Úvod > Aktuality > V žatecké synagoze bude v dubnu výstava
Žatecká synagoga se otevírá verejnosti
"> Žatecká synagoga se otevírá verejnosti "> První kulturní akcí zde po letech bude výstava Zmizelé židovské památky
Památky

V žatecké synagoze bude v dubnu výstava

  • Vydáno25. března 2013
Dlouhá léta zavřená židovaská synagoga v Žatci se více než po deseti letech otevře veřejnosti. V jejích prostorách, které nyní procházejí postupnou rekonstrukcí, se návštěvníkům představí výstava Zmizelé židovské památky.
Synagoga v ŽatciPočetná židovská komunita postavila na konce 19. století v Žatci synagogu v maurském stylu se dvěma věžemi, které se staly charakteristickou dominantou východního panorama města. V průběhu Křišťálové noci 9. listopadu 1938 byla však stavba do základů vypálena. Od té doby již budova nikdy nesloužila původnímu účelu a postupně chátrala.

S rekonstrukcí se začalo až roku 1997, kdy bylo provedeno statické zajištění, oprava krovů, vzácná budova získala novou fasádu a střešní krytinu. Nový majitel Ing. Daniel Černý z Chomutova, který koupil zchátralou budovu před nedávnem v exekuční dražbě, chce ze synagogy vybudovat veřejný prostor s všestranným kulturním a společenským využitím. První vlaštovkou se tak stane výstava Zmizelé židovské památky.

Expozice, kterou připravila Společnost pro obnovu památek Úštěcka ve spolupráci s mnoha dalšími partnery, funguje jako součást širšího projektu mapování zaniklých a zničených památek na území severních Čech. Prohlédnete si zde například dosud nepublikované fotografie, doplněné archiváliemi i trojrozměrnými artefakty. Výstava bude přístupná bude v žatecké synagoze každý dubnový čtvrtek od 9 do 13 hodin a každou neděli od 14 do 18 hodin.

Židovská synagoga v Žatci

Židovská synagoga v Žatci

Jednou z významných památek v Žatci je i židovská synagoga v Dlouhé ulici, pár minut chůze od náměstí Svobody v historickém centru města. Jedná se o druhou největší stavbu svého druhu v Čechách.