Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Kraslice

Kraslice

Město leží v západní části Krušných hor na řece Svatavě, v průsmyku, jímž dříve vedla z Čech do Německa obchodní stezka. Hranice jsou odtud coby pověstným kamenem dohodil, dnes přes Kraslice vede do německého Klingenthalu důležitá silnice a železniční trať.

Co musíte vidět v Kraslicích

Původně šlo o pouhou osadu pod hradem Hausberg; ten můžete vidět dodnes, byť z něj zbyly jen malebné hradby, příkopy a valy. Když byla objevena ložiska stříbra, mědi, olova a cínu, povýšil Karel IV. Kraslice na královské město. Jeho dominantou je novorománská bazilika Božího Těla. Kraslice jako první na světě zahájily hromadnou výrobu foukacích harmonik a výroba dechových nástrojů město proslavila, sídlí tu firma Amati se střední průmyslovou školou a učilištěm, jedinými svého druhu v Česku.
 

Když nerosty vystřídaly plyš, krajky a železnice

Když se hornictví přestalo vyplácet a doly v okolí se zavřely, vystřídaly dolování hudební nástroje, krajky, hračky a textilní výroby, zejména výroba sametu a plyše. Další impuls dalo Kraslicím vybudování železniční trati ze Sokolova, po níž se první vlaky rozjely v červnu 1876. O deset let se železnice prodloužila do saského Klingenthalu. Její historii i současnost dokumentuje muzeum Kraslické dráhybývalé nádražní restauraci v Kraslicích.
 

Přes rozhledny na lyže a ke starým štolám

Tak jako jinde i na západě Krušných hor patří k oblíbeným turistickým cílům rozhledny a vyhlídková místa, od starší věže na Olověném vrchu nad Bublavou přes vyhlídku Josefa II. až po rozhlednu Cibulku u Šibeničního vrchu nad Olovím. V zimě v okolí najdete několik lyžařských areálů, zajímavé je i objevování starých důlních děl, třeba v oblasti přírodního parku Přebuz anebo u Oloví. Milovníci památek by měli navštívit impozantní zříceniny vypáleného hradu Hartenberg.

Turistická informační centra


Přírodní památka Vysoký kámen u Kraslic

Přírodní památka Vysoký kámen se rozprostírá na skalnatém hřbetě nad obcí Kámen v Přírodním parku Leopoldovy Hamry. Jedná se o impozantní křemencové skály, tyčící se nad okolními lesy při státní hranicí s Německem v nadmořské výšce 773 m. n. m.
Kraslice, Karlovarský kraj

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Na skalisku jménem Hausberg (s pozůstatky hradní zříceniny) byl vybudován útulný ferratový areál, obsahuje celkem tři cesty, ty se rozléhají na 3 menších skalkách. Areál se nachází nad Stříbrným potokem u města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Vyhlídka Josefa II. v Kraslicích

Nad městem Kraslice se nachází vyhlídka s obnoveným kovovým altánem. Z místa je pěkný výhled na údolí řeky Svatavy a část města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Hausberg u Kraslic

Dnes už jenom nepatrné pozůstatky hradu Hausberg (Greslein) najdete na vrchu Hradiště u západočeského města Kraslice. Hrad nad říčkou Svatavou je poprvé doložen k roku 1272 jako královské léno. Dnes po něm zbyly jen terénní stopy, příkopy a valy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Muzeum Kraslické dráhy

Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy. Na své si tu přijdou jak děti, tak dospělí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Dotzauerův park v Kraslicích

Park se nachází v centru města hned vedle kostela. Připomíná nejvýznamnějšího kraslického rodáka Richarda Jacoba rytíře von Dotzauera.
Kraslice, Karlovarský kraj

Evangelický kostel s farou v Kraslicích

Evangelický kostel s farou v Kraslicích, dílo významného německého architekta a teoretika architektury první poloviny 20. století Otto Bartninga, prohlásilo ministerstvo kultury nově kulturní památkou.
Kraslice, Karlovarský kraj

Historický hrázděný domek v Kraslicích

Jedná se o jeden z nejstarších domů ve městě Kraslice. Charakteristický příklad předměstského obytného domu v Podkrušnohoří. V současné době prochází náročnou rekonstrukcí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Pojeďte na výlet


Krušnohorskou krajinou na kole: Rašeliniště a vrchoviště v okolí Přebuzi

Drsnou krásu Krušný hor vytváří rašeliniště, mokřady a vřesoviště na severní hranici Karlovarského kraje se Saskem. Právě tudy povede náš výlet, který vás pozve k Malému i Velkému Jeřábímu jezeru, Rolavská vrchoviště, Přebuzské vřesoviště anebo k Rudenskému lučnímu prameništi.

Montanregion Krušné hory na kole: Cestou necestou do Jáchymova, na Klínovec a Boží Dar

Náročný výlet pro všechny, kteří rádi objevují krásnou horskou krajinu Krušnohoří, která byla pro svou jedinečnost roku 2019 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO jako Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge. Na trase dlouhé 41 km poznáte několik hornických památek, světoznámé lázně Jáchymov, nejvyšší horu české strany hor Klínovec i nejvýše položené město ve střední Evropě – Boží Dar.
Horní Blatná, Za památkami UNESCO

Karavanem od jara do zimy: za krásnou přírodou a památkami do západočeských lázní a Slavkovského lesa

Máte rádi Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně? Na Kudy z nudy vám ukážeme, že svět západočeských lázní nekončí v lázeňských parcích, a že rozhodně stojí za to vypravit se o kousek dál, za hranice všedních i nevšedních lázeňských dnů.
Karavanem nejen do lázní, Cesty pro zdraví

Karavanem od jara do zimy: cesta přes klášter Plasy a zámky Chyše a Manětín k Panence skákavé do Skoků

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky s karavanem po severním Plzeňsku. Není to klasická rekreační oblast, a tak nehrozí davy turistů ani přecpané silnice. O to víc si ale cestování s obytňákem užijete, zvlášť s našimi výletními tipy. Čekají na vás malebné zámky, obří klášter, zajímavé pivovary, kostel se sádrovými duchy a také téměř zapomenuté poutní místo ve Skokách.
Postřelím na výlet, Cesty krajinou