Úvod > Aktuality > Hranická propast: Nejhlubší sladkovodní zatopenou jeskyní na světě čeká další měření
Hranická propast, Teplice nad Bečvou, Kudy z nudy
"> Hranická propast, Teplice nad Bečvou, Kudy z nudy "> Zdroj foto: FB ZO ČSS 7-02 Hranický kras "> Zdroj foto: FB ZO ČSS 7-02 Hranický kras, autor: Irena Stangierská Photography "> Zdroj foto: FB ZO ČSS 7-02 Hranický kras, autor: Irena Stangierská Photography "> Zdroj foto: FB ZO ČSS 7-02 Hranický kras, autor: Irena Stangierská Photography "> Zdroj foto: FB ZO ČSS 7-02 Hranický kras
Příroda

Hranická propast: Nejhlubší sladkovodní zatopenou jeskyní na světě čeká další měření

  • Vydáno28. července 2022
Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 450 metrů, ale odborníci z Akademie věd se domnívají, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů. Hloubku zdánlivě bezedné propasti odhadují na základě geofyzikálních testů. Nově jí má začít mapovat speciální robot z Maďarska.
Hranická propastDalší cestu do hlubin Hranické propasti má otevřít speciální robot z Maďarska. Prostory nejhlubší zatopené jeskyně na světě bude snímat do hloubky zhruba 200 metrů. Zaměří se také na zúžení neboli restrikci zvanou Mikádo, která je vstupem do další části dosud ne zcela probádané propasti. Za pomoci sondy byla dosud zaznamenána hloubka propasti 404 metrů, dna však nedosáhla. Jeskyňáři plánují vytvořit 3D mapu těchto prostor. Získají tak představu, jak to v takové hloubce opticky a fyzicky vypadá. Robota tak čeká zatěžkávací zkouška v náročných podmínkách Hranické propasti. Speleologové také doufají ve zmapování okolí Mikáda v hloubce 200 metrů, které by mělo otevřít cestu k dalšímu průzkumu zatopené jeskyně.

Hranická propastHranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic na katastru města Hranice. Propast se nachází v Hranickém krasu nedaleko veřejnosti přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyní. Podle pověsti do ní na koni skočil moravský král Mojmír II., aby totéž v noční temnotě udělali jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů ohrožujících Moravu. Na samé dno zatím nepronikla žádná sonda ani miniponorka. I přesto podle naměřených údajů vyplývá, že Hranická propast je nejhlubší zatopenou propastí na světě.
 

Neprobádaná hlubina i turistická trasa

Hranická propastPodzemní jezero začíná v hloubce 69,5 metru. To navazuje na další zatopené části propasti, jejíhož dna se zatím nikomu nepodařilo dosáhnout. Ponor v členitém krasovém terénu je náročný a riskantní, hloubku speleologové zkoumají řadu let a hranice se postupně posouvají. Své světové prvenství si propast drží od září roku 2016, kdy za pomoci speciální sondy speleologové naměřili 404 m, letos v červenci to bylo již 450 metrů. Dna však nedosáhli – došel jim komunikační kabel k robotu, jehož délka byla „pouze“ 500 metrů. Měřit další zcela neprobádaný úsek by se mělo jeskyňářům podařit příští rok.

Přístupových tras k Hranické propasti existuje několik. Nejkratší vychází od železniční zastávky Teplice nad Bečvou. Od propasti je také krásný výhled na okolní krajinu – Hostýn, Kelečský Javorník a Beskydy. Pokud budete pokračovat dál po naučené stezce, dovede vás až ke zbytkům zdí a valů romantické zříceniny hradu Svrčov. Hranický kras představuje unikátní území: na rozdíl od většiny krasových útvarů nevznikla leptáním vod prosakujících z povrchu, ale silnými výrony termálních minerálních pramenů z hlubin.
Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 450 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

Další aktuality

18.8.
2022
Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum

Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum

Olomoucký kraj | Zážitky
11.8.
2022
Litovelské slavnosti Otvírák už startují

Litovelské slavnosti Otvírák už startují

Olomoucký kraj | Zážitky