Úvod > Aktuality > Mladečské jeskyně hledají jméno pro „anonymní“ Kromaňonku! Pomozte jeskyňářům svým návrhem
Příroda

Mladečské jeskyně hledají jméno pro „anonymní“ Kromaňonku! Pomozte jeskyňářům svým návrhem

  • Vydáno16. března 2024
Jak vypadala sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních, už naznačil společný projekt brazilských a českých vědců. Nyní by ale mohla mít i jméno či přezdívku. Například známý ledovcový muž z Tirol dostal podle místa nálezu přezdívku "Ötzi". Speleologům z Mladeče přišlo líto, že naše sličná předchůdkyně je taková anonymní. A tak uvítali nápad mladečských radních, že by bylo dobré uspořádat anketu mezi veřejností o dívčino jméno. Zkusíte jej navrhnout i vy?
mladá KromaňonkaSvé návrhy na přezdívku či jméno kromaňonské dívky můžete zasílat do 30. dubna 2024 na e-mail mladec@caves.cz, případně psát na facebook.com/mladecskejeskyne. Spolu s mladečskou radnicí pak jeskyňáři vyberou nejlepších pět až deset návrhů, o kterých bude následně veřejnost hlasovat v anketě na webu Mladečských jeskyní mladecske.caves.cz.

Lidskou lebku, kterou v Mladečských jeskyních u Litovle na Olomoucku objevil v roce 1881 rakousko-uherský archeolog Josef Szombathy, hlouběji prozkoumal tým odborníků. Cicero Moraes z Arc-Team Brazil, Sinop-MT digitálně vytvořil forenzní rekonstrukci podoby obličeje ženy z období označovaného jako aurignacien (41 000 – 29 000 let př. n. l.). Nejprve se předpokládalo, že jde o lebku dospělého muže. Pozdější studie, které porovnávaly charakteristiky jiných fosilií nalezených na místě, ale odhalily, že jde ve skutečnosti o lebku ženy, která zemřela ve věku kolem 17 let, před 31 tisíci lety. Tato fosilie je tak jednou z nejstarších Homo sapiens nalezených ve střední Evropě.

mladečské jeskyněV roce 2021 zpřístupnilo vídeňské přírodovědné muzeum, kde je originál Szombathyho nálezu uložen, interaktivní online verzi lebky „Mladeč I“. Tento model inspiroval české a brazilské vědce k vytvoření projektu forenzní aproximace obličeje. Jelikož vídeňští muzejníci neuvedli rozměry lebky, čerpali autoři údaje z knihy Maria Teschler-Nicola: Early Modern Humans at the Moravian Gate z roku 2006. Původní lebka byla nalezena bez dolní čelisti a většiny zubů, do původní podoby ji domodeloval počítačový program. Pro modelaci měkkých tkání posloužila podrobná data z počítačové tomografie (CT) těl současných lidí. Nakonec vznikly dvě verze obličeje. Jedna černobílá bez vlasů a se zavřenýma očima, druhá více subjektivní barevná s vlasy a s otevřenýma očima. Tým zveřejnil své poznatky v rámci online knihy „The Forensic Facial Approach to the Skull Mladeč 1“ (Forenzní obličejový přístup k lebce Mladeč 1), která například podrobně popisuje, jak vědci po srovnání lebky s ostatními obdobnými nálezy překlasifikovali pohlaví jejího majitele na majitelku.


Mumie, rituální pohřebiště a propast s lahvemi od limonády

mladečské jeskyněMladečské jeskyně, složitý labyrint puklinových chodeb a dómů zdobených krápníky a sintrovými náteky, vytvořila příroda ve vápencovém vrchu Třesín. Byly objeveny v letech 1824 – 1828 při otvírce lomu na vápenec pro stavbu silnice z Olomouce do Mohelnice a ještě v průběhu 19. století v nich zahájil Josef Szombathy, kustod vídeňského muzea, rozsáhlé archeologické výkopy. Četné kosterní pozůstatky lidí a množství kostí zvířat, kostěné i kamenné nástroje ozdoby pravěkých lovců jsou od té doby uloženy v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Jeskyně jsou složitým, převážně horizontálním labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodnou modelací stěn a stropů, s krápníkovou výzdobou, četnými blokovými závaly, a svými chodbami prostupují vrchem Třesín až pod hladinu podzemní vody. Z celkové délky 1 250 m chodeb a síní, o výškovém rozpětí 30 m, je 380 m zpřístupněno veřejnosti. Mezi nejkrásnější a téměř neporušené části patří Chrám přírody nebo Panenská jeskyně. Dominantou a symbolem podzemního systému je přes dva metry vysoký stalagmit Mumie. Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť a kostí pravěkých zvířat a rekonstrukcí dávného pohřebního rituálu. Celkem mají jeskynní chodby délku 1250 metrů, zpřístupněno je 400 z nich.
 
Jeskyně sloužily jako rituální pohřebiště kromaňonského člověka období středního paleolitu, z doby před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě, s řadou kosterních pozůstatků a nálezů unikátních kostěných hrotů oštěpů, tzv. „hrotů mladečského typu“ z období kultury aurignaciénu.

Kam se naopak nepodíváte, je znovuobjevená malá propast, nazvaná Propástka, která byla objevena během nedávných rekonstrukčních prací. Propast zůstala lidským očím skryta více než 60 let – v 50. letech minulého století ji totiž zabetonovali komunisté. V chodbách, které vedly na dno propasti našli jeskyňáři mimo fosilní kosti také několik lahví od od limonády, které tam zanechali první průzkumníci za první republiky. Propast však nelze zpřístupnit, protože se jedná o obtížně průlezné pukliny. Jeskyně jsou přístupné všem zájemcům po celý rok. V březnu je možné přijít na prohlídku od pondělí do pátku v 10:00 a 13:00 hodin, od dubna pak bude provoz i během víkendu, od úterý do neděle od 9:00 do 15:30 hodin. Vstupné stojí 160 Kč pro dospělé, senioři a studenti zaplatí 130 Kč. Děti mají vstup za 100 Kč.
Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky

Lázně na střední Moravě nabízejí lék na jarní únavu

Jedinečné procedury, relaxaci i řadu možností pro trávení volného času nabízejí mimo hlavní sezonu lázně na střední Moravě. Můžete zde využít velmi pestrou nabídku programů a spojit pobyt v lázních s návštěvou dalších atraktivních míst, hradů, zámků či muzeí.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness