!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > U nejhlubší propasti na světě se otevírá nové infocentrum
U nejhlubší propasti na světě se otevírá nové infocentrum
"> "> ">
Příroda

U nejhlubší propasti na světě se otevírá nové infocentrum

Vydáno 29. května 2018
V září 2016 se česko-polskému týmu speleologů podařilo přepsat jeden ze světových rekordů: dálkově ovládaný robot sestoupil v Hranické propasti do hloubky 404 metrů. Od června 2018 navíc propast bude mít vlastní informační centrum, a to v bývalé nádražní budově v Teplicích nad Bečvou.
Když se v září 2016 Hranická propast stala nejhlubší zatopenou jeskyní naší planety, psalo se o její rekordní hloubce po celém světě. Z prvního místa sesadila italskou propast Pozzo del Merro (392 m). Ale hlavně: hloubkou 404 metrů v Hranické propasti příběh nekončí, dno totiž leží ještě mnohem hlouběji.
 

Cesta k propasti

O infocentru pro Hranickou propast se mluví už dlouhé roky. Rekordní hloubka a titul nejhlubší zatopené sladkovodní jeskyně světa konečně pomohl: nové informační centrum se otevře v pátek 1. června v nevyužívané nádražní budově Teplice nad Bečvou.
Zná ji každý, kdo někdy šel k propasti směrem od lázní Teplice nad Bečvou: přejdete most přes Bečvu, kolem parků a tenisových kurtů zamíříte k jihu, přejdete silnici a dojdete ke starému nádraží. Cesta k propasti je pak už jednoduchá: podchodem pod kolejemi se dostanete na úpatí zalesněného svahu, k cíli vám zbývá něco málo přes půl kilometru mírného stoupání. Celou cestu vás navíc spolehlivě povede značená stezka lemovaná zábradlím a informačními panely. Na konci vás pak čeká vyhlídková plošina a hlavně propast samotná.
 

Infocentrum nabídne model propasti a kino

Ač je Hranická propast skutečný unikát, pohled dolů vás možná překvapí: pod vašima nohama se rozevře prostor téměř o polovinu menší než Macocha s nepříliš rozsáhlou hladinou, vzdálenou jen pár desítek metrů. Suchá část propasti je přibližně 70 metrů hluboká a je opravdu těžké představit si, že skalní stěny klesají stovky metrů dál do hlubin země. Větší část propasti se zkrátka nachází pod hladinou a v podzemí, takže běžný návštěvník nemá šanci je spatřit.

Skutečnou hloubku Hranické propasti si lépe dokážete představit právě díky novému informačnímu centru. Na velkém 3D modelu, pojednaném jako prostorový řez, uvidíte jednotlivé části propasti s vyznačenými milníky výzkumu její hloubky. Tam, kam se dostanou jen speleologové nebo sondy, se podíváte prostřednictvím brýlí pro zobrazení virtuální reality. V další místnosti je malé kino, kde běží krátký film o průzkumech propasti a atraktivní záběry z ponorů.
 

Co ještě byste měli vědět o propasti?

  • Hranickou propast provází pověsti o díře do pekel; říkávalo se jí také Gevaterloch, Kmotrova díra, Kmotrova tůň, Kmotrův důl, Kavčí nebo Teplická propast. Roku 1627 ji do své mapy Moravy zanesl i Jan Amos Komenský.
  • Hranická propast je nejhlubší propast na světě, ale nikdo dodnes netuší, jak je vlastně hluboká. Nejodvážnější odhady hovoří o hloubce mezi 800 až 1 000 metry, takže jestli se někdy někdo podívá až na její dno, nebude to člověk, ale robot.
  • V Hranické propasti se do podzemí podíváte jen virtuálně, docela jiné zážitky vás ale čekají v nedalekých přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyních. Najdete je v Teplicích nad Bečvou kousek od lázeňské kolonády.
  • Nové informační centrum vdechlo nový život starému nádraží. Jde o funkcionalistickou budovu z roku 1939, postavenou podle projektu Miloše Fikra a Josefa Dandy.
  • Slavnostní otevření informačního centra je naplánováno na pátek 1. června od 15 hodin, otevřeno bude denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, o víkendu od 9 do 17 hodin.
  • U infocentra najdete také odpočinkovou zónu a stojany na kola.
Hranická propast - nejhlubší zatopená propast světa

Hranická propast - nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 404 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 800 metrů.

Moravská brána - spojnice Moravy a Slezska

Moravská brána - spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Součástí tzv. Hranického krasu je národní přírodní rezervace Hůrka s rozlohou 37,45 ha. Jedná se o největší hranické zvláště chráněné území, které leží na pravé straně řeky Bečvy na posledních výběžcích Moravskoslezských Beskyd.

Zbrašovské aragonitové jeskyně - středoevropský unikát

Zbrašovské aragonitové jeskyně - středoevropský unikát

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Zřícenina hradu Svrčov

Zřícenina hradu Svrčov

Nad skalnatým srázem, pod nímž vedla důležitá komunikace, stával ve 14. století hrad, tvořený palácem, pozorovatelnou nad srázem a hradbou. Od okolní krajiny byl hrad oddělen příkopem a valem, na němž v případě nebezpečí bylo dostatek místa pro obránce konající aktivní obranu hradu.

Další aktuality

5.1.
2021
V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

Střední Morava a Jeseníky | Zimní sporty
10.12.
2020
Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků

Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků

Střední Morava a Jeseníky | Památky
5.12.
2020
Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč a ruské kolo

Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč a ruské kolo

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky