Úvod > Česká nej > Historické > Čarodějnické procesy na Jesenicku – nejhrůznější čarodějnické procesy u nás
Historické

Čarodějnické procesy na Jesenicku – nejhrůznější čarodějnické procesy u nás

Na lichtenštejnském panství Velké Losiny se v 80. letech 17. století odehrály největší čarodějnické procesy v Česku. Upáleno bylo na 250 lidí, včetně děkana Lautnera, který vystoupil na obranu čarodějnic. Události zachycuje známá kniha Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického.
Dvě stovky utýraných a popravených za sebou nechaly čarodějnické procesy, které byly v 17. století postrachem obyvatel Jeseníků. Ve Velkých Losinách působil jako přísedící inkvizičního tribunálu Jindřich František Boblig z Edelstadtu, jehož touha po snadném zbohatnutí z majetku odsouzených obětí byla příčinou přerušení studia práv a počátkem budoucí kariéry inkvizitora. Za jeho působení na Jesenicku zahynulo v plamenech více než 500 lidí. Právě zde navíc svým rozsahem a brutalitou nemají v celé střední Evropě obdoby.

Vše začalo roku 1622, v době, kdy České země, tak jako celou Evropu, už čtvrtým rokem hospodářsky i morálně decimovala třicetiletá válka. Na Jesenicku navíc pokračovala epidemie dobytčího moru, který decimoval zdejší hospodářská zvířata. Jesenický pastýř za této situace na smrtelné posteli obvinil svou mladší a krásnou manželku Barboru Schmiedovou z čarodějnictví. Ze žárlivosti ji nařknul, že mu nedávala řádně najíst a způsobila mu revma. Rozběhl tak kolotoč událostí, který trval osmdesát let a na jehož konci bylo pět stovek umučených lidí, přičemž nejméně polovina odsouzených pocházela z Jesenicka.
 

Lidé se udávali, procesy podporovala i vrchnost

Zdejším lidem se v oněch dobách žilo mnohem hůře než dříve. Chtěli vědět, kdo za to může a jejich hněv mnohdy končil u léčitelek, kořenářek a porodních bab, které podle tehdejšího mínění uměly využívat kouzelnou moc. Teprve později se procesy rozšířily i na další obyvatele Jesenicka, nejvíce obětí však bylo právě mezi nimi. O masové rozšíření procesů se pak postarala i místní vrchnost a představitelé městských správ, kteří kromě toho, že si ani nedovolili popřít existenci ďábla a jeho pomocníků, měli z vedení procesů nemalé zisky. Obviněn mohl být kdokoli a někteří využívali procesy jako osobní pomstu proti svému nepříteli, ať už v mezilidských vztazích anebo třeba v podnikání či hospodaření.

Čarodějnické procesy již v první fázi zasáhly i Zlatohorsko a následně pokračovaly v několika vlnách. V letech 1651 – 1652 se procesy rozjely v nejstrašnější vlně v celém období jejich trvání, kdy během necelých dvou let zahynulo přes 250 osob. V letech 1683–1684 probíhaly na Jesenicku poslední soudní procesy s čarodějnicemi a čarodějníky. Rozsudek nad domašovskými obyvateli Kašparem Gottwaldem, Annou Stenzelovou a její dcerou Rozinou byly posledními spolehlivě doloženými příkazy k exekuci.
 

Po zatčení inkvizicí čekaly oběti tři týdny mučení, poté byly upáleny

Podmínky obětí během zatčení byly nepředstavitelně kruté. Odhaduje se, že mezi zatčením a exekucí měli obvinění tři týdny života, které strávili výslechy a mučením. Mučidel se používalo více, než byl povolený limit – bylo stanoveno, že palečnice nebo španělská bota se nesmí přikládat na více než patnáct minut jedenkrát za výslech. V praxi se používala třikrát nebo čtyřikrát na mnohem delší časový úsek. V nelidských mukách a bolesti pak oběti "přiznali" cokoliv.

Čarodějnické procesy díky krutostem při výsleších i samotné popravě, kdy byli odsouzení zaživa upalováni, v tehdejší společnosti vyvolávaly obrovský strach. Nutno však podotknout, že z pohledu tehdejšího člověka nebyl soud a následná exekuce vnímána jako trest, nýbrž jako očištění duše, která mohla být spasena od hříchů, které zůstávaly v těle. I proto byl u čarodějnic od počátku jako způsob trestu volen oheň, a to i v případě, kdy soud rozhodl, že čarodějnice bude před upálením sťata. I tak tělo následně putovalo do „očistných“ plamenů.
 

Jak pohřbít čarodějnici?

Ani po smrti neměly oběti procesů klid. Problém byl v tom, že osoba uznaná čarodějnicí nesměla být pohřbena za hřbitovní zdí. Pokud se zjistilo, že je ve svaté půdě pohřben někdo, koho později označili za čaroděje, musela se vybourat díra ve zdi. Tou pak lidé pronesli vykopanou rakev a odnesli ji na místo, kde může být pohřbena, aniž by znesvětila půdu, případně aby se zabránilo tomu, že duch zemřelé bude v daném katastru města či obce strašit. "Čarodějnice" se proto pohřbívaly na místě, kde se potkávají vesnice, na takzvaném území nikoho.

V některých případech se přistupovalo k zohavení již mrtvého těla, které podle tvrzení některých lidí, přicházelo v noci strašit. Mrtvý byl vykopán a přemístěn jinam anebo také rozsekán na kusy a spálen.
Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.

Renesanční zámek Velké Losiny

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice

Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice

Největší čarodějnické procesy v Česku připomínají čtyři muzea a speciální cyklotrasa. Letošní novinkou je výstava k filmu Kladivo na čarodějnice. Prohlédnete si ji přímo v místech, kde se děsivé příběhy odehrály a kde se film natáčel: na renesančním zámku ve Velkých Losinách.

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

V poli nedaleko zámku ve Velkých Losinách stával strom, který prý pamatoval popravu tří vůdců selského povstání proti vrchnosti v roce 1662. Hrůzné představení ale Žerotínové záhy přebili ještě větším trumfem, kdy v krutých inkvizičních procesech poslali na smrt více než sto lidí.

Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku

Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku

Detailní informace o čarodějnických procesech na Jesenicku, podané za využití moderní techniky, nabízí expozice ve Vlastivědném muzeu Jesenicka v Jeseníku. Vznikla v zrekonstruovaném sklepení Vodní tvrze, které tak nabízí krvavou výpravu do 17. století. Otevřeno je od úterý do neděle v čase 9:00 až 17:00 hodin.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku

Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku

Stálá expozice v tzv. Geschaderově domě v Šumperku představuje přitažlivou formou nejtemnější období šumperských dějin – nechvalně proslulé inkviziční procesy z druhé pol. 17. století.

Čarodějnický domek Mohelnice

Čarodějnický domek Mohelnice

Dům, který byl významnou součástí městského opevnění a také pravděpodobně první školou na severní Moravě, neblaze proslul jako poslední vězení děkana Lautnera před jeho upálením v čarodějnických procesech.

Losiny Fest – Přátelák

Divadlo.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Vojtěch Pelka a Ondřej Bernovský

Při vzpomínce na letošního oslavence Leo Slezaka představíme hlasový obor, který je v poslední době enormně populární a nachází své neotřesitelné místo v interpetaci dobových děl (především z období baroka).
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Ensemble Fiorello

Program souboru historických nástrojů nám představí skladby G. F. Händela, G. P. Telemanna a A. Vivaldiho.
Rapotín, Olomoucký kraj

Duo Hoškovi

Koncert z děl Josepha Haydna, který na konci 18. století platil za otce hudebního klasicismu a byl ve Vídni vyhledávaným učitelem. Jedním z jeho tehdejších žáků byl také vynikající český violoncellista a skladatel Antonín Kraft.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Vale – Vape ve Vlastivědném muzeu v Šumperku

Na jaře bude Výstavní síň ve Vlastivědném muzeu v Šumperku patřit dvěma výtvarníkům solitérům: Milanu Valentovi z Mohelnice a Petru Válkovi z Loučné nad Desnou.
Šumperk, Olomoucký kraj

Slavnosti města Šumperka 2023

23. ročník historických oslav, které se konají jako připomínka nejvýznamnější události v dějinách města Šumperka – sjezdu čelních představitelů Markrabství moravského a zástupců slezských knížectví, který se v bývalém šumperském zámku uskutečnil 4. června 1490.
Šumperk, Olomoucký kraj

Vlastivědná vycházka – Šumperské hotely a hostince

Jako doprovodný program k výstavě Hotel Grand v ŠumPERKu jsme pro vás připravili oblíbenou vlastivědnou vycházku.
Šumperk, Olomoucký kraj

Grandiózní muzejní noc aneb muzeum v záři reflektorů

V minulosti se společenský život v Šumperku odehrával mimo jiné na jednom speciálním místě – v hotelu Grand. Právě tam se pořádaly dnes již legendární taneční večery.
Šumperk, Olomoucký kraj

Úniková hra Velké Losiny

Zvládnete se dostat ven v časovém limitu 60 minut? Interaktivní úniková hra pro všechny.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Penzion Fialka – dovolená ve Velkých Losinách

Velké Losiny umožňují strávit dovolenou aktivním způsobem se spoustou zážitků, ale také relaxačně. Penzion Fialka vám díky své rodinné atmosféře zajistí příjemné prožití dovolené.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Termální lázně Velké Losiny

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století. Dnešní lázně tak navazují na ty nejlepší tradice s využitím nejmodernějších léčebných postupů a metod.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Úniková místnost v Papírně Velké Losiny

Navštivte naši reálnou únikovou místnost, která se nachází přímo v prostorách naší Ruční papírny ve Velkých Losinách. Neváhejte a přijďte otestovavat týmovou spolupráci, šikovnost a rychlost myšlení...
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Pramen Žerotín ve Velkých Losinách

Termální pramen Žerotín se nachází v lázeňském parku v hloubce 1000 m. Jedná se o sirný teplý pramen, přírodní slabě mineralizovanou sirnou vodu. Jeho voda je čirá, bez barvy se sirovodíkovým pachem. Využívá se ke koupelím a jsou jím napájeny termální bazény.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Termální park – Termály Losiny

Unikátní spojení relaxace, regenerace, odpočinku a blahodárné termální vody – jedinečný termální park, který v České republice nemá obdoby. Venkovní areál termálního parku nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás nabízí bazény napuštěné přírodní termální vodou.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Areál zdraví ve Velkých Losinách

Areál zdraví ve Velkých Losinách, nedaleko zámku na louce vedle hlavní silnice, nabízí sportovní i kulturní vyžití. Můžete si zde zahrát míčové hry, ale také zlepšit svou fyzičku na několika strojích pod širým nebem. Děti se vyřádí na prolézačkách či v dětském koutku.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Istria

Rodinný hotel se nachází přímo v centru lázní Velkých Losin. Jeho velkou výhodou je vzdálenost pouze pár metrů od Termálního parku Losiny, kde si můžete odpočinout a využít až devět bazénů, různé typy saun a děti jistě ocení vodní atrakce a dětské bazény.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Nejen párek

Ondřej Starý se do Šumperka přistěhoval se zkušenostmi z Prahy. S Matějem Šinoglem otevřeli ve Velkých Losinách krásné, hravé bistro. Dost za to může i jeho žena Sandra, skvělý interiér, logo a název, který dovoluje všechno, je její práce.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Hotel Villa Aurelie

Stylová vila v centru Velkých Losin, kde můžete strávit relaxační dovolenou.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Penzion Horinka Velké Losiny

Penzion Horinka se nachází v centru obce Velké Losiny, v bezprostřední blízkosti areálu Lázní Velké Losiny a lyžařského střediska Kouty. Objekt je vybaven i pro imobilní osoby, bezbariérový přístup je zabezpečen do všech částí budovy.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Jídelna ve Velkých Losinách

Velký důraz klademe na kvalitu a čerstvost použitých surovin. Zaměřujeme se hlavně na přípravu teplých pokrmů české kuchyně. Každý den vaříme čerstvá jídla, jídelníček denně obměňujeme.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Restaurace Losín v areálu papírny Velké Losiny

Přímo v areálu Ruční papírny ve Velkých Losinách se nachází stylová restaurace Losín. Interiér restaurace vznikl moderní vestavbou ve stylové historické budově.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Lázeňský hotel Eliška ve Velkých Losinách

Lázeňský hotel Eliška se nachází přímo v srdci Velkých Losin uprostřed lázeňského parku. Prošel stavebními úpravami, díky kterým nyní tvoří hotel dvě budovy Eliška I a Eliška II, které jsou propojeny spojovacím traktem, dlouhým cca 90 metrů, a nabízí komplexní služby pod jednou střechou.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Chalupa u Zvoničky ve Velkých Losinách

Užijte si příjemné ubytování na Chalupě u Zvoničky s veškerým vybavením, které vám zajistí příjemnou dovolenou. Novostavba dvojdomku situovaná v klidné oblasti nedaleko lesa nabízí výborné podmínky pro relaxaci.
Velké Losiny, Olomoucký kraj