Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování po Šumavě
Pohádková a filmová putování po Šumavě, Kudy z nudy
Příroda

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Poslechněte si audio verzi článku
Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Za Popelkou na Švihov

Hrad ŠvihovNa hradě Švihově a v širokém okolí se natáčela oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku z roku 1973, ve které hlavní hrdinku ztvárnila paní Libuše Šafránková. Pohádce a natáčení se věnuje na Švihově jeden prohlídkový okruh "Za tajemstvím Popelčina střevíčku" – najdete jej ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří.
 
Na hradě také začíná pohádková stezka, která vás zavede přímo na místa, kde se pohádka natáčela. Místo, kde Popelka žila se svou zlou macechou a nafoukanou nevlastní sestrou Dorou poznáte na nádvoří hradu. Svého koně Juráška měla ustájeného v konírně, která je dnes výstavním hradním sálem. Za dalšími místy se musíte už vydat mimo hrad. V Mezihoří jde trasa kolem rybníka, do kterého spadl kočár s macechou a Dorou.
 

Trilogie Slunce, seno… v Hošticích u Volyně

HošticeV podhůří Šumavy ještě chvíli zůstaneme, konkrétně mezi městy Strakonice a Volyně, kde najdete vesničku Hoštice, známou z filmové trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno…, která zde vznikala mezi lety 1983 – 1989. Obejít můžete všechny zdejší atrakce – v bývalém JZD se nachází Ranč Šimona Pláničky, ve kterém jsou ukryty exponáty a rekvizity z natáčení (Jawa Venci Konopníka, bytelná postel babičky Škopkové či původní „jezeďácký“ nepořádek).
 
V centru obce se nachází i zámeček (bohužel je veřejnosti nepřístupný) a Hasičské muzeum. V širším okolí vesnice objevíte známé místo milostných schůzek les Sosnovec anebo Troškovu lavičku s výhledem na vesnici. Asi 1,5 km od obce se nachází legendární vlaková stanice, kde vlaky nezastavují kvůli zpoždění. Když však průvodčí poprosíte, určitě vám alespoň přibrzdí.
 

Na Kvildu s Králem Šumavy i Tomášem Holým

KvildaŠumavská Kvilda je vděčným natáčecím místem. Roku 1959 se stala základnou pro film Král Šumavy. Jako sídlo roty ve filmu posloužil dům, který stával v místě současného domu čp.2 vedle pošty. Doposud se zachovala hospoda – místo U Krále Šumavy však hledejte hotel Šumava Inn. Také chalupa, ve které bydlil převaděč Galapetr je i po více než padesáti letech k poznání. Najdete ji na adrese Hraběcí Huť 164. Filmové záběry nekonečných hraničních močálů se natáčely ve Vojenském újezdu Dobrá Voda na Šumavě. Jelikož se na budoucím území újezdu nacházelo množství osad, musely být nuceně vysídleny a zbourány. Filmový hamr byl ve skutečnosti starým mlýnem a nacházel se v osadě Šerlův Dvůr na levém břehu Křemelné před soutokem této řeky s Prášilským potokem.

Také filmové bažiny vznikly uměle. Vojáci Vojenského újezdu nejprve uměle přehradili Prášilský potok a následně do prostoru před umělou hrází vojáci vystříleli miny. Do vzniklých kráterů po minách byl posléze potok vypuštěn a tak vznikly „bažiny“.

za jezevčí skalouTrojice filmů o malém Vénovi a jeho pobytu u dědy na Šumavě vznikala v letech 1979–1980. Natáčelo se na bývalé pile na Kvildě, která stála při cestě z Kvildy na Bučinu a filmovalo se i na Stachách, Zadově a na dalších místech. Dědovu hájenku byste našli nedaleko Srní těsně vedle silnice, která ve filmu není vidět, takže budí dojem, že se nachází uprostřed šumavských lesů. Z dalších míst si ve filmech „zahrála“ cesta z Kvildy na Bučinu anebo Hamerský potok u Horské Kvildy.
 

Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

  • divá báraFilm Divá Bára (1949) film se natáčel na Šumavě na Prášilsku, například na jezeru Laka nebo v obci Stará Hůrka (nacházela se v polovině cesty mezi Železnou Rudou a Prášily). Ves se však krátce po natáčení dostala do hraničního pásma a téměř všechny domy byly srovnány se zemí. Dnes je zde zachována pouze kaple Ábelů. 
  • Oblíbená trilogie popisující život v pravěku, kterou tvoří filmy Osada Havranů, Na veliké řece a Volání rodu (1977) se natáčela také na Šumavě, konkrétně na Prachaticku. Značná část závěrečného dílu, který se odehrává ve vesnici pastevců, tehdejší barrandovská produkce umístila na louku nedaleko Prachatic do prostoru bývalé německé a po válce vysídlené vesnice Cudrovice.
  • vimperkHistorický film Božská Ema (1979) popisující návrat Emy Destinové z Ameriky do rodné země se natáčel na mnoha místech: na zámku ve Vimperku, v Prachaticích, v kostele sv. Vojtěcha ve Lštění nebo na hradě Rabí.
  • Půvabná náves vesničky Nahořany u Volyně velmi dobře posloužila tvůrcům filmu Trhák (1980). Ve snímku hraje i statek rodiny Vaňků čp. 11, který nahrazuje hasičskou zbrojnici.
  • bavorovPohádka Princezna ze mlejna (1994) se natáčela na hradě Helfenburku, v Bavorově, Nahořanech nebo Čestici. Mlýn stál u Lhotského rybníka poblíž Bavorova. Byl však postaven pouze jako kulisa ze sádrokartonu, po natáčení obou dílů byl zbourán. Dnes jej tudíž na svém místě nenajdete.
  • Tři zběhové z pohádky Tři životy (2007) se uchýlili před svými pronásledovateli na hradě Helfenburk u Bavorova.
  • Naproti tomu populární díl Majora Zemana Bestie (1975), popisující hrůzné vraždění v močálech na státní hranici, se na Šumavě vůbec nenatáčel – šumavské městečko ztvárnila jihočeská Jisebnice, vlaková stanice Trnov bylo ve skutečnosti nádraží Čísovice u Mníšku pod Brdy a scéna v bažinách s topící se Stellou Zázvorkovou se filmovala v hluboko vykopané jámě za Barrandovskými studii.
Hotel Šumava Inn na Kvildě

Hotel Šumava Inn na Kvildě

Hotel a restauraci Šumava Inn naleznete na Kvildě v samém srdci Šumavy. Vaši přízeň si získá zajímavým, netradičním, ale přesto komfortním interiérem, domácí atmosférou a milou obsluhou.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Zámek Hoštice u Volyně

Zámek Hoštice u Volyně

Zámek Hoštice stojí ve stejnojmenné obci kousek od Volyně. Narozdíl od drtivé většiny hradů, zámků a tvrzí mu však věhlas nepřinesla slavná historie nebo skvostná architektura, ale novodobá trilogie komedií režiséra Zdeňka Trošky – Slunce, seno, … .

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky