Úvod > Aktuality > V Plzni se po dlouhé rekonstrukci otevře Velká synagoga
V Plzni se po dlouhé rekonstrukci otevře Velká synagoga
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

V Plzni se po dlouhé rekonstrukci otevře Velká synagoga

  • Vydáno31. března 2022
Slavnostní znovuotevření Velké synagogy se uskuteční v neděli 10. dubna 2022. V 17 hodin vyjde průvod se svitkem Tóry, která bude tímto přenesena ze Staré do Velké synagogy a tam slavnostně uložena do svatostánku. Od 18 hodin bude následovat program spojený s koncertem.
velká synagogaKrásná budova Velké synagogy v Plzni a její okolí se mezi lety 2019 až 2021 dočkaly kompletní rekonstrukce a 10. dubna 2022 se konečně otevře veřejnosti. Program slavnostního znovuotevření zahájí v 17 hodin průvod se svitkem Tóry ze Staré synagogy přes Smetanovy sady a Klatovskou třídu a jeho uložení do svatostánku Velké synagogy.

Jedná se o největší plzeňskou Tóru, která však z Plzně nepochází. Teprve v roce 2022 se s pomocí luminiscenčních metod podařilo identifikovat donační nápisy na nástavcích Tóry a rozkrýt jména dárce, jímž byl Abraham Eliezer Pfeiffer. Ten ji věnoval v roce 1896 při příležitosti narození svého syna Jaakoba Chaima. Pátráním v archivech a matrikách se podařilo zjistit, že Pfeiffer, a tedy i tato Tóra, pocházejí z bavorského města Straubing. Jak se Tóra dostala do Plzně zůstává prozatím záhadou. Tóru díky veřejné sbírce nyní nově zdobí tradičními doplňky: koruna, štít ukazovátko. Autorem a realizátorem návrhu je český návrhář a šperkař Petr Vogel, na tvorbě ozdob se podílel významný český klenotník a šperkařský mistr Jiří Urban.

velká synagoga plzeň18 hodin začne ve Velké synagoze slavnostní program. Úvodní slovo pronese Jiří Löwy, promluví i ministr kultury České republiky Martin Baxa, autor nové stálé expozice Radovan Kodera nebo autor zdobných prvků Tóry Petr Vogel. V rámci koncertu zazní skladby inspirované židovskými modlitbami, které jsou upravené pro tuto zvláštní příležitost. Vystoupí také umělci jako je Annamária d’Almeida, Robert Fischmann nebo Veronika Savincová.
 

Nová stálá expozice

velká synagoga plzeňNa horních galeriích bude k vidění nová stálá expozice věnovaná židovským památkám Plzeňského kraje s názvem Tady žili Židé. Autorem a kurátorem je fotograf Radovan Kodera. Jedná se o soubor fotografií zpracovaný na dvou dotykových obrazovkách přímo ovládaných návštěvníky a šesti obrazovek, na nichž poběží obrazové smyčky sestavené do šesti tematických okruhů. Fotografie mapují historii a proměnu židovských památek Plzeňském kraji. Do souboru jsou zařazeny i archivní fotografie přestavěných nebo dnes již neexistujících synagog a dalších objektů. Prostor bočních chodeb v přízemí bude sloužit k sezónním výstavám. U příležitosti znovuotevření Velké synagogy zde bude instalována kolekce fotografií Jindřicha Buxbauma Sedmero požehnání.

Veřejnosti bude synagoga přístupná od pondělí 11. dubna, každý den od 10 do 17 hodin s výjimkou sobot a dalších židovských svátků. Vstupenky na komentované prohlídky budou v prodeji začátkem dubna v plzeňském infocentru a na portálu Plzeňská vstupenka.
Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.