Úvod > Aktuality

Aktuality Olomoucký kraj

Jeskyně jsou jako fascinující svět pod zemským povrchem. Přitahují nás svou unikátní výzdobou. Komplexy plné krápníků, skalních dómů, podzemních řek a jezírek a v neposlední řadě také hnízdiště netopýrů, lákají každoročně davy zvědavých turistů. Oblíbené jsou také projíždky lodičkami v Punkevních jeskyních, které jsou součástí Moravského Krasu, nejatraktivnější přírodní oblasti u nás. Jeskyně jsou oblíbeným cílem zejména v létě, kdy nabízejí úkryt před sluncem a vysokými letními teplotami nebo před bouřkou. Mnoho z nich ale můžete navštívit celoročně. Přinášíme vám tipy na ty nejzajímavější z nich. Nezapomeňte si vzít teplé oblečení a pohodlnou obuv.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Olomoucký kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Mladečské jeskyně hledají jméno pro „anonymní“ Kromaňonku! Pomozte jeskyňářům svým návrhem

Jak vypadala sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních, už naznačil společný projekt brazilských a českých vědců. Nyní by ale mohla mít i jméno či přezdívku. Například známý ledovcový muž z Tirol dostal podle místa nálezu přezdívku "Ötzi". Speleologům z Mladeče přišlo líto, že naše sličná předchůdkyně je taková anonymní. A tak uvítali nápad mladečských radních, že by bylo dobré uspořádat anketu mezi veřejností o dívčino jméno. Zkusíte jej navrhnout i vy?
Olomoucký kraj | Příroda

Znáte Mladečské jeskyně? Přenesou vás v čase do pravěku

Mladečské jeskyně jsou známy již od pradávna. Dnes jsou mimořádně významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou – vedle kostí vyhynulých pleistocenních obratlovců zde bylo nalezeno mnoho koster lidí starší doby kamenné s četnými doklady o jejich činnosti. Mezi nejkrásnější prostory jeskyní patří tzv. Chrám přírody a Panenská jeskyně. Mladečské jeskyně jsou největším, nejsevernějším a nejstarším sídlištěm cromagnonského člověka, člověka moderního typu, takzvané aurignacké kultury ve střední Evropě.
Olomoucký kraj | Příroda

Udělejte si jarní výlet do jeskyní, na Bouzov a za vůní olomouckých tvarůžků

Krásná jarní příroda, Zkamenělý zámek a podzemí, kde si můžete vybrat kratší nebo delší trasu: to všechno vás čeká při výletu do Javoříčských jeskyní. Kdo chce vidět ještě víc, tomu nabídneme pohádkový hrad Bouzov a další atrakce, třeba Trojského koně nebo zábavu ve středověkém stylu.
Olomoucký kraj | Příroda

Jeskyně Na Špičáku nově poodhalí návštěvníkům tajnou řeč netopýrů

Běžně člověk echolokační hlasy netopýrů a vrápenců neslyší. Tito savci z řádu letounů je vysílají na ultrazvukových frekvencích a jejich vysoké tóny není lidské ucho schopné zachytit. Prostřednictvím speciálních detektorů je ale vědci dokáží převést do slyšitelné podoby. A Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku bude první v Česku, která turistům fascinující signály během standardní prohlídky nabídne. Podzemní labyrint je tou nejmenší zpřístupněnou jeskyní v zemi, je na poměrně odlehlém místě, má ale své jedinečné kouzlo. A díky tajuplným hlasům netopýrů by mohl ještě více získat na popularitě.
Olomoucký kraj | Příroda

Výročí měsíce: Zbrašovské aragonitové jeskyně slaví 110 let od objevení

Sto deset let od svého objevení slaví v lednu 2023 Zbrašovské aragonitové jeskyně, podzemní prostory v Teplicích nad Bečvou. Složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin vytvořila teplá uhličitá kyselka, která tady probublává v devonských vápencích. Unikátní je vzácný bílý minerál aragonit, gejzírové stalagmity, zvláštní sintrové povlaky připomínající koblihy i neviditelná jezera smrti, naplněná oxidem uhličitým. V minulosti zabíjela a jedovatým plynem se otrávil i Čeněk Chromý, jeden z objevitelů podzemních prostor.
Olomoucký kraj | Příroda

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jediné naše zpřístupněné jeskyně hydrotermálního typu. Teplá minerální voda v nich vytvořila útvary, které by z obyčejné vody nevznikly. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Otevřené jsou do konce října denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Prohlídku ozvláštňuje i barevná instalace s názvem „DNA“.
Olomoucký kraj | Příroda

Hranická propast: Nejhlubší sladkovodní zatopenou jeskyní na světě čeká další měření

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 450 metrů, ale odborníci z Akademie věd se domnívají, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů. Hloubku zdánlivě bezedné propasti odhadují na základě geofyzikálních testů. Nově jí má začít mapovat speciální robot z Maďarska.
Olomoucký kraj | Příroda

Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

Nedaleko obcí Javoříčko a Březina se pod kopcem Špraněk ukrývají Javoříčské jeskyně. Proč patří podle mnohých k nejkrásnějším jeskyním u nás? Hlavně díky své unikátní krápníkové výzdobě, která oplývá rozmanitými barvami a tvary. Nahlédněte do jejích útrob i vy! Jeskyně jsou otevřeny denně mimo pondělí.
Olomoucký kraj | Příroda

#světovéČesko a nejhlubší sladkovodní jeskyně světa u Hranic

Tušíte, kde se nachází nejhlubší sladkovodní jeskyně světa? Hranická propast, která je zároveň nejhlubší propastí v České republice, leží na Moravě nedaleko Hranic na Moravě. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 404 metru, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 800 metrů. Podle pověsti do ní na koni skočil moravský král Mojmír II., aby totéž v noční temnotě udělali jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů ohrožujících Moravu.
Olomoucký kraj | Příroda

Javoříčské jeskyně objevil revírník Vilém Švec

Před 83 lety, přesněji řečeno 14. dubna 1937 se nastěhoval i se svou ženou a třemi syny do javoříčské hájenky revírník Vilém Švec, který stál společně se skupinou lesních dělníků za objevem Dómu gigantů, jedné z hlavních částí Javoříčských jeskyní.
Olomoucký kraj | Příroda

U nejhlubší propasti na světě se otevírá nové infocentrum

V září 2016 se česko-polskému týmu speleologů podařilo přepsat jeden ze světových rekordů: dálkově ovládaný robot sestoupil v Hranické propasti do hloubky 404 metrů. Od června 2018 navíc propast bude mít vlastní informační centrum, a to v bývalé nádražní budově v Teplicích nad Bečvou.
Olomoucký kraj | Příroda