!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Už jste byli v pražském Židovském muzeu?
Už jste byli v pražském Židovském muzeu?
"> "> "> Jubilejní synagoga "> Nejmladší a nejvetší synagoga pražské židovské obce ">
Památky

Už jste byli v pražském Židovském muzeu?

Vydáno 12. července 2020
Židovské muzeum v Praze, jedno z nejstarších a kontinuálně existujících židovských muzeí na světě, bylo založeno v roce 1906. Posláním muzea je dokumentovat historii, tradice a zvyky židovského obyvatelstva v Čechách a zachovat cenné umělecké předměty z pražských synagog, zaniklých během asanace pražského židovského ghetta.
ŽidéŽidovské muzeum bylo založeno v roce 1906 jako třetí nejstarší židovské muzeum ve střední Evropě (první vzniklo ve Vídni roku 1895 a o dva roky později i ve Frankfurtu). Jeho sbírky mají obrovskou cenu právě svým regionálním zaměřením - pocházejí z Prahy nebo z českých zemí. Během okupace byl zdejší muzejní spolek rozpuštěn a tehdy začal jeden ze zakladatelů doktor Stein hledat způsob záchrany židovských památek a navrhl zřízení ústředního muzea. Po dlouhých jednáních nacisté projekt schválili, i když zřejmě ze zcela jiných zájmů. Pod stálou hrozbou deportace či zatčení vytvořili pracovníci muzea během dvou let dílo, jaké se za normálních podmínek rodí celá desetiletí. V létě a na podzim l944 pak byla většina vedoucích pracovníků muzea deportována do Terezína a Osvětimi. Svoji činnost obnovilo muzeum opět po válce.
 
SynagogaŽidovské muzeum spravuje v současnosti v oblasti bývalého pražského ghetta tyto objekty, ve kterých jsou stálé expozice: Maiselovu synagogu, Španělskou synagogu, Pinasovu synagogu a Starý židovský hřbitov, Klausovou synagogu, Obřadní síň (budova pražského Pohřebního bratrstva) a Galerii Roberta Guttmanna.
 
Židovské muzeum je otevřeno denně, kromě soboty, prohlídky se konají během celého týdne kromě soboty a židovských svátků v časech od 10:00, 13:00 a 15:30 pro českou veřejnost za zvýhodněné ceny v rozsahu 2 - 2,5 hodin. Příplatek za průvodce činí 50 Kč na osobu. Prohlídky se konají za předpokladu, že se sejdou minimálně 3 zájemci (platící návštěvníci).
 

V letošním roce jsou pražské židovské památky otevřeny se slevou

staronová synagogaStarý židovský hřbitov z 15. století, stálé expozice v historicky ojedinělé Maiselově a Klausové synagoze a Obřadní síni, věnované židovským dějinám a tradicím, stejně jako Památník obětem šoa v Pinasově synagoze a výstavu v Galerii Roberta Guttmanna - to vše můžete navštívit v rámci jediného prohlídkového okruhu s názvem Židovské muzeum v Praze. Zároveň Židovské muzeum výrazně snížilo ceny základního vstupného pro individuální návštěvníky.

židovský hřbitov prahaOkruh Židovské muzeum v Praze (Maiselova synagoga, Pinkasova synagoga, Starý židovský hřbitov, Klausová synagoga, Obřadní síň + krátkodobé výstavy v Galerii Roberta Guttmanna) stojí 220 Kč a platnost vstupenky je 7 dní. Okruh Pražské židovské město (Maiselova synagoga, Pinkasova synagoga, Starý židovský hřbitov, Klausová synagoga, Obřadní síň a Staronová synagoga + krátkodobé výstavy v Galerii Roberta Guttmanna) vyjde na 270 Kč. Vstupné do Staronové synagogy bylo zlevněno na 100 Kč.

Vstupenku je možné zakoupit v Informačním a rezervačním centru v Maislově ulici 38/15. Otevřeno je v letní čas od 9:00 do 18:00 hodin.
 

Otevřena je také Jeruzalémská synagoga

Jeruzalémská synagogaNahlédnout je možné také do Jeruzalémské (Jubilejní) synagogy, kterou spravuje Židovská obec v Praze. Nejmladší a zároveň největší synagogální stavba Židovské obce v Praze je zajímavým příkladem secesní stylizace tvarosloví maurského slohu.

Její interiér oplývá bohatou malířskou výzdobou ve stylu vídeňské secese. Turistům je otevřena denně mimo soboty, od 10 do 17 hodin. V pátek se synagoga uzavírá 2 hodiny před začátkem šabatu. Vstupné stojí 80 Kč.
Židovské muzeum v Praze - největší muzeum svého druhu v Evropě

Židovské muzeum v Praze - největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Klausová synagoga

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Španělská synagoga

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase.

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 - 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Starý židovský hřbitov v Praze - nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov v Praze - nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze

Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa I. byla vystavena jako náhrada za zbořené synagogy po asanaci pražského ghetta. Jedná se o nejmladší a zároveň největší synagogu pražské židovské obce. Stavba je zajímavou směsí secese a maurského slohu.

Pražské Židovské město - nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pražské Židovské město - nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Staronová synagoga v Praze

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.