Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Židovské památky představují bohaté kulturní dědictví a snahy o jeho záchranu nabírají na intenzitě. Mnoho z nich prošlo v posledních letech nákladnou rekonstrukcí a vy je nyní můžete navštívit v jejich obnovené podobě. Na druhou srpnovou neděli vždy připadá den židovských památek, kdy můžete zhlédnout také hřbitovy a synagogy, které nejsou po zbytek roku volně přístupné. Po celé České republice se také pravidelně konají dny židovské kultury, které navazují na historický odkaz a snaží se představit židovské památky, tradice a kulturu široké veřejnosti a turistům. Sledujte naše aktuality a neunikne vám žádná novinka z vašeho okolí.

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již třináctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 28. září – 1. října 2023.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Den židovských památek otevře na desítky objektů po celé republice

Vydejte se po stopách Golema a propátrejte židovské památky po celé republice. Více než 40 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bude otevřeno v neděli 13. srpna 2023 v rámci šestého ročníku Dne židovských památek v Česku. Ačkoliv je Den židovských památek zaměřen především na regionální památky, v Praze můžete zdarma , v době od 10 do 17 hodin, navštívit Jeruzalémskou synagogu. Návštěvníci budou moci zhlédnout také hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Památky

Třebíčská židovská čtvrť znovu ožije

Máte rádi židovskou kulturu, její tradice a zvyky? V létě se vaše cesty nemusí omezit jen na prohlídky synagog, hřbitovů a židovských čtvrtí s pitoreskními uličkami a domky. O víkendu 14. až 16. července 2023 se v Třebíči koná další ročník kulturně-historické slavnosti "Oživené židovské město" odehrávající se v památce UNESCO, židovské čtvrti v Třebíči. Cílem třídenní akce je seznámit turisty a návštěvníky města s životem židovské komunity v průběhu staletí.
Kraj Vysočina | Památky

V Plzni se po dlouhé rekonstrukci otevře Velká synagoga

Slavnostní znovuotevření Velké synagogy se uskuteční v neděli 10. dubna 2022. V 17 hodin vyjde průvod se svitkem Tóry, která bude tímto přenesena ze Staré do Velké synagogy a tam slavnostně uložena do svatostánku. Od 18 hodin bude následovat program spojený s koncertem.
Plzeňský kraj | Památky

Památník ticha připomene 80 let od konference ve Wannsee

Konferenci ve Wannsee, na níž si 20. ledna 1942 tehdejší příslušníci složek SS v tajnosti upřesnili otázky logistiky „konečného řešení židovské otázky“ připomene Památník ticha setkáním Stručně o Wannsee. Diskusního setkání Památníku ticha v osudný den 20. ledna 2022 přesně po osmdesáti letech se zúčastní v 15 hodin v Rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze historici, politici, novináři a spisovatelé Petr Pithart, Jakub Rákosník, Pavel Kosatík, Petr Koura, Jakub Szantó, Fedor Gál, Petr Fischer nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon.
Praha | Památky

10 tipů, kam za židovskými památkami

Spoustu židovských památek můžete vidět po celé České republice. Dochovalo se u nás několik set židovských hřbitovů, můžete vidět 200 synagog, ale jen pár (v Praze pouze Staronová a Jubilejní) slouží dodnes k bohoslužbám. Nejzachovalejší židovskou čtvrtí, je ta v Třebíči, která je i na seznamu památek UNESCO. Židovská kultura to ovšem nejsou jen stavby. Od roku 1906 je v Praze Židovské muzeum, kde lze vidět knihy, rukopisy a umělecké předměty.
Památky

Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu

Plzeňská Stará synagoga, skrývající se ve Smetanových sadech, si pro veřejnost letos připravila netradiční oslavu židovského svátku Chanuka. Ve dnech 28. listopadu až 6. prosince se Stará synagoga i prostor kolem ní rozzáří prostřednictvím unikátní světelné instalace nazvané Osm světel. Stejně jako se po osm dní postupně zapalují svíčky na Chanukiji, tak i tato akce bude každým dnem gradovat. Slavnostní zahájení proběhne společně se zapálením první chanukové svíčky za přítomnosti vážených hostů, doprovázené tradičními chanukovými písněmi v podání Plzeňské konzervatoře.
Plzeňský kraj | Památky

Obnova synagogy v Polici získala prestižní ocenění Patrimonium pro futuro

V osmém ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zvítězil kandidát z Kraje Vysočina. V kategorii I. Obnova památky, restaurování převzala vítěznou cenu Federace židovských obcí v ČR za celkovou obnovu unikátní venkovské synagogy v Polici u Jemnice (okres Třebíč).
Kraj Vysočina | Památky

Zapomenuté památky: znáte horskou synagogu v Hartmanicích?

Jestli nevíte, kam vyrazit nejen za deštivého počasí a zajímáte se o osudy židovské menšiny a o historii života na Šumavě, pak určitě navštivte horskou synagogu v Hartmanicích. K zajímavostem patří mimo jiné i to, že se jedná o nejvýše položenou synagogou v České republice. Najdete zde několik výstavních celků, přibližujících život Čechů, Židů a Němců na Šumavě, pravidelně se zde konají různé kulturní akce – koncerty, divadelní představení, výstavy a přednášky.
Plzeňský kraj | Památky

400 let Rabína Šacha: objevte židovské památky Holešova

Šabtaj ben Meir ha-Kohen neboli rabín Šach patřil k nejvýznamnějším židovským učencům. V letošním roce si připomínáme výročí 400 let od jeho narození. V Holešově se sice nenarodil, ale působil zde posledních pět let svého života a také tu napsal některé ze svých knih. Jeho hrob je dodnes poutním místem Židů z celého světa. Přijíždějí sem z dalekých zemí, aby se u hrobu pomodlili a poklonili učenci, který se zabýval židovským právem (halachou) a jehož dílo je aktuální i dnes. Patří k dvacítce největších učenců židovského národa na světě. A navíc přímluva u hrobu rabína Šacha prý opravdu dělá zázraky – až z Izraele sem jezdí mladíci, aby prosili o příhodnou nevěstu.
Zlínský kraj | Památky

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky