Úvod > Aktuality > Setkejte se s Kromaňonci v Mladečských jeskyních
Setkejte se s Kromaňonci v Mladečských jeskyních
">
Zážitky

Setkejte se s Kromaňonci v Mladečských jeskyních

  • Vydáno8. dubna 2012
Mladečské jeskyně nedaleko Litovle prošly zásadní rekonstrukcí, jejíž součástí je i nově instalovaná expozice kromaňonského člověka v Dómu mrtvých. Obdivovat zde můžete vykopávky a kosterní nálezy lidí staré přes 31 tisíc let.
Jeskyně sloužila jako rituální pohřebiště kromaňonskkého člověka období středního paleolitu, z doby před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě, s řadou kosterních pozůstatků a nálezů unikátních kostěných hrotů oštěpů, tzv. „hrotů mladečského typu“ z období kultury aurignaciénu.

Mladečské jeskyně byly objeveny v letech 1824 – 1828 při otvírce lomu na vápenec pro stavbu silnice z Olomouce do Mohelnice a ještě v průběhu 19. století v nich zahájil Josef Szombathy, kustod vídeňského muzea rozsáhlé archeologické výkopy. Četné kosterní pozůstatky lidí a množství kostí zvířat, kostěné i kamenné nástroje ozdoby pravěkých lovců jsou uloženy v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Jeskyně jsou složitým, převážně horizontálním labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodnou modelací stěn a stropů, s krápníkovou výzdobou, četnými blokovými závaly, a svými chodbami prostupují vrchem Třesín až pod hladinu podzemní vody. Z celkové délky 1 250 m chodeb a síní, o výškovém rozpětí 30 m, je 380 m zpřístupněno veřejnosti.

Kam se naopak návštěvníci nepodívají, je znovuobjevená malá propast, nazvaná Propástka, která byla objevena během nedávných rekonstrukčních prací. Propast zůstala lidským očím skryta více než 60 let – v 50.letech minulého století ji totiž zabetonovali komunisté. V chodbách, které vedly na dno propasti našli jeskyňáři mimo fosilní kosti také několik lahví od od limonády, které tam zanechali první průzkumníci za první republiky. Propast však nelze zpřístupnit, protože se jedná o obtížně průlezné pukliny.

Jeskyně s novou expozicí je v dubnu přístupná všem zájemcům od úterý do neděle od 9 do16 hodin. Za vstup do jeskyně zaplatí dospělí 90 Kč, senioři 70 Kč a děti do 15 let 40 Kč.
 
Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.