Málokterý zámek byl tak básníky opěvován jako Humprecht. Stojí na čedičovém vrchu nedaleko Sobotky na Jičínsku, má elipsovitý půdorys a projektoval ho známý pražský architekt italského původu Carlo Lurago jako volnou parafrázi na Galantskou věž v Istanbulu. V letech 1666-1672 dal zámek postavit známý barokní kavalír Jan Humprecht Černín z Chudenic, vyslanec v Benátkách, císařův dvořan a důvěrník.
Je to opravdu pozoruhodná stavba ozdobená tureckým půlměsícem, s unikátní hodovní síní vysokou 16 metrů. Vznikl tak akustický sál, který v Evropě nemá obdoby. Návštěvníci si mohou jeho šestinásobnou ozvěnu sami vyzkoušet. Interiéry zámku připomínají dobu, kdy je obývala rodina Černínů.
Zámecký okruh zahrnuje expozice v přízemí zámku s černou kuchyní a knihovnami, první poschodí s akustickou hodovní síní a místnostmi připomínající využití zámku rodinami Černínů a Netolických v 17. - 19. století. Prohlédnete si tak galerie, salónky a ložnice. 2. okruh nabízí tématické výstavy, v roce 2016 výstava k výročí dobudování železniční trati Mladá Boleslav - Stará Paka před 110 lety a výstava obrazů Člověk a příroda Vlasty Brožové.
Z
ochozu zámku se otevírá hezký
rozhled do širokého okolí s dalšími památkami
Českého ráje (např.
Kost,
Trosky atd.).
Z historie loveckého zámečku Humprecht
Humprecht je
barokním loveckým zámkem, který byl postaven na objednávku Jana Humprechta Černína z Chudenic. Stavba byla dokončena roku 1668 a zámek dostal po svém zakladateli jméno
Humprechtsberk, což se postupem doby v běžné komunikaci zkrátilo na Humprecht. V roce 1678 nový zámek vyhořel, Jan Černín jej ale nechal opět opravit.
Černínové využívali Humprecht jako
místo odpočinku a výchozí bod pro honitbu. V roce 1738 koupil zámek Václav Kazimír Netolický z Eisenberka a jeho rod vlastnil Humprecht až do roku 1872, kdy jej získal
Flaminio Cavaliere dal Borgo. Zámek tehdy chátral a v roce 1926 byl v rámci pozemkové reformy převeden
městu Sobotka. Zámek byl opraven a
dodnes je v majetku města.