ÚvodAktualityVýročí měsíce: Zbrašovské aragonitové jeskyně slaví 110 let od objevení
Příroda

Výročí měsíce: Zbrašovské aragonitové jeskyně slaví 110 let od objevení

  • 14. prosince 2022
Sto deset let od svého objevení slaví v lednu 2023 Zbrašovské aragonitové jeskyně, podzemní prostory v Teplicích nad Bečvou. Složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin vytvořila teplá uhličitá kyselka, která tady probublává v devonských vápencích. Unikátní je vzácný bílý minerál aragonit, gejzírové stalagmity, zvláštní sintrové povlaky připomínající koblihy i neviditelná jezera smrti, naplněná oxidem uhličitým. V minulosti zabíjela a jedovatým plynem se otrávil i Čeněk Chromý, jeden z objevitelů podzemních prostor.
Mnohé zázraky přírody v okolí Hranic a Teplic nad Bečvou byly popsány už před mnoha staletími. O Hranickém krasu, Hranické propasti a lázních Teplice nad Bečvou psal už roku 1580 Tomáš Jordán z Klausenburku, a když propast v roce 1627 ji zanesl do mapy Moravy Jan Amos Komenský, stala se naším prvním krasovým jevem zaznamenaným na mapě. Hloubku propasti se dosud změřit nepodařilo, stejnou neznámou ale v té době byl i jeskynní systém, ukrytý ve skalách za řekou Bečvou. Přestože Zbrašovské aragonitové jeskyně od propasti leží jen pár stovek metrů, o tajemném podzemí další stovky let nikdo nevěděl.
 

Jeskyně objevené pádem do komína

Na Zbrašovském kopci kdysi byl starý lom. Někdy o Vánocích roku 1912 si bratři Chromí, krejčí a tehdejší zbrašovský starosta Josef (1869–1943) a zámečník Čeněk (1874–1926) všimli, že z jedné skalní štěrbiny v mrazivém vzduchu stoupá sloupec páry. To znamenalo, že někde hluboko ve skalách se nacházejí prostory s teplým vzduchem. Zvědavost jim nedala a v lednu 1913 se pustili do průzkumu.

Puklinu začali ručně rozšiřovat a s pomocí dalších dobrovolníků ze Zbrašova a Hranic se jim nakonec podařilo 42 metrů hlubokým komínem sestoupit rovnou do největší dosud objevené prostory Zbrašovských aragonitových jeskyní, do Jurikova dómu. Podle mnohých návštěvníků jde o nejkrásnější část jeskyní. Jmenuje se podle mnicha Jurika, legendárního zakladatele Hranic, a z jeho stropu vystupuje štít, hustě pokrytý bílými jehličkami a keříčky minerálu aragonitu. Říká se mu Opona a prý je tím nejkrásnějším aragonitovým útvarem v podzemí.

A jak to bylo s pádem do komína? Při sestupu do podzemí bratři Chromí skutečně měli nehodu, přetrhlo se jim lano a oba spadli dolů, na suťový svah v Jurikově dómu. Měli obrovské štěstí, že pád přežili. Sice se jim rozbily karbidové lampy a v úplné tmě museli čekat na pomoc dlouhých osm hodin, kdyby se ale jejich pád nezastavil, skončili by v prostorách plných oxidu uhličitého a udusili by se.
 

Aragonit: unikátní výzdoba Zbrašovských jeskyní

Co je vlastně aragonit? V klasických jeskyních vzniká z rozpuštěného uhličitanu vápenatého krápníková výzdoba. Kyselka a vlhké a teplé ovzduší ve Zbrašovských jeskyních však způsobilo, že na jejich stěnách vykrystalizoval vzácný bílý minerál aragonit. V podzemních prostorách v Česku se prakticky nevyskytuje, a pokud ano, tak jen v minimálním množství. Výjimkou jsou právě Zbrašovské aragonitové jeskyně, kde jehlice a keříčky, které rostou všemi směry a vypadají jako solné krystaly, pokrývají poměrně velké plochy.

Vzácností jsou i sintrové povlaky s příměsí oxidu železa, které kyselka ukládala pod hladinou podzemních jezer. Na Zbrašově jim nikdo neřekne jinak než koblihy, a opravdu tvarem i barvou připomínají oblíbenou sladkost. Na řezu bývají krásně pruhované a říká se jim též hranický onyx.
 

Rok 1926: jeskyně se otvírají

Další výročí mohou Zbrašovské aragonitové jeskyně slavit za pár let: zpřístupněny totiž byly roku 1926, a to po proražení pohodlnějšího vchodu z údolí Bečvy a také po instalaci elektrického osvětlení. Byl to také rok, kdy se rozhodl dobrovolně odejít z tohoto světa Čeněk Chromý, který se podílel na výzkumech jeskynního komplexu a přípravách k zpřístupnění jeskyní veřejnosti. Zemřel otravou oxidem uhličitým, a to právě v jeskyních, které s bratrem zkoumal a objevoval.

Josef Chromý pokračoval v bádání a objevování až do své smrti v roce 1943. Je pochován na hřbitově u kostela Narození Panny Marie, lidově u Kostelíčka Hranicích, a o jeho hrob pečuje správa jeskyní. Pamětní desku objevitelů najdete v Koblihové síni, péči o podzemí převzala po otcově smrti Josefova dcera Ludmila. V posledních dnech druhé světové války při přechodu fronty posloužily jeskyně jako úkryt pro maminky s dětmi ze Zbrašova.
 

Nebezpečná plynová jezera smrti

Pověstná jezera smrti naplněná oxidem uhličitým řadí Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou do seznamu českých jeskynních nej-. Bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který tvoří 0,04 % běžného ovzduší, vystupuje v Hranickém krasu ze zemského pláště, v podzemí se mísí s vodou a ohřívá ji. Voda se proplyňuje, mineralizuje a vzniká kyselka s teplotou kolem 22,5 °C. Ta společně s plynem vynáší vzhůru geotermální teplo, proto jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně s celoroční stálou teplotou přibližně 14,5 °C nejteplejší u nás.

Nad hladinou kyselky se pak plyn uvolňuje do volných částí jeskyní, a protože je těžší než vzduch, tvoří na dně hlouběji položených částí (Gallašův dóm, Tunel či Jeskyně Smrti) plynová jezera. Prohlídková trasa se těm místům samozřejmě vyhýbá, tu a tam ale narazíte na někoho, kdo vzpomíná, jak se mu kdysi při návštěvě jeskyní udělalo nevolno, omdlel nebo začal usínat. Takové zážitky jsou dnešním výletníkům odepřeny: po povodních v roce 1997, kdy se zvýšila koncentrace plynu i na návštěvní trase, se oxid uhličitý začal odsávat. Hodnoty dnes hlídají moderní čidla, a pokud by obsah v přístupných prostorách přesáhl povolené 1 %, jeskyně by se zavřely.
 

Výstavy, koncerty a umění ve Zbrašovských jeskyních

Sté výročí svého objevení oslavily jeskyně v roce 2013 vydáním sborníku, zachycujícího všechny důležité mezníky v jejich historii a aktuální odborné poznatky o jejich vývoji.

Jeskyně jsou otevřené celoročně kromě ledna, v hlavní sezoně se v Mramorové síni pořádají výstavy současného výtvarného umění. Netradiční výstavní prostor si mezi umělci i návštěvníky získal trvalé renomé. Výstavy obvykle začínají na začátku prázdnin a trvají do konce návštěvnické sezóny. Je to další nej- pro Zbrašovské aragonitové jeskyně: jiná jeskyně v Evropě se podobnou systematickou prezentací současného umění nezabývá. Mramorová síň se také využívá jako koncertní sál, zejména pro menší hudební uskupení.
Lázně Teplice nad Bečvou Lázně a wellness

Lázně Teplice nad Bečvou

Chcete udělat něco pro své zdraví? Nemusíte čekat na lékaře, až vám předepíše lázně. Přijeďte do špičkových lázní Teplice nad Bečvou a vyberte si ze široké nabídky léčebných a relaxačních pobytů.

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou jeskyně ideálním útočištěm. Každoročně je navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se na zimní období zavírají. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do podzemí.

10 tipů na výlety do jeskyní aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do jeskyní aneb ve stínu i na výsluní

Jsou jeskyně, které zná doslova každý a kde vás čekají fronty a dlouhé čekání. Punkevní jeskyně s propastí Macocha a podzemní řekou Punkvou si proto dobře naplánujte. Zájem o prohlídky je takový, že si je většinou musíte objednat hodně dlouho dopředu. Pokud si však chcete užít krásný podzemní svět bez davů, front a čekání, zato třeba s netopýry, zajímavými expozicemi a tajemnými příběhy, vyberte si některé z méně známých a neobjevených míst. Navštivte podzemní prostory v Čechách a na Moravě, kde v nepřízni počasí najdete prima úkryt a v horku zase příjemný chládek. Krása jeskynní výzdoby se během roku nemění stejně jako stálá teplota vzduchu. Naše přístupné jeskyně se mohou pyšnit mnoha superlativy. Vyberte si z nabídky těch nejkrásnějších, nejunikátnějších a opředených zajímavými legendami a zkazkami. Užijte si s Kudy z nudy cestu za zážitky do stínu i na výsluní!

Teplice nad Bečvou

Teplice nad Bečvou

Město vás překvapí pěkným historickým centrem. Náměstí vévodí kostel, kolem stojí měšťanské renesanční a barokní domy s podloubími, mají tu zámek, synagogu i židovský hřbitov. Navrch ještě kousek od Hranic leží lázně Teplice nad Bečvou, jeskyně a známá Hranická propast. Kam se podívat dřív?

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Na střední Moravě a v Jeseníkách najdete množství tipů, kam na výlet pro všechny tipy turistiky a pro všechny věkové kategorie. Výlet vás tu nezklame ani za špatného počasí. Dopřejte si netradiční a nezapomenutelné zážitky.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka Příroda

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo otevřeno i nadále!

Nejteplejší jeskyně v České republice – Zbrašovské aragonitové jeskyně

Nejteplejší jeskyně v České republice – Zbrašovské aragonitové jeskyně

Jeskyně v údolí řeky Bečvy zdobí minerál aragonit. Unikátem však nejsou jen aragonitové gejzírové stalagmity a sintrové povlaky, ale také samotná teplota v jeskyních. Celoroční stálá teplota 14°C z nich učinila nejteplejší jeskyně v Česku.

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu Příroda

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Součástí tzv. Hranického krasu je národní přírodní rezervace Hůrka s rozlohou 37,45 ha. Jedná se o největší hranické zvláště chráněné území, které leží na pravé straně řeky Bečvy na posledních výběžcích Moravskoslezských Beskyd.

Další aktuality

O Vánocích najdete Tvarůžkovou cukrárnu výjimečně v Olomouci

Udělejte si výlet za vůní a chutí tvarůžkových dezertů! A nemusíte kvůli tomu jezdit až do Loštic – od poloviny listopadu až do 23. prosince 2024 je v centru Olomouce otevřena pop-up prodejna Tvarůžkové cukrárny.
3. prosinec 2024 9:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Přehlídka filmové animace láká do Olomouce

Již 23. ročník mezinárodní Přehlídky filmové animace a současného umění PAF Olomouc proběhne od 5. do 8. prosince 2024. Letošní ročník zastřeší téma Deníky. Ty mohou mít formu příběhů nebo poznámek, může se jednat o cíleně investovanou práci do sebereflexe, nezamýšlené důsledky času pobytu na sociálních sítí a nebo o jakékoliv jiné formy repetitivního zápisu. Všechny tyto podoby zaznamenávání ale mj. vzbuzují otázku – jsou deníky určené ke čtení?
3. prosinec 2024 6:00
Kultura, Olomoucký kraj

Hrad Bouzov pořádá vánoční prohlídky

Zajímají vás adventní tradice z doby temného středověku i dávné vánoční zvyky našich předků? Tak přijďte během adventu v sobotu 30. listopadu na hrad Bouzov! Budou se tu konat speciální prohlídky právě na toto téma. O Vánocích 27. a 28. prosince ožije hrad vánočními prohlídkami a poslední prohlídky tohoto roku proběhnou na Silvestra 31. prosince 2024.
26. listopad 2024 11:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Skleníky Flory Olomouc ve Smetanových sadech patří k největším v České republice. V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin, proto jsou návštěvníkům přístupny – s vyjímkou zimních měsíců – téměř po celý rok. V listopadu je tu otevřeno o víkendech, vždy od 9:30 do 16:00 hod.
24. listopad 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Horský areál Kraličák se již těší na zimní sezónu

Ve třech malebných údolích kolem vrchu Štvanice, mezi trojlístkem obcí Hynčice pod Sušinou, Stříbrnice a Štěpánov, se rozprostírá horský areál Králický Sněžník – Kraličák. Rozsáhlý resort nabízí přes 10 kilometrů sjezdovek a 70 kilometrů běžeckých tras zasazených do krásné přírody na severovýchodním úpatí Králického Sněžníku. Díky své poloze a nadmořské výšce je ideálním místem pro zimní dovolenou i jednodenní výlety za lyžováním. Letošní sezóna na Kraličáku přinese spoustu zážitků, včetně možnosti vstupu zdarma do saunového světa Terme Losiny nebo Pradědova dětského muzea v Bludově.
16. listopad 2024 18:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj

Vánoční trhy v Olomouci letos lákají na punč, kluziště, vyhlídkové kolo i exotický sekvojovec obrovský

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v České republice. Ani v letošním roce tak obyvatele a návštěvníky města nechtěli pořadatelé trhů o tento zážitek připravit. Návštěvníci se opět mohou těšit na vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky, rybí hranolky, grilované dobroty a nechybí ani pověstný punč. Vánoční trhy v Olomouci probíhají od 22. listopadu až do 23. prosince 2024. Bruslit se začalo už 6. listopadu 2024. Také je v provozu vánoční kolo vám nabídne úchvatný výhled na centrum města
14. listopad 2024 5:15
Zážitky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 24. 11. 2024. Během svátečního víkendu 16. až 17. listopadu zde bude také otevřeno, a to od 9:00 do 16:00 hodin.
12. listopad 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích. Portál Kudy z nudy přináší tipy nejen na zimní sportování, ale s dětmi můžete vyrazit například do zoo, za poznáním, či se vyřádit v bazénech.
10. listopad 2024 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj