty.
Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.

Kam s partnerem na sv. Valentýna? Tipy na místa, kde budete jako dvě hrdličky

Kam s partnerem na sv. Valentýna? Tipy na místa, kde budete jako dvě hrdličky

Valentýnská návštěva zoologické zahrady či setmělé džungle, romantika při svíčkách anebo večeře vysoko nad oblaky – i takové zážitky si můžete se svou polovičkou vychutnat ve svátek všech zamilovaných. Nabídku sedmi nejoriginálnějších zážitků pro vás přichystal portál Kudy z nudy.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Deset tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Deset tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Další aktuality

Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké

Každoročně dne 28. března svůj svátek slaví čeští a slovenští učitelé a učitelky, a to na výročí narození Jana Amose Komenského. Děje se tak už od roku 1955. České a slovenské školy často pořádají v tento den různé akce věnované Komenského životu a jeho tvorbě včetně vyhlášení výsledků ankety Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího učitele nebo učitelky. Připomeňte si školní léta výletem na zajímavá místa. Zavítat na ně rozhodně doporučujeme s vašimi dětmi a pokud patříte k učitelskému sboru, vyražte hned s celou třídou!
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Kalendář 2023: Přehled bylinkových kurzů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
Životní styl

7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti

Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane v pondělí 20. března. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně: dojde k ní 20. března 2023 ve 22:24 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den. Ale skutečně je to tak?
Životní styl

10 tipů, kde si zahrát nebo vyfotit venkovní šachy

Patříte k milovníkům hry v šachy? Pak vás určitě zaujmou tipy na místa, kde se setkáte s šachovými figurkami všech možných i nemožných velikostí... anebo kde si lze zahrát šachovou partii přímo pod širým nebem. Objevujte věže, střelce, královny a jezdce rozmístěné na Karlštejnsku, navštivte největšího bílého pěšce v ČR anebo si zahrajte obří i mini šachy v městských parcích.
Životní styl

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?
Životní styl

Oslavte MDŽ vzpomínkou: 8 Češek, které zná celý svět

Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme 8 těch, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států. Nebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.
Životní styl

Mobilní aplikace Kudy z nudy pro cestování po Česku: stáhněte si Tipy na výlety

Užijte si skvělé výlety a dovolenou v Česku s aplikací portálu Kudy z nudy, kterou připravila Agentura CzechTourism. Výběry nejzajímavějších tipů, turistických cílů a denně aktulizované informace vám zpříjemní cestování po Česku. Aplikace je k dispozici ve verzi Android i iOS v několika jazykových verzích.
Životní styl