Úvod > Aktuality > Udělejte si jarní výlet do jeskyní, na Bouzov a za vůní olomouckých tvarůžků
Příroda

Udělejte si jarní výlet do jeskyní, na Bouzov a za vůní olomouckých tvarůžků

  • Vydáno15. dubna 2022
Krásná jarní příroda, Zkamenělý zámek a podzemí, kde si můžete vybrat kratší nebo delší trasu: to všechno vás čeká při výletu do Javoříčských jeskyní. Kdo chce vidět ještě víc, tomu nabídneme pohádkový hrad Bouzov a další atrakce, třeba Trojského koně nebo zábavu ve středověkém stylu.

Přes kopce a údolí kolem jeskyní

O některých jeskyních se vědělo už před stovkami let, ty u Javoříčka k nim ale nepatří. Složitý komplex mohutných dómů, chodeb, propastí a puklin v několika výškových úrovních objevil revírník Vilém Švec se skupinou lesních dělníků v dubnu 1938, pro veřejnost se Javoříčské jeskyně otevřely hned v následujícím roce.  Práce amatérských i profesionálních speleologů zatím neskončily, hluboké propasti vedou do spodních pater, patrně zaplavených a dosud neprozkoumaných. Díky bohaté, zachovalé a rozmanité krápníkové výzdobě patří Javoříčské jeskyně mezi nejkrásnější, které u nás můžete vidět. Prohlídkové trasy jsou dvě, na obou vás čeká 255 schodů. Krátká trvá asi 40 minut, měří 450 metrů a z podzemí vyjdete na stejném místě, jako jste do něj vešli. Zajímavější je delší, 800 metrů dlouhá prohlídka; trvá přibližně hodinu, ale provede vás celým masivem. K času strávenému v podzemí si proto musíte připočítat přibližně kilometr dlouhou trasu zpět k Javoříčku.

zkamenělý hradKomu se nechce hned vracet, ten se může vypravit dál po značených turistických trasách; naučná stezka Špraněk vede od východu z delší trasy podzemím do údolí stejnojmenného potoka k romantickému Zkamenělému zámku se skalní bránou. V samotném Javoříčku pak nemůžete minout památník obětí druhé světové války a osady, vypálené na samém konci druhé světové války. Dnešní obec stojí o kousek dál než ta původní, je tu ale vyznačená cesta, která vedla středem někdejší vesnice i obrysy domů; Němci tehdy vypálili všechny budovy kromě kapličky a školy a popravili muže starší patnácti let.
 

Bouzov není jen hrad

Možná vás překvapí, jak blízko je to z Javoříčka k Bouzovu: naučná stezka, cyklostezka a souběžně vedená modrá značka vás po necelých pěti kilometrech dovedou k pohádkovému hradu, který patří k nejnavštěvovanějším místům Střední Moravy. Z prohlídkových tras na hradě můžete navštívit několik ohruhů věnovaných reprezentačním a obytným prostorám hradu, technickým zázemím (zásobování vodou a teplem, komunikační systém) a s fortifikačními prvky, nebo lze vystoupat do hlásné věže, soudní síně a pokoje hlásného.

Na jižním okraji Bouzova si užijete zábavu v Areálu historické zábavy. Jeho polohu poznáte podle obřího dřevěného trojského koně, který slouží jako rozhledna a galerie, zblízka si prohlédnete středověké zbraně, rytířskou zbroj, repliky válečných strojů a polních děl, erby, korouhve a další zajímavosti. Lákavé jsou hlavně akční programy s řadou praktických ukázek dávného válečného umění, divadelní a šermířská představení a střelnice, kde můžete vyzkoušet svou mušku. Areál je otevřený o víkendech a svátcích.
 

Pár tipů pro zvídavé, mlsné a unavené výletníky

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích je umístěn v domě, ve kterém od roku 1911 do roku 1932 trávil léto se svou rodinou významný český knižní ilustrátor, rodák z Bludova, Adolf Kašpar. V podkroví domu se nachází Mistrův ateliér s autentickým zařízením.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží obec Javoříčko, kde se nachází národní kulturní památka připomínající válečné zločiny na civilistech v květnu 1945.

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem

Dvě krásné kamenné památky dominují loštickému náměstí. Čtyřboká kašna i neogotický sloup s upraveným okolím jsou častým místem odpočinku obyvatel a návštěvníků města.

Zámek Žádlovice u Loštic

Zámek Žádlovice u Loštic

Žádlovický zámek představuje významnou historickou a architektonickou barokní památku. Dlouhou dobu sloužil jako střední odborné učiliště zemědělské, postupně však prochází rekonstrukcí a vzniká zde depozitář Archeologického centra, jehož část bude přístupná veřejnosti.

Muzeum Olomouckých tvarůžků a podniková prodejna v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků a podniková prodejna v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.

Pravěké hradisko Obersko

Pravěké hradisko Obersko

Mohutné valy pravěkého hradiště na kopci vysoko nad údolím řeky Třebůvky vzbuzují dodnes obdiv a úctu. Hradisko bylo vybudováno lidem lužické kultury, kteří obývali území České republiky před příchodem Keltů.

Naučná stezka Bouzov

Naučná stezka Bouzov

Mezi obcemi Bouzov a Javoříčko vede údolím potoka Javoříčky krásná cesta. Není sice moc široká, ale natolik svůdná, že po ní čas od času projede auto, přestože je z obou stran vjezd motorovým vozidlům zakázán.

Naučná stezka Javoříčko

Naučná stezka Javoříčko

Naučná stezka, která vede po zaniklé části Javoříčka, je nejkratší značenou trasou na Litovelsku.

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Pokud hledáte nevšední zážitky, navštivte Historický areál, který se nachází v těsné blízkosti pohádkového hradu Bouzova. Specialitou tohoto ojedinělého kulturního zařízení jsou historicky laděné, zábavně naučné programy, které jsou svým obsahem zaměřeny pro všechny věkové kategorie návštěvníků.

Přírodní rezervace Průchodnice u Ludmírova

Přírodní rezervace Průchodnice u Ludmírova

Přírodní rezervaci Průchodnice naleznete východně od obce Ludmírov. Skalnatý vrch nad potokem Špraňkem se dvěma tunelovitými průchozími jeskyněmi s mnoha bočními chodbami – archeologické naleziště z doby kamenné.

Naučná stezka lišky Bystroušky v Lošticích

Naučná stezka lišky Bystroušky v Lošticích

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky – malíře Stanislava Lolka. Vybrat si můžete delší (23 km) nebo kratší okruh (6 km).

Další aktuality

Jarní prázdniny 2023 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve vůbec poprvé na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2023 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Hrad Helfštýn mimořádně otevře první lednovou sobotu své brány

Zájemci o historii mohou i letos navštívit mimořádně v sobotu 7. ledna středověký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Jeho brány se otevřou pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku. Akce každoročně pořádá správa hradu a Klub českých turistů. Je jedinou příležitostí, kdy veřejnost může hrad navštívit v zimním čase. Během novoročního výstupu budou zpřístupněny pouze venkovní plochy hradu.
Olomoucký kraj | Památky

Orloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?

Nejznámější český orloj v Praze na Staroměstském náměstí určitě zná každý, ovšem po České republice je jich víc, než byste čekali. Tak například v Olomouci se každou celou hodinu objeví figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, figurky žateckého orloje zase předvádějí práce ve chmelnicích, reliéf s motivy vesnického života se objevuje v Kryštofově Údolí. Nejnověji sestavený orloj byste našli v Zašové. A to není zdaleka všechno. Pojďte s námi objevovat další rarity a kuriozity českých hodinářů!
Olomoucký kraj | Památky