Úvod > Aktuality > Javoříčské jeskyně objevil revírník Vilém Švec
Javoříčské jeskyně objevil revírník Vilém Švec
"> "> ">
Příroda

Javoříčské jeskyně objevil revírník Vilém Švec

Vydáno 14. dubna 2020
Před 83 lety, přesněji řečeno 14. dubna 1937 se nastěhoval i se svou ženou a třemi syny do javoříčské hájenky revírník Vilém Švec, který stál společně se skupinou lesních dělníků za objevem Dómu gigantů, jedné z hlavních částí Javoříčských jeskyní.
javoříčské jeskyněOd nepaměti byly na kopci Špraňku známé a přístupné prostory tzv. Svěcené díry a propast Zátvořice. Nejstarší písemná zmínka o Svěcené díře pochází od anonymního autora z roku 1873. V roce 1936 začal v jeskyních na Špraňku působit místní revírník Vilém Švec. Ten zahájil se svou skupinou ve Svěcené díře výkopové práce.
 
Po obtížném průniku prostorami tzv. Objevné cesty (součást středního patra) objevili badatelé dne 14. dubna 1938 mohutné prostory Dómu gigantů a z něj posléze i další prostory horního patra Javoříčských jeskyní. Brzy po objevu bylo zaměřeno místo, z nějž byla prokopána chodba na povrch. To umožnilo zahájení zpřístupňovacích prací a už 15. května 1939 byly jeskyně otevřeny pro veřejnost.

javoříčské jeskyněDalším významným obdobím historie Javoříčských jeskyní jsou roky 1949–1958 a badatelská skupina brněnského Geografického ústavu pod vedením doc. Vladimíra Panoše. Byly objeveny i další části středního patra – Hlinité jeskyně a dále tzv. Jeskyně Míru, tvořící součást horního patra. Jeskyně Míru, resp. jejich část, byla také v roce 1961 zpřístupněna veřejnosti. Od roku 1983 pracuje v Javoříčských jeskyních jeskyňářská skupina ZO ČSS 7-09 Estavela. Dne 17. července 1983 se této skupině podařilo proniknout do nových prostor s krásnou krápníkovou výzdobou, tvořenou bělostným sintrovým vodopádem. S postupem dalších prací se podařilo proniknout do pokračování tohoto dómu, zvaného dnes Panošův dóm a do tzv. Olomouckého dómu, který je vysoký 10 m, široký 15 m a přes 130 m dlouhý.


Javoříčské jeskyně nejsou zdaleka prozkoumané

javoříčské jeskyněJavoříčské jeskyně jsou i pro speleology stále záhadou. I když se již přes padesát let jeskyňáři snaží zjistit, co je v dosud neprozkoumané části kopce Špraněk a přestože se každý rok dostanou o kousek dál, ještě pořád nedošli nakonec. A věří, že ty největší objevy mají stále před sebou.

Jeskyňáři věří, že se někde v jeskynním systému nachází veliký, dostud neobjevený dóm. Aktuálně práce pokračují na dvou místech. Hlavím místem výzkumum je v Křišťálové jeskyni a další prostorou, "kde by mohlo něco být" je oblast za Olomouckým dómem. Tem je největším dómem jeskyní, avšak není zpřístupněný.
Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.

Další aktuality

18.9.
2021
Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
14.9.
2021
Oslavte Dny evropského dědictví 2021 na moravském hradě Šternberk

Oslavte Dny evropského dědictví 2021 na moravském hradě Šternberk

Střední Morava a Jeseníky | Památky
6.9.
2021
V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

Střední Morava a Jeseníky | Kultura