Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Hra na vojáky a stavění bunkrů provázeli dětstvím nejednoho muže. Vojenské památky, zbraně, uniformy a vojenská technika ve vás znovu probudí toho zvědavého kluka, ale připomenou také osudové okamžiky našich dějin. Památníky a pietní místa po celé České republice dokládají hrdinské činy, ale také tragické osudy našich spoluobčanů a mnohdy i celých měst a vesnic. Věznice, popraviště, hraniční pevnosti, kostnice nebo vyhlazovací tábory pak patří mezi nejtemnější vojenské památky, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech. Vydejte se na výlet s portálem Kudy z nudy, který vám přináší zajímavé tipy a nejrozsáhlejší nabídku výletů ve vašem okolí.

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky

Věda a historie není nuda: Prašné věže, prachárny a tajemství střelného prachu

Stejně jako oheň je i střelný prach dobrý sluha a špatný pán. Kdy a jak se dostal do českých zemí, jak se vyráběl a kde se skladoval? S Kudy z nudy se vydáme na výlety do prašných věží, pracháren a na místa, která by dnes vypadala jinak, nebýt právě střelného prachu. A pozor, bude to bouchat!
Praha | Památky

V pevnosti Josefov zavírají sezónu

Navštivte pevnost Josefov a vraťte se o 200 let zpět, mezi rakouské minéry, dělostřelce a pěchotu. Velitelství pevnosti vyhlašuje na sobotu 28. října 2023 bivakování, manévry a slavnostní ukončení sezóny se sejmutím pevnostního praporu!
Královéhradecký kraj | Památky

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.
Památky

10 tipů na nejzajímavější pevnostní města aneb ve stínu i na výsluní

Když padne zmínka o pevnostních městech, kdekomu se vybaví hlavně Terezín a Josefov. Hradby ale ještě v 19. století stály v celé řadě dalších měst a leckde se zachovaly dodnes. Kde uvidíte nejdelší úseky dochovaných hradeb? A která města využívala rakousko-uherská armáda jako pevnosti?
Památky

Obrněná vozidla, tanky a nevšední zážitky pro milovníky vojenské techniky

Pokud patříte k milovníkům vojenské techniky a adrenalinového dobrodružství, udělejte si akční odpoledne, během kterého se svezete ve vojenských transportérech, obrněných vozidlech nebo si zajezdíte na silných čtyřkolkách! A kdo preferuje klidnější zábavu, může si v klidu prohlížet opečovávanou vojenskou techniku v některém z takto zaměřených muzeí.
Středočeský kraj | Památky

Tankový den v Lešanech představí Leopard 2 i výcvik armádních psů

Již 19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany nabídne v sobotu 2. září 2023 divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha, ale také bojové ukázky. Diváci uvidí také nové přírůstky ze sbírek VHÚ. Své brány otevře lešanské muzeum v 9:30, vstup je zcela zdarma.
Středočeský kraj | Památky

21. srpen 1968 – den, kdy začala sovětská okupace Československa

V pondělí 21. srpna uplyne 55 let od srpnové okupace roku 1968 vojsky Varšavské smlouvy. Vedle Sovětů se ho účastnili vojáci z Polska, Maďarska a Bulharska. Vojska NDR hranice ČSSR nakonec nepřekročila a stejně se zachovalo Rumunsko a Albánie. Vojska SSSR u nás pak zůstala až do roku 1991. Portál Kudy z nudy připravil bohatý výběr tipů, kde si můžete připomenout letošní výročí smutných událostí, stačí si vybrat.
Památky

Akce Cihelna 2023 se v Králíkách opět uskuteční po dvou letech

Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Naposledy se oblíbený event konal v roce 2020, letos se však příznivcům vojenské historie, techniky, historické a současné výzbroje vrací v plné síle. Těšit se mohou na víkend 18. a 19. srpna, kdy se Cihelna bude konat v prostoru u Vojenského muzea Králíky.
Pardubický kraj | Památky