Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Barchov
Památky

Zámek Barchov

Zámek byl postaven neznámým architektem z okruhu F. M. Kaňky či J. B. Santiniho jako podélná jednopatrová budova se středním dvoupatrovým rizalitem, vrcholícím v trojúhelníkovém štítě. Hlavní průčelí je obráceno do zahrady.
Na cestě mezi Hradcem Králové a Novým Bydžovem se nachází ve stejnojmenné obci barokní zámek Barchov postavený již v roce 1733 královéhradeckým hejtmanem Kryštofem Norbertem Voračickým z Paběnic.

Na výzdobě drobného barokního objektu se při jeho vzniku podílel i český barokní mistr Petr Brandl, o dvě stě let později zde čerpal inspiraci o venkovských povstáních také spisovatel Václav Kaplický, autora slavného románu Kladivo na čarodějnice. Barchovský zámek ho inspiroval natolik, že sem situoval i část děje románu Smršť.

Za svou dlouholetou existenci vystřídal zámek přes dvacet majitelů, kteří nechali celý areál zpustnout a zchátrat. Situace se však obrátila k lepšímu, právě díky novým majitelům – manželům Součkovým, kteří při odkoupení 100 hektarů polnosti, dostali navíc i zámek, jenž byl v katastrofálním stavu. Osud zámku jim nebyl lhostejný, a tak vydělané peníze, které získaly ze zakoupených polností, vynakládají na kompletní rekonstrukci zámku. Opravena již byla zámecká střecha, fasády a budova dostala nová okna. Při opravách pomáhají i dobové a archivní fotografie, podle kterých prošlo rekonstrukcí také první patro budovy. Na svou revitalizaci čeká i areál zámeckého parku, který dříve sloužil jako místo odpočinku a kratochvíle místnímu panstvu.

Po dokončení rekonstrukce předpokládají majitelé zpřístupnění veřejnosti.

Provozovatel

Zámek Barchov

Barchov 1
504 01 Barchov
Tel.:
+420 495 444 238
Email:
zamek.barchov@sez...
WWW:
www.zamekbarchov.cz/
WWW:
www.barchov.cz/
GPS:
50,202018 15,568969
 
Region:
Královéhradecký kraj
Oblast:
Hradecko
Tipy na výlet:
Barchov a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Velikonoce na zámku Hrádek u Nechanic

Připomínka velikonočních tradic v historickém zámeckém prostředí.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Rozkvetlý Hrádek

Květinová výstava v interiérech zámku.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Mimořádné otevření muzea hraček Stuchlíkovi

Využijte jedinečnou nabídku otevření muzea hraček Stuchlíkovi od pondělí 13. 2. 2023 do soboty 18. 2. 2023 od 10 hodin do 16 hodin.
Nový Bydžov, Královéhradecký kraj

Slavnostní zahájení roku Harrachů

Slavnostní zahájení sezony, projektu Po stopách šlechtických rodů 2023.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce

Sušárna je dochována v původní podobě. Budova z roku 1912 je typická svým množstvím komínů, které sloužily k odvětrávání. Čekanka se hojně pěstovala v okolí.
Měník, Královéhradecký kraj

Rozhledna Kosice

Stavba soukromé dřevěné 8 metrů vysoké rozhledny (o průměru základny cca 6 metrů) se nalézá na severním okraji obce Kosice u Chlumce nad Cidlinou.
Kosice, Královéhradecký kraj

Rybníky pod Kosickou rozhlednou

Rybníky pod Kosickou rozhlednou naleznete asi 1 km severozápadně od centra obce Kosice. Dominantou rybníka je lovecký srub.
Kosice, Královéhradecký kraj

Bifurkace řeky Bystřice u Kosic

K jezu vede vysekaná cestička po louce kolem mlýnské Bystřice v Kosicích. Je to pěkná procházka, po 300 metrech kolem řeky narazíte na místní jez, který rozděluje Bystřici na dvě koryta – na mlýnskou a novou s umělým korytem. Jez je průchozí na druhou stranu louky.
Kosice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Písník u Hradce Králové – nekonečno pohody na opuštěném Ostrově

Sníte o dovolené na ostrově? Váš sen si můžete splnit bez toho, abyste opustili republiku. Příjemný pobyt od rána až do noci na vás čeká na Ostrově, který najdete nedaleko Hradce Králové a můžete ho mít jen sami pro sebe.
Roudnice, Královéhradecký kraj

Apartmány u Novačky

Komfort s osobitým stylem v malebném kraji Nechanicka v blízkosti zámku Hrádku u Nechanic.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

V malebném koutě východních Čech najdete Penzion Alwin, který leží necelé 2 km za Chlumcem nad Cidlinou v lokalitě zvané "Amerika". Nejen pro milovníky přírody a zvířat, ale i pro všechny, kteří mají rádi pohodu, klid a dobré jídlo je zde připraveno ubytování i posezení v typicky venkovském stylu.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Jen pár kroků od zámku Karlova Koruna, v příjemném prostředí u zámeckého parku, najdete Zámeckou restauraci. Hledáte-li vhodné místo s výbornou kuchyní a pravou italskou pizzou na dřevě, přijďte rovnou k nám.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj