Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Zajímá vás život za zdmi klášterů nebo si chcete vyzkoušet práci zvoníka ve věži? Portál Kudy z nudy vám přináší aktuální tipy na církevní památky, které otevírají dveře široké veřejnosti a nechají vás nahlédnout za brány malebných kostelů, kaplí, synagog a bazilik. Mnohé nabízí také večerní nebo kostýmované prohlídky nebo speciálně zaměřený program. Vydejte se na pouť po křížové cestě a odpočiňte si od starostí všedních dní. Církevní památky a poutní místa vám nabídnou duchovní oázu, kde vládne klid, potřebný nejen k meditaci a modlitbám, ale také k zastavení se a načerpání nové energie do dalších dnů.

Václav kolem nás…

Svátek sv. Václava se blíží... Pakliže hledáte místa se správnou svatováclavskou atmosférou nejen pro sváteční procházku, tak se zkuste porozhlédnout okolo sebe a zjistíte, že Václav na vás pohlédne z nejednoho koutu.
Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. na 16. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
Památky

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Ústecký kraj | Památky

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 102 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 16. až 17. září 2023. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity.
Středočeský kraj | Památky

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši.. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.
Památky

Zvoníci se sjedou v pondělí do Hradce Králové – městem projde průvod v renesančních kostýmech

V Hradci Králové se bude v pondělí 28. 8. 2023 odpoledne konat slavnost Den zvoníků s neobyčejným Ceremoniálem zvoníků. Jedná se o slavnosti na počest sv. Augustina, patrona nejen zdejšího zvonu, ale především všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Ceremoniál zvoníků se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. Průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech půjde od Adalbertina k Bílé věži. Poté bude pasován nový zvoník. Následně se do šíré dáli rozezní Augustin, třetí největší zvon v republice.
Královéhradecký kraj | Památky

Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí

Poutní místo Skoky je proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou. Místní kostel ale nežije jen v minulosti a nabízí bohatý kulturní program s poutěmi a hudebními představeními. V úterý 15. srpna 2023 se ve Skokách koná Slavnost Nanebevzetí Panny Marie.
Karlovarský kraj | Památky

Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

Zájem o pěší putování stále roste. Na západě a jihu Čech ve spolupráci s Bavorskem se postupně rozšiřuje Zlatá stezka pro pěší turisty. Vede od Tachova až do jižních Čech a kratší trasy ji propojují s Německem. Do systému se zapojila i málo známá Vintířova stezka na Šumavě u Hartmanic.
Plzeňský kraj | Památky

Neratov zve na pouť: nahlédněte do kostela se skleněnou střechou

Pokud jste ještě neviděli kostel s fascinující skleněnou střechou v Neratově v Orlických horách, ideální čas nastává právě teď. Tradiční Neratovské poutní slavnosti se letos konají od 11. do 15. 8. 2023. Kromě duchovního programu se můžete těšit na divadelní představení, řemeslný jarmark či tradiční běh naděje. Sobotní večer bude opět patřit Filharmonii Hradec Králové. V neděli odpoledne zahraje Akordový orchestr Melody. Pro děti je připravena opičí dráha, malování na obličej a projížďky na ponících.
Královéhradecký kraj | Památky

Večer pro klášter Chotěšov nabídne hudební vystoupení i noční prohlídky

Další ročník tradiční benefiční akce Večer pro klášter Chotěšov proběhne v sobotu 5. srpna 2023. Program bude velice rozmanitý. Od výstav věnovaných výtvarnému umění, přes divadelní noční prohlídky, výstup na severní věž až k vystoupení mnoha hudebních skupin a interpretů, mezi nimiž bude hlavní hvězdou Janek Ledecký.
Plzeňský kraj | Památky