Kraslice

Město leží v západní části Krušných hor na řece Svatavě, v průsmyku, jímž dříve vedla z Čech do Německa obchodní stezka. Hranice jsou odtud coby pověstným kamenem dohodil, dnes přes Kraslice vede do německého Klingenthalu důležitá silnice a železniční trať.

Co musíte vidět v Kraslicích

Původně šlo o pouhou osadu pod hradem Hausberg; ten můžete vidět dodnes, byť z něj zbyly jen malebné hradby, příkopy a valy. Když byla objevena ložiska stříbra, mědi, olova a cínu, povýšil Karel IV. Kraslice na královské město. Jeho dominantou je novorománská bazilika Božího Těla. Kraslice jako první na světě zahájily hromadnou výrobu foukacích harmonik a výroba dechových nástrojů město proslavila, sídlí tu firma Amati se střední průmyslovou školou a učilištěm, jedinými svého druhu v Česku.
 

Když nerosty vystřídaly plyš, krajky a železnice

Když se hornictví přestalo vyplácet a doly v okolí se zavřely, vystřídaly dolování hudební nástroje, krajky, hračky a textilní výroby, zejména výroba sametu a plyše. Další impuls dalo Kraslicím vybudování železniční trati ze Sokolova, po níž se první vlaky rozjely v červnu 1876. O deset let se železnice prodloužila do saského Klingenthalu. Její historii i současnost dokumentuje muzeum Kraslické dráhybývalé nádražní restauraci v Kraslicích.
 

Přes rozhledny na lyže a ke starým štolám

Tak jako jinde i na západě Krušných hor patří k oblíbeným turistickým cílům rozhledny a vyhlídková místa, od starší věže na Olověném vrchu nad Bublavou přes vyhlídku Josefa II. až po rozhlednu Cibulku u Šibeničního vrchu nad Olovím. V zimě v okolí najdete několik lyžařských areálů, zajímavé je i objevování starých důlních děl, třeba v oblasti přírodního parku Přebuz anebo u Oloví. Milovníci památek by měli navštívit impozantní zříceniny vypáleného hradu Hartenberg.

Turistická informační centra


Via ferrata Hausberg u Kraslic

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Kraslice, Karlovarský kraj
Dotzauerův park v Kraslicích

Dotzauerův park v Kraslicích

Kraslice, Karlovarský kraj
Zřícenina hradu Hausberg u Kraslic

Zřícenina hradu Hausberg u Kraslic

Kraslice, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Krušnohor Kraslice

Pivovar Krušnohor Kraslice

Kraslice, Karlovarský kraj