Úvod > Aktuality > Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Vydáno 20. září 2019 Památky
Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již dvanáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 20. - 22. září 2019.
Židovská kulturaDny židovské kultury v Mikulově navazují na historický odkaz a snaží se představit židovské tradice a kulturu široké veřejnosti a turistům. Tešit se můžete na divadlo, besedy, koncerty, ochutnávku židovských pokrmů, na taneční vystoupení či prohlídku židovských památek.

Součástí Dnů židovské kultury jsou již tradičně  komponované prohlídky židovské čtvrti, hřbitova i synagogy po celé tři dny.

Těšit se můžete na bohatý víkendový program spojený s divadlem, tanečním a hudebním vystoupením, ochutnávkou židovské kuchyně a zpřístupněné všech židovských památek.
Synagoga v Mikulově

Synagoga v Mikulově

Synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově půsovil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Židovský hřbitov v Mikulově

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.

Středověká mikve v Mikulově

Středověká mikve v Mikulově

V Mikulově je zpřístupněna rituální židovská lázeň mikve, která pochází ze 16. nebo 17. století. Byla nalezena ve sklepě obytného domu, kompletně zachovalá, pouze zavalená sesutým stropem.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve - rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Prohlídkové trasy Mikulovem

Prohlídkové trasy Mikulovem

Město Mikulov nabízí tematické programy a prohlídkové trasy města a okolí pro všechny, koho zajímá příroda, vinařství nebo samotné město a jeho historie. Objevte krásy tohoto jihomoravského města i jeho okolí.