Úvod > Aktuality > Znáte Mladečské jeskyně? Přenesou vás v čase do pravěku
Znáte Mladečské jeskyně? Přenesou vás v čase do pravěku
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Znáte Mladečské jeskyně? Přenesou vás v čase do pravěku

  • Vydáno30. července 2022
Mladečské jeskyně jsou známy již od pradávna. Dnes jsou mimořádně významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou – vedle kostí vyhynulých pleistocenních obratlovců zde bylo nalezeno mnoho koster lidí starší doby kamenné s četnými doklady o jejich činnosti. Mezi nejkrásnější prostory jeskyní patří tzv. Chrám přírody a Panenská jeskyně. Mladečské jeskyně jsou největším, nejsevernějším a nejstarším sídlištěm cromagnonského člověka, člověka moderního typu, takzvané aurignacké kultury ve střední Evropě.
mladečské jeskyněMladečské jeskyně se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemí bohatě zdobí krápníky a sintrové náteky. Prohlídková trasa vás vezme na výpravu do pravěku – jeskyně představují největší a nejstarší sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě.

Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť a kostí pravěkých zvířat a rekonstrukcí dávného rituálu. V jeskyních jsou malebná zákoutí, kde se vedle starých krápníků tvoří i nová výzdoba. Mezi nejkrásnější a téměř neporušené prostory patří Chrám přírody nebo Panenská jeskyně. Dominantou a symbolem podzemního systému je přes dva metry vysoký stalagmit nazývaný Mumie. Na prohlídkové trase objevíte také několik dioramat, které zobrazují život lidí a zvířat v pleistocénu.
 

Podzemní expozice zvířat i lidí

mladečské jeskyněVe vestibulu vstupní budovy Mladečskch jeskyní si prohlédnete expozici s kopiemi jeskynních nálezů. Zajímavá podívaná vás ale čeká i v samotném nitru jeskyní. V místě, kde bývalo ohniště v Dómu mrtvých, jsou dnes vystaveny kosti pravěkých zvířat a určitě vás ohromí i diorama se třemi modely postav pravěkých lidí. I v dalších částech jeskyně pak uvidíte několik dioramat, jejichž obsahem je život lidí a zvířat v pleistocénu.

Mladečské jeskyně jsou otevřeny denně mimo pondělí od 9:00 do 16:30 hodin. Teplota ovzduší se pohybuje mezi 7 až 9 °C, proto doporučujeme na cca 40minutovou prohlídku teplejší oblečení. Vstupenky lze zakoupit přímo na pokladně (hotově i kartou), pro dospělé stojí 140 Kč, pro mládež a seniory 110 Kč. Děti do 15 let mají vstup za 80 Kč.
Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Putováním za poznáním Litovelským Pomoraví

Putováním za poznáním Litovelským Pomoraví

S poznávacím programem si prohlédnete památky a zajímavosti pohodlně, ale i si vyzkoušíte jízdu po řece Moravě a pěší turistiku či cyklistiku.