Kraslice

Město leží v západní části Krušných hor na řece Svatavě, v průsmyku, jímž dříve vedla z Čech do Německa obchodní stezka. Hranice jsou odtud coby pověstným kamenem dohodil, dnes přes Kraslice vede do německého Klingenthalu důležitá silnice a železniční trať.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Kraslicích

Původně šlo o pouhou osadu pod hradem Hausberg; ten můžete vidět dodnes, byť z něj zbyly jen malebné hradby, příkopy a valy. Když byla objevena ložiska stříbra, mědi, olova a cínu, povýšil Karel IV. Kraslice na královské město. Jeho dominantou je novorománská bazilika Božího Těla. Kraslice jako první na světě zahájily hromadnou výrobu foukacích harmonik a výroba dechových nástrojů město proslavila, sídlí tu firma Amati se střední průmyslovou školou a učilištěm, jedinými svého druhu v Česku.
 

Když nerosty vystřídaly plyš, krajky a železnice

Když se hornictví přestalo vyplácet a doly v okolí se zavřely, vystřídaly dolování hudební nástroje, krajky, hračky a textilní výroby, zejména výroba sametu a plyše. Další impuls dalo Kraslicím vybudování železniční trati ze Sokolova, po níž se první vlaky rozjely v červnu 1876. O deset let se železnice prodloužila do saského Klingenthalu. Její historii i současnost dokumentuje muzeum Kraslické dráhybývalé nádražní restauraci v Kraslicích.
 

Přes rozhledny na lyže a ke starým štolám

Tak jako jinde i na západě Krušných hor patří k oblíbeným turistickým cílům rozhledny a vyhlídková místa, od starší věže na Olověném vrchu nad Bublavou přes vyhlídku Josefa II. až po rozhlednu Cibulku u Šibeničního vrchu nad Olovím. V zimě v okolí najdete několik lyžařských areálů, zajímavé je i objevování starých důlních děl, třeba v oblasti přírodního parku Přebuz anebo u Oloví. Milovníci památek by měli navštívit impozantní zříceniny vypáleného hradu Hartenberg.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Kraslice

Přírodní památka Vysoký kámen u Kraslic

Přírodní památka Vysoký kámen se rozprostírá na skalnatém hřbetě nad obcí Kámen v Přírodním parku Leopoldovy Hamry. Jedná se o impozantní křemencové skály, tyčící se nad okolními lesy při státní hranicí s Německem v nadmořské výšce 773 m. n. m.
Kraslice, Karlovarský kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Na skalisku jménem Hausberg (s pozůstatky hradní zříceniny) byl vybudován útulný ferratový areál, obsahuje celkem tři cesty, ty se rozléhají na 3 menších skalkách. Areál se nachází nad Stříbrným potokem u města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Vyhlídka Josefa II. v Kraslicích

Nad městem Kraslice se nachází vyhlídka s obnoveným kovovým altánem. Z místa je pěkný výhled na údolí řeky Svatavy a část města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Výroba foukacích harmonik v Kralicích – světový unikát

Kraslice a sousední Klingenthal, začaly jako první na světě s hromadnou výrobou foukacích harmonik.
Kraslice, Karlovarský kraj

Muzeum Kraslické dráhy

Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy. Na své si tu přijdou jak děti, tak dospělí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Hausberg u Kraslic

Dnes už jenom nepatrné pozůstatky hradu Hausberg (Greslein) najdete na vrchu Hradiště u západočeského města Kraslice. Hrad nad říčkou Svatavou je poprvé doložen k roku 1272 jako královské léno. Dnes po něm zbyly jen terénní stopy, příkopy a valy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Novorománská bazilika Božího Těla v Kraslicích

Původně na tomto místě stál farní kostel vystavěný roku 1619 bratry von Schönburg, což byli tehdejší krasličtí páni.
Kraslice, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Kraslice

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.