Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Archeologie je věda studující minulé lidské společnosti prostřednictvím nálezů jejich ostatků a výtvorů. Nejedná se ale o žádnou nudu, nýbrž o dobrodružnou práci v terénu, kterou si nyní můžete vyzkoušet i vy. Navštivte například známý archeopark v Pavlově, prohlédněte si jedinečné paleolitické sídliště a naučte se něco nového o životě našich předků v době lovců mamutů. Tajemství archeologie vám odhalí také magická opidia a hradiště nebo Menhiry a další kamenné megalitické stavby, které představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Kudy z nudy vás vezme na výlet za poznáním. Vyberte si jedno z námi aktuálně doporučovaných míst.

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
Plzeňský kraj | Památky

Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech

Máte rádi archeologii, archeoskanzeny a rádi odhalujete tajemství minulosti? Každoročně třetí sobotu v říjnu, letos 21. 10. 2023, si svátek nejdobrodružnější vědy můžete užít i vy: koná se totiž Mezinárodní den archeologie. Archeologické programy a aktivity MDA jsou určené opravdu pro každého, od rodin s malými dětmi až po seniory. Kam vyláká vášeň pro minulost právě vás? Do měst a do muzeí, na procházku do přírody?
Památky

Archeologický park Liboc zve na podzimní středověkou slavnost

V sobotu 21. října 2023 se na mnoha místech slaví Mezinárodní den archeologie. Do oslav se zapojil i Archeopark v pražské Liboci, který pořádá Podzimní středověkou slavnost, letos s podtitulem "Pocta Václavovi IV.". Program se v archeoparku koná od 13:00 do 17:00 hodin.
Praha | Památky

Mamuti: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
Jihomoravský kraj | Památky

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

25 tipů, kde najít starobylá oppida a hradiště

Podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území.
Památky

Věda a historie není nuda: 16. září, den objevení Rukopisu královédvorského

Málokterá událost poznamenala české dějiny tak jako objevení několika středověkých rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Podivných nálezů ale bylo víc, dodnes zaměstnávají historiky a další vědce, a hlavně i po více než 200 letech rozdělují společnost na jejich zastánce a odpůrce. Pojďme si starý spor a historii rukopisů zmapovat s Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.
Památky

Česko jako učebnice dějepisu: poznejte zajímavá místa, kudy se ubíraly dějiny

S příchodem září, kdy žáci a studenti opět zasednou do školních lavic, přinášíme tipy, jak si osvěžit dějepisné znalosti. Najdete mezi nimi inspiraci k výletům na zajímavá místa spojená s naší historií, a to od počátku dějin, až po moderní dobu. Vyrazte na společný výlet s rodinou nebo kamarády a zjistíte, že dějepis není žádná nuda!
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
Památky

Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty

Řeč není o knihách, obrazech nebo porcelánu, ale o unikátních freskách a nástěnných malbách v interiérech hradů, zámků a dalších historických staveb. Na portálu Kudy z nudy víme, kde objevíte skutečné unikáty a kde si opravdu budete připadat jako v pohádce. Anebo jako v hororu?
Jihočeský kraj | Památky