ÚvodAktualityPět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru
Životní styl

Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru

Poslechněte si audio verzi článku
Kytku, víno nebo bonboniéru plnou sladkých srdíček vám přes obrazovku počítače debo displej tabletu či mobilu podat nemůžeme, ale přesto pro vás máme skvělý dárek, plný zamilovaných příběhů. Zdá se, že recept na šťastnou lásku přece jen existuje: důkazem jsou následující páry, s nimiž se na Kudy z nudy tu a tam potkáváte. Oslavte s námi Světový den manželství, který připadá na druhou únorovou neděli.

Dana a Emil Zátopkovi

Neexistuje slavnější atletický sportovní pár než Dana a Emil Zátopkovi. Narodili se ve stejný den, 19. září 1922, Dana v Karviné-Fryštátu, Emil v Kopřivnici. Vzali se v roce 1948 po olympiádě v Londýně a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Ostatně i britský list The Independent je ve zvláštním valentýnském vydání zařadil mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Ještě úspěšnější něž londýnské hry pro ně ale byla olympiáda v Helsinkách 1952, kde ve stejný den vyhráli olympijské medaile. Vydrželi spolu dvaapadesát let a rozdělila je až Emilova smrt v roce 2000. Jejich společné sportovní úspěchy připomíná film Zátopek a také expozice v Kopřivnici.
 

Libuše Šafránková a Josef Abrhám

Za nejstabilnější pár českého divadelního a filmového světa byli desítky let považováni herci Libuše Šafránková a Josef Abrhám. Společně hráli v Činoherním klubuPraze, v roce 1976 se vzali a rozdělila je až Libušina smrt v roce 2021, o rok později zemřel Josef Abrhám. Libuše Šafránková se stala hvězdou českých filmových pohádek včetně té nejslavnější, Tří oříšků pro Popelku. Manželé si společně zahráli v několika filmech, například v komediích Vrchní, prchni a Svatební cesta do Jiljí.
 

Kateřina a Matthew Emmonsovi

Další úspěšný sportovní pár jsou Kateřina a Matthew Emmonsovi. Seznámili se po olympiádě v Aténách 2004, kde Matthew poslední ranou netrefil svůj terč a přišel o zlato. Rok před olympiádou v Pekingu 2008 se vzali, Kateřina pak na hrách vyhrála zlato a Matthew stříbro. Žijí na Plzeňsku, oba mají kompletní sbírku olympijských medailí a čtyři děti. A také navzdory kariéře střelců aktuálně docela blízko ke sněhu a zimě: Matthew se totiž stal střeleckým trenérem českého biatlonového týmu.
 

Květa a Zdeněk Peckovi

Nejúspěšnější české olympioničky jsou s šesti medailemi rychlobruslařka Martina Sáblíková a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, za nimi pak jsou se třemi medailemi biatlonista Ondřej Moravec a Květa Jeriová. Trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích se se Zdeňkem Peckou na zimní olympiádě potkat nemohla, ten totiž reprezentoval naši zemi ve veslování a sám byl dvojnásobným olympijským medailistou. Poznali se v době, kdy se oba chystali ukončit svou sportovní kariéru, po zimní olympiádě v Sarajevu v roce 1984. Jsou spolu už skoro 40 let a mají dvě dcery.
 

Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka

V přehlídce Česká nej na Kudy z nudy objevíte další zajímavý manželský pár z uměleckého světa: jsou jím sopranistka Kateřina Kněžíková a basbarytonista Adam Plachetka. Nejkrásnější pár české opery má dvě dcery a volný čas rád tráví na chalupě na Znojemsku. Ostatně pokud patříte mezi návštěvníky Hudebního festivalu Znojmo, dobře víte, že manželé jsou jeho pravidelnými hosty.
10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co se kde chystá.

Kam s partnerem na sv. Valentýna 2024? Tipy na romantická místa, kde budete jako dvě hrdličky

Kam s partnerem na sv. Valentýna 2024? Tipy na romantická místa, kde budete jako dvě hrdličky

Valentýnská návštěva zoologické zahrady či setmělé džungle, romantika při svíčkách anebo večeře vysoko nad oblaky – i takové zážitky si můžete se svou polovičkou vychutnat ve svátek všech zamilovaných. Nabídku nejoriginálnějších zážitků pro vás přichystal portál Kudy z nudy.

Další aktuality

Procházky se psy v Praze, na hradech a zámcích a v zoo

Pes je členem vaší rodiny a na výletě bez něj to prostě není ono? Na Kudy z nudy myslíme i na čtyřnohé kamarády a nachystali jsme pro ně i pro vás pár tipů na výlet. Poradíme vám nejenom kam vyrazit do přírody, ale i třeba na hrad, zámek či do zoo a pár dalších zajímavých vychytávek.
22. červenec 2024 17:00
Životní styl

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Tesaři, kuchaři, policisté, hasiči, cukráři, hostinští, malíři, lékárníci a další profese: ti všichni mají své ochránce a patrony. Na Kudy z nudy jsme zkusili vypátrat ty nejznámější i zapomenuté. Pojďte se s nimi seznámit a zjistit, kdo drží ochrannou ruku nad vaším koníčkem nebo zaměstnáním!
22. červenec 2024 11:12
Životní styl

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?
18. červenec 2024 11:12
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
16. červenec 2024 8:46
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
9. červenec 2024 15:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?
5. červenec 2024 9:00
Životní styl

10 tipů na zlaté brány, uličky, stezky a trasy aneb ve stínu a na výsluní

Zlato je krásný, cenný a lesklý kov, obestřený spoustou legend a pověstí. Když je něco zlaté, je to pro nás vzácné, ceněné a působivé, od Zlaté Prahy až po Zlaté Hory. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zvoní zlatem – třeba k Zlaté bráně, do Zlaté uličky i do Zlaté ulice, do kláštera Zlatá koruna, po zlatých stezkách anebo na rozhlednu Zlatý chlum!
1. červenec 2024 10:37
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
30. červen 2024 10:36
Životní styl