Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Zajímá vás, kam se vypravit za zajímavou městskou architekturou? Vyberte si z naší vyčerpávající nabídky. Městská architektura zahrnuje stavby více i méně známých architektů jako Josefa Pleskota, Ladislava Lábuse nebo Petra Stolína. Patří k ní také sochy významných osobností, panovníků a státníků, historická centra měst nebo třeba budova Senátu v Praze. Objevujte krásná a tajemná zákoutí měst, historické kašny, obydlí známých osobností, zapomenuté hřbitovy, městské hradby, věže, rozhledny a další unikáty, které městská architektura nabízí. Mnohé budovy jsou během roku veřejnosti nepřístupné a otevírají se pouze několikrát do roka nebo při významných příležitostech. Nenechte si proto ujít tento jedinečný zážitek.

Chystáte se na výlet do Prahy? Tipy na nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
Praha | Památky

Procházka Prahou: krok za krokem po místech, kde probíhala Sametová revoluce 1989

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
Praha | Památky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kraj Vysočina | Památky

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Poznejte naši moderní architektura od secese k dnešku. Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu. Objevujte nejnovější počiny, obrovskou plejádu architektů, legendární stavby české moderní architektury a kvalitní současnou architekturu v našich městech a regionech.
Praha | Památky

Tipy na výlety za architekturou: Překvapivé stavby Adama Gebriana

Chodíme kolem nich každý den, ale málokdo ví, jak vlastně vypadají uvnitř. Adam Gebrian představuje významné stavby, které stojí tak trochu stranou zájmu, a přitom to jsou skryté perly moderní architektury. Pořad Překvapivé stavby se stal v roce 2020 vítězem v kategorii dokumentů na mezinárodním filmovém festivalu s cestovatelskou tematikou Tourfilm.
Památky

Seznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle

Lávka s výtahem, sídlo firmy, zákoutí ve vinici, prostranství uprostřed města, památník odboje, galerie anebo bytový dům: to je malý výběr staveb, které se ucházely o hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, která stavba zvítězila a kam se můžete vypravit na výlet za kvalitní českou architekturou!
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
Praha | Památky

Užijte si státní svátek Den vzniku Českoslovenka: vyberte si z nabídky zajímavých akcí

Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte honosné vládní paláce, některá z ministerstev, Senát, Magistrát hl. m. Prahy a další místa! Speciální prohlídky jsou také přichystány pro milovníky historie na hradech a zámcích nebo v muzeích a galeriích. Užijte si i další zajímavé akce!
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
Památky

Navštivte o státním svátku Senát

Den otevřených dveří se v Senátu koná tradičně ve státní svátek 28. října, u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Ve Valdštejnském paláci si mohou návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Mytologická chodba nebo Jednací sál. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku.
Praha | Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
Památky