Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku
Příroda

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Jediný z pěti hlavních toků povodí Odry nepramení řeka Olše na českém státním území, ale v sousedním Polsku. V České republice dosahuje délky 71 km, z toho cca 25 km tvoří státní hranici.
Prameniště řeky Olše (dle místního dialektu Olzy) najdete v Polsku v oblasti Slezských Beskyd na západním úbočí vrcholku Ganczorka ( 909 m.n.m.), který se zvedá severním směrem nad obcí Kamesznica. Jméno Olza, dříve Oldza, pochází zřejmě od slova „oliga“, což v jazyce starých Slovanů označovalo „řeku bohatou na vodu“. Může se jednat také o odvozeninu z germánského „Aliza“, což by znamenalo „tok“.

Na naše území Olše vtéká severním směrem od obce Bukovec a teče směrem k městu Jablunkov. Dále se řeka ubírá až k soutoku s Odrou, který je severním směrem od Bohumína na hranici s Polskem. Od Těšína ke Karvinéod Závady k ústí tvoří česko-polskou hranici. Délka toku Olše dosahuje na našem území 71 kilometrů a většina toku Olše je sjízdná.

V horní části od Jablunkova po Třinec tvoří hranici mezi Slezskými a Moravskoslezskými Beskydy, takže pravostranné přítoky přitékají ze Slezských Beskyd a levostranné přítoky přitékají z Moravskoslezských Beskyd.
 

Informace pro vodáky:

Olše protéká částečně hraničním pásmem s Polskem, ale díky Shengenu není potřeba žádné povolení. Na střední a dolní části se vodáci setkají s množstvím nesjízdných jezů. Pro splutí je nutné absolutní minimum 130 cm na vodočtu v Jablunkově, bezpečně sjízdná je i při stavu nad 200 cm.
 
Koryto je široké, kamenité a štěrkovité, řeka má horský charakter. Na nejatraktivnějším úseku z Jablunkova do Hrádku nad Olší je pouze jeden klasický jez, bezpečně sjízdný. Obtížnost nepřesahuje WW II. Další úseky řeky patří do méně obtížných vhodných i pro začínající vodáky, klasifikace nepřesahuje ZWC.

Další sjízdné úseky Olše:
  • Návsí u Hřiště – Třinec, rest. Zobawa km 63 – 51
  • Karviná – Dětmarovice km 25 – 12
  • Dětmarovice – Zabelków km 12 – 0,50

Můžete se těšit na neokoukaná místa v krásném přírodním prostředí, které se jen tak při sjíždění jiných řek nevidí, na snadnou dostupnost pro obyvatele česko-polského pohraničí a vlastně i celého Moravskoslezského kraje, na jednodenní nebo půldenní sjezdy řek bez nároků na dlouhou přípravu, po většinu roku i na dobré podmínky pro sjezd řek a přitom nenáročné i pro začínající vodáky.
29.5.
1.7.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022

Ludgeřovice, Moravskoslezský kraj
28.7.
30.7.
Štěrkovna Open Music 2022

Štěrkovna Open Music 2022

Ostrava, Moravskoslezský kraj
30.6.
On line

On line

Orlová, Moravskoslezský kraj
25.5.
30.9.
Safari Expres v Zoo Ostrava

Safari Expres v Zoo Ostrava

Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí