ÚvodAktualityŽatecká synagoga se po letech chátrání otevírá
Památky

Žatecká synagoga se po letech chátrání otevírá

  • 20. března 2024
Židovská synagoga v Žatci se dočkala rozsáhlé rekonstrukce a vy ji nyní můžete navštívit. Budova je druhou největší synagogou na území Česka a dlouhé roky chátrala, než ji v exekuční dražbě zakoupil soukromý majitel. Pomocí dotací i finančních příspěvků od dárců ve výši 56 milionů se podařilo synagoze dát druhý život. Nyní bude sloužit jako muzeum a kulturní centrum.
Synagoga v ŽatciPočetná židovská komunita postavila na konce 19. století v Žatci synagogu v maurském stylu se dvěma věžemi, které se staly charakteristickou dominantou východního panorama města. V průběhu Křišťálové noci 9. listopadu 1938 byla však stavba do základů vypálena. Od té doby již budova nikdy nesloužila původnímu účelu a postupně chátrala.

S rekonstrukcí synagogy se začalo až roku 1997, kdy bylo provedeno statické zajištění, oprava krovů, vzácná budova získala novou fasádu a střešní krytinu.


Cena za Záchranu památky

Nicméně budova dále chátrala, až ji v roce 2013 v exekuční dražbě koupil soukromý majitel Daniel Černý. Ten si dal cíl vytvořit veřejný prostor, kde bude muzeum a kulturní centrum. Jeho snaha trvala deset let, ale vyplatila se. Získal dotaci i finanční dary a synagogu a přilehlý rabínský dům za 56 milionů korun opravil. 

Národní památkový ústav rekonstruci ocenil v desátém ročníku Patrimonium pro futuro, kdy si Černý odnesl cenu za v kategorii Záchrana památky. "Daniel Černý tak nejen zachránil fyzickou podstatu dvou kulturních památek, ale přispěl také k rehabilitaci a oživení další části historického centra města," uvedl NPÚ. 
 

Slavnostní otevření synagogy v Žatci

Zájemci se poprvé do zrekonstruované synagogy podívali v březnu 2024. Slavnostní otevření synogogy se koná v pátek 22. března 2024 od 17 hodin, kdy se od 18 hodin budou dražit umělecká díla na podporuna podporu provozu synagogy a rabínského domu v Žatci.
 

Muzeum historie Židů

Stálá expozice v muzeu v prvním patře rabínského domu představí život židovské komunity na Žatecku.

Expozice se snaží jít s dobou a je interaktivní a najdete zde i virtuální realitu. Jediným dochovaným artefaktem ze synagogy je opona. Na začátku 20. století ji synagoze dali manželé Grünfelderovi, kteří byli významními židovštími obyvateli Žatce. Na oponě jsou vyšité modlitby. Do synagogy ji zapůjčilo místní muzeum. Opona je vystavena ve speciální místnosti, kde je hlídaná vlhkost a světlo. 
Židovská synagoga v Žatci – muzeum a kulturní prostor Památky

Židovská synagoga v Žatci – muzeum a kulturní prostor

Jednou z významných památek v Žatci je i židovská synagoga v Dlouhé ulici, pár minut chůze od náměstí Svobody v historickém centru města. Jedná se o druhou největší stavbu svého druhu v Čechách. Nyní slouží jako muzeum a kulturní centrum.

Žatec

Žatec

Historické jádro Žatce, města na řece Ohři, zahrnuje náměstí s radnicí a chrámem Nanebevzetí Panny Marie, lemované renesančními domy, zbytky hradeb a řadu dalších památek, ale přímo v centru najdete také malou chmelnici. Není divu, pěstování chmele a výroba piva tu má téměř tisíciletou tradici.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

Další aktuality

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 24. 5. až 26. 5. 2024 Teplice slavnostně zahajují již 870. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
23. květen 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Jak poznat Ústí nad Labem za jeden den

Ústí nad Labem je město krásných vyhlídek: poznáte to při návštěvě hradu Střekova, Větruše i Masarykových zdymadel. Pokud vaše cesta povede přes Ústí nad Labem, určitě si na Kudy z nudy vyberte místa, která snadno projdete a poznáte během jediného dne.
16. květen 2024 8:33
Zážitky, Ústecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Ústeckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech v Ústeckém kraji. Na výběr máme kempy u velkých jezer s krásnou čistou vodou, stellplatzy pro karavanisty, Mariny pro rekreační lodě plující po Labi i klasická kempovací místa v Českém Švýcarsku.
15. květen 2024 13:09
Ubytování, Ústecký kraj

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Na Děčínskému zámku se ve dnech 17.-19. května 2024 bude konat oblíbený Historický trh májový. Jedná se o jednu z největších akcí v oblasti Českého Švýcarska. Začne pátečním pochodňovým průvodem, v sobotu a v neděli jsou pak všichni zváni do Jižních zahrad zámku, kde bude probíhat historický program, těšit se můžete i na prohlídky zámku. Letos pořadatelé celou akci stylizovali do období husitských válek.
15. květen 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), jeden z nejvlivnějších a nejpřekládanějších spisovatelů 20. století, je pro řadu cestovatelů hlavní důvod, proč se vypravit do Prahy. V Kafkových stopách se ale dá cestovat i na jiná místa. Třeba tam, kde se možná zrodila inspirace pro jeho poslední román Zámek.
13. květen 2024 7:31
Kultura, Ústecký kraj

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
8. květen 2024 8:00
Kultura, Ústecký kraj

Projeďte se na kole okolo jezera Milada

Tentokrát vás nebudeme lákat na přírodní unikáty, ale naopak do krajiny, která vznikla zcela plánovaně rukou člověka. Bývalá těžební oblast nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice aTrmice prošla rekultivací a díky ní zde vznikla nová rekreační oblast. Největším lákadlem oblasti je jezero Milada, třetí největší jezero v ČR, okolo kterého se můžete projet na kole.
6. květen 2024 9:13
Letní sporty, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
2. květen 2024 14:15
Příroda, Ústecký kraj