Úvod > Výlety > Cesty pro zdraví > Za nejteplejšími prameny na Moravě do Velkých Losin

Za nejteplejšími prameny na Moravě do Velkých Losin

Velké Losiny jsou jedny z nejstarších moravských lázní, kde první lázeňská budova vznikla již roku 1592. Specializují se na léčbu nervových a pohybových nemocí a na nemoci dýchacího ústrojí, najdete tu vnitřní i venkovní bazén s termální sirnou vodou a balneoprovoz s širokou nabídkou procedur.
Lázně Velké Losiny jsou vyhledávány kvůli léčebným účinkům nejteplejších moravských pramenů i díky příjemné poloze v podhůří Hrubého Jeseníku. Základní léčebnou procedurou jsou koupele v termální sirné vodě, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci. Široká škála rekondičních a relaxačních pobytů zahrnuje rozmanité druhy masáží, rehabilitační služby a rašelinové procedury.

Určitě zde nevynechejte venkovní termální koupaliště – z několika pramenů vyvěrajících v areálu lázní je využíván k léčbě a napájení vnitřního i venkovního koupaliště teplý pramen Žerotín – přírodní léčivá termální sirná voda se zvýšeným obsahem sirovodíku, hydrosulfidu, thiosironu a fluoridů. Teplota pramene Žerotín dosahuje 36,2°C. Tato termální voda přispívá k relaxaci svalstva, ohebnosti kloubů a pomáhá termoregulaci. Koupaliště se nachází v severní části areálu lázeňského parku a je zpravidla otevřeno od začátku května do konce září.

Mezi oblíbené výletní cíle lázeňského města patří renesanční zámek v údolí řeky Desné. Při prohlídce zámku návštěvníky ohromí především unikátní rytířský sál vyzdobený koženými tapetami, kachlovými kamny (z r. 1589) a stejně starým příborníkem. K nejcennějšímu mobiliáři patří tapisérie ze 17. století s výjevy z antické mytologie. Zámek Velké Losiny neblaze proslul krvavými procesy s čarodějnicemi v 17. století a v jeho zdech se také natáčel proslulý film Kladivo na čarodějnice.

Ve Velkých Losinách najdete také jedna z nejstarších papíren ve střední Evropě, která je dosud funkční. Papír se tu vyrábí už od 16. století, a tak je tato památka svědkem starobylého papírnického řemesla, jakých je v Evropě poskrovnu.