Úvod > Aktuality > Plnou parou do roku 2020 ve vlaku, na bobovce i pěšky
Plnou parou do roku 2020 ve vlaku, na bobovce i pěšky
"> ">

Plnou parou do roku 2020 ve vlaku, na bobovce i pěšky

Vydáno 28. prosince 2019 Životní styl
Hledáte pár tipů, jak byste si mohli zpříjemnit předposlední a poslední dny starého roku nebo první den roku nového? Pak si rozbalte naše opožděné vánoční dárky, plné výletních tipů. Radost udělají rodinám s dětmi, fandům železničních akcí i milovníkům hradů, kasemat a rozhleden.

Vlakem z Vimperku na Kubovu Huť

Už řadu let vypravuje Stifterův pošumavský železniční spolek Vimperk poslední den roku Silvestrovské vlaky směr Kubova Huť.

Jinak nenápadné nádraží v šumavských lesích drží jedno zajímavé prvenství: díky nadmořské výšce 995 m je nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách.

Vlaky se hornaté Šumavě vyhýbaly až do roku 1892, kdy se o několik desítek kilometrů prodloužila trať z Českých Budějovic do Kájova a Českého Krumlova a vedla pak až do dnešní železniční stanice Nová Pec. O rok později byl slavnostně zahájen provoz na tratích ze Strakonic do Vimperku a z Číčenic do Prachatic, v roce 1900 přišla na řadu železniční trať z Vimperku do Volar a Lenory. Právě na ní leží Kubova Huť, jedna z bývalých šumavských sklářských osad. Mimochodem se odtud nabízí nejpohodlnější výstup na Boubín, protože od železniční zastávky je na vrchol kopce třeba zdolat „pouhých“ 370 m převýšení.

Do hlubokých závějí se vydají jen zdatní turisté, pro něž je nahoře na Boubíně poslední den roku připraven pamětní pohled a razítko. Mnohým ale budou stačit Silvestrovské jízdy zvláštních vlaků z Vimperku na Kubovu Huť a zpět. Každý rok mají jízdy jiné téma, tentokrát se do zasněžené krajiny rozjede zoo vlak.
 

Řepařkou ke Kolínu

Na Řepařské drážce u Kolína se o Silvestrovské jízdy postará dieselová lokomotiva. Vláčky vyjíždějí 31. prosince a 1. ledna v 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45, 16:00 hodin. Všechny vlaky budou taženy dieselovou lokomotivou. Ve vlaku budou řazeny vytápěné vagóny.
 

Silvestrovská a novoroční mozaika tipů a akcí

 
  • Jezdit nemusíte jen ve vlaku, ale také na bobové drázePraze, kde se na odpoledne 31. prosince chystá Silvestrovská party; od 12 do 18 hodin tu děti jezdí zdarma, za jízdu s rodičem se platí 30 Kč. K dispozici bude i silvestrovské občerstvení a zábavný program na parkovišti a louce u bobové dráhy.
   
Silvestrovský výstup na Javořici

31.12.
Silvestrovský výstup na Javořici

Tradiční silvestrovský výstup na Javořici.