Úvod > Aktuality > Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty
Příroda

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty

  • Vydáno15. ledna 2023
Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale pravdou je, že se nesetkáte se zvířaty přímo "tváří v tvář". Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat... Někam dokonce můžete přinést zvířatům pochutiny na přilepšenou, jinde lze koupit krmení přímo na místě, rozhodně ale vždy dodržujte při přikrmování pokyny místních chovatelů. Nesprávná strava by zvířatům mohla uškodit!

Krmení za pár kaček i jako zážitek

pštrosK těm prvním patří třeba zámek Častolovice, v jehož zahradě najdete mimo jiné zvěřinec. Je otevřený celoročně denně, děti tu mají možnost prohlédnout a pohladit si různé druhy domácích i cizokrajných zvířat, například pštrosy, lamy, poníky, oslíky, kozy, ovce a prasátka, volně potkáte holuby, perličky a pávy. Oblíbenými mazlíčky jsou morčata a zakrslí králíčci, kteří volně hopkají po celém areálu a na noc se vrací do svých příbytků. Zvířata můžete krmit, ovšem pouze granulemi, které se kupují u vstupu do minizoo.

Na okraji sídliště jižní Město (asi 1,5 km od stanice metra C – Háje) na trase NS Milíčov u Milíčovského lesa se nalézá Milíčovský dvůr s domácími zvířaty. Spokojeně zde žijí koně, ovce, kozy, slepice, králíci, kachny nebo prasata. Při své návštěvě je můžete nakrmit – v automatu uvnitř areálu se dají koupit speciální granule.

rodinné krmení zájezdZoopark Zájezd u Kladna nabízí milovníkům zvířat několik zážitků – za poplatek 1300 Kč ve všedních dnech anebo 2000 Kč o víkendu pro vás bude nachystáno Rodinné krmení zvířat. Vyzkoušíte si krmení dvou druhů zvířat v doprovodu ošetřovatele (cca 30–40 minut). Krmit je možné např. chameleony, leguána, lemury, surikaty, korsaky, lamy, velbloudy, veverky, želvy a další. Nabídka zvířat se v průběhu roku mění. Součástí je samozřejmě celodenní vstupné do Zooparku Zájezd. V nabídce je i program Krmení pro odvážné – jedná se o čas strávený ve společnosti chameleonů, leguánů, hadů či pakobylek...
 

Zookoutky a obory, kde budete zvířatům blíž

daněk v ziměZookoutky, kde uvidíte především ochočená zvířata objevíte například u zámku Nové Hrady nedaleko Skutče, kde je obora s daňky a jeleny anebo v Blatné, kde lze zavítat do celoročně otevřené obory v zámeckém parku. V oboře potkáte stádo ochočených daňků, od roku 2022 zde mimo spárkaté zvěře žijí také lamy alpaky. Ve vodním příkopu okolo zámku se obvykle pohybují desítky kachen. V Praze můžete pozorovat muflony, daňky, kozy, ovce, divoká prasata a další obyvatele zookoutku v Chuchelském háji, v Brně pak do v oboře Holedná mezi Jundrovem, Kohoutovicemi a Bystrcí. Není zde nouze o muflony nebo divočáky.

Setkat se zblízka se zvířaty můžete také v Toulcově dvoře. Naleznete zde farmu s domácími zvířaty původních českých plemen. Farma je přístupná denně od 10:00 hodin, zvířata bývají ve venkovních výbězích podle povětrnostních podmínek a ročního období. Určitě se zde setkáte s kachnami, husami i holuby, můžete pozdravit prasata v chlívku, nechybí ani králíci, kozy, ovce nebo krávy. Na Toulcově dvoře platí zákaz krmení zvířat.

toulcův dvůrV Hostivařském lesoparku se nachází tzv. Divoká zahrada Hostivař. V areálu najdete velký výběh pro skupinu unikátních bílých daňků, výběh pro mufloní pár, jehož součástí je kamenná mapa nedaleké Hostivařské přehrady, na níž si mufloni budou moci obrušovat kopýtka.Na rozdíl od plachých daňků, páreček muflonů milující pozornost se nechá i pohladit. Dále je tu malá včelnice či jezírko pro labutě, husy labutí, kachny pižmové nebo kachničky mandarinské. Během zimy zde ale pravděpodobně zahlédnete i některé další zástupce vodního ptactva, jimž jezírko poslouží jako vhodné zimní útočiště. Kolem vody se obtáčí vyhlídková cesta, která prochází středem zookoutku. V zimě je tu otevřeno každý den od 8:00 do 17:00 hodin.

Obora svatý Linhart je součástí stejnojmenného rekreačního areálu na okraji Karlových Varů, v městské části Doubí. Jde o celkem tři obory skrze které vede turistická stezka, která se místy zvedá díky dřevěným vyvýšeným lávkám až šest metrů nad zem. První obora vám dá nahlédnout do života jelena siky Dybowského. Ve druhé oboře jsou k vidění stáda daňků. Poslední oboru pak obývají divoká prasata. Stezku doplňují pozorovatelny zvěře.

 

Sedmero pravidel pro správné přikrmování

  • žaludyPokud žijete na venkově, není nic jednoduššího než s dětmi nasbírat kaštany a žaludy a donést je k nejbližším krmelcům – určitě víte, kde je najdete!
 
  • Nejpřirozenější potravou pro volně žijící zvířata jsou trávy, byliny, větvičky a seno; můžete je dávat do krmelce i na zem, zvěř si je najde všude.
 
  • Pozor na kaštany, ve větším množství mohou zvířatům ublížit – a vysvětlujte daňkům, že jich nemají spořádat příliš velké množství najednou, protože jim pak bude špatně. Pokud jich proto máte víc, raději cestu ke krmelci podnikněte několikrát a vždy odsypte jen část.
 
  • křížalyZ ovoce a zeleniny neublíží jablka a hrušky, švestky, meruňky a další, zvěř ale má ráda i zeleninu, hlavně mrkev, brambory a řepu, pro drůbež můžete přivézt skořápky. Zooparky i velká zoo uvítají vaši nadúrodu dýní a cuket. Pokud se vám letos urodilo větší množství, než stihnete sníst, určitě přebytky vezměte zvířatkům.
 
  • Po pečivu se sice kozy, ovce, mufloni, daňci a další zvířata mohou utlouct, ale musíte dodržet několik zásad: musí být dobře vysušené a nesmí být plesnivé! Sladké nedávejte vůbec, náplně zvířatům ublíží. Nejlepší je předkládat pečivo ve velmi malém množství.
 
  • veverkaZašustění igelitovou taškou nebo sáčkem bývá pro ochočená zvířata signál, že přišlo jídlo. Protože při boji o kus žvance se chovají často útočně, mohou vás vylekat tak, že sáček odhodíte na zem a prchnete. Nedělejte to, zvířata hltají a pečivo sežerou i s obalem. Spolknutý kousek igelitu pro ně může vést k pomalé a velmi bolestivé smrti.
 
  • Krmení můžete přinést prakticky do jakéhokoliv menšího zookoutku nebo na kozí farmu. Pokud si nejste jistí, jestli to, co jste přivezli, je v pořádku, zeptejte se v pokladně nebo chovatelů, ti vám poradí nejlépe.
Farmapark Soběhrdy – jedinečný zážitek pro milovníky zvířat

Farmapark Soběhrdy – jedinečný zážitek pro milovníky zvířat

Unikátní místo pro rodiny s dětmi, kde poznáte zvířata z celého světa a můžete strávit celý den v dokonalém souladu s přírodou. Areál leží v malebném údolí, kde je čerstvý vzduch a budete si zde připadat jako byste se ocitli v pravé podhorské přírodě. A to vše jen kousek od Prahy v Soběhrdech.

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Minizoo na zámku Častolovice

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Faunapark Zoo Sedlec u Mikulova

Faunapark Zoo Sedlec u Mikulova

Malá zoologická zahrada v jihomoravské obci Sedlec u Mikulova. Chovají se zde drobná a domácí exotická zvířata a vodní ptactvo. V areálu najdete řadu ovocných stromů, které krásně voní a posedět si můžete u kouzelného jezírka s lekníny.

Farma Ztracenka nedaleko Mrače v Posázaví

Farma Ztracenka nedaleko Mrače v Posázaví

Pojďte zažít nezapomenutelné chvíle v krásném prostředí Posázaví. Zhruba v polovině cesty na trase Poříčí n. Sázavou – Čerčany na začátku staré trampské osady nazvané Ztracená stopa se nachází farma Ztracenka.

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice

Možnost poznávání mnoha rodů a druhů rostlin přirozených porostů i cíleně provedených výsadeb cizokrajných listnatých i jehličnatých dřevin, travin, trvalek a dalších. Spojte příjemné s užitečným a navštivte Arboretum Šmelcovna, které je celoročně veřejnosti volně přístupné.

Zookoutek u zámku Fryštát v  Karviné

Zookoutek u zámku Fryštát v Karviné

Zookoutek Karviná-Fryštát se nachází mezi bývalou Laryschovou maštalí (hasičskou stanicí) v zámeckém parku Boženy Němcové a loděnicí u slepého ramena řeky Olše a kynologického cvičiště.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Cílem a posláním záchranné stanice v Jinačovicích je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Po dlouhých měsících rekonstrukce se do nejstaršího pražského zookoutku v Hostivaři vrátila zvířata. V Divoké zahradě o rozloze 5 000 metrů čtverečních mohou nyní návštěvníci obdivovat stádo vzácných bílých daňků nebo páreček muflonů.

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Nejjižněji položená zoo v Čechách chová 120 druhů zvířat. Kolekce kober rodu Naja je zde jediná v Evropě. Úspěchem je přirozený odchov paterčat lva jihoafrického bílého, chov největšího tlustokožce hrocha obojživelného, různorodé ptactvo a mnoho dalšího.

Zoopark Radonice

Zoopark Radonice

V Zoo parku Radonice se dostanete do bezprostředního kontaktu se zvířaty jak domácími, tak divokými, což je nevšední a poutavý zážitek nejen pro děti, ale i pro dospělé – většina zvířat je ochočená natolik, že se nechají pohladit.

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.

Kozodoj – ekologická farma rodinného typu

Kozodoj – ekologická farma rodinného typu

Můžete u nás najít směsici rozmanitých hospodářských zvířat, jako jsou kozy, ovce, koně, göttingenská prasata, krůty, husy, lamu a pár kravek plemene Jersey a Holštýn.

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví – pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Expozice Šindelka – Harrachov

Expozice Šindelka – Harrachov

Expozice je umístěna v žulové budově, známé v Harrachově jako Šindelka. Šindelová střešní krytina se zde vyráběla od počátku 19. století až do 30. let 20. století. K vidění je lesnická a myslivecká expozice.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Obora Holedná v Brně

Obora Holedná v Brně

Obora se nachází mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Jedná se o účelové myslivecké zařízení sloužící obornímu chovu mufloní a dančí zvěře.

Další aktuality

Milujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!

Druhý červnový víkend přináší pár ojedinělých akcí. Patří k nim i Víkend otevřených zahrad, který se zrodil v Anglii a postupně se rozšířil do celé Evropy. U nás se koná 10. až 11. června 2023, a pro zájemce se otevřou jak známé zahrady a parky, tak také skvosty ukryté v soukromých rukách, kam se jindy nelze podívat. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do kvetoucích zákoutí do měst i na venkov, poznávat nová místa a ta známá si prohlédnout trochu jinýma očima.
Příroda

Letní procházky v zahradách: tipy, kde se projít v krásném parku zdarma

Sluneční letní dny lákají na pěknou procházku nebo pohodové lenošení v parku. Kde ale najít hezky upravenou zahradu či park s množstvím stromů a pestrobarevných květin, aniž bychom museli platit drahé vstupné? Nechte se inspirovat tipy Kudy z nudy: přinášíme vám výběr zahrad a parků, kde vás vstup nebude stát vůbec nic.
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 10. – 11. června 2023, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
Příroda

10 tipů na výlety do Domů přírody aneb ve stínu i na výsluní

Skvělým cílem rodinných výletů jsou Domy přírody. V chráněných územích je jako moderní návštěvnická střediska postupně buduje Agentura ochrany přírody a krajiny. Některé jsou otevřené celý rok a jejich výhodou je nejenom zajímavá interaktivní expozice se spoustou zábavných modelů a exponátů, ale i příznivé vstupné. A nejen to: nabídnou vám zajímavý program, když venku prší.
Příroda

Růže, karafiáty a lilie: tipy na výstavy krásných letních květin

Začíná léto a interiéry řady hradů, zámků a dokonce i klášterů zaplavují květiny. Aby ne, jarní výstavy kamélií jsou už dávno za námi a na podzimní výstavy jiřinek si počkáme ještě pořádně dlouho. Letní výstavy se od svých podzimních a jarních kolegyň neliší jen skladbou květin, ale také délkou. Výlety musíte naplánovat opravdu pečlivě, většina akcí trvá jen pouhých pár dní, výjimečně pak o něco déle. Pojďte se tedy společně s portálem Kudy z nudy podívat, jak to na zámcích sluší růžím, liliím a svatojánskému kvítí.
Příroda

20 tipů na návštěvu mokřadů a bažin

Mokřady patří mezi nejvýznamnější ale současně i světově nejohroženější ekosystémy. Podílejí se na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší, jsou zdrojem potravy. Na našem území se nachází řada unikátních míst – víte, že Úpské a Pančavské rašeliniště byla zařazena v roce 1993 v rámci Ramsarské konvence na světový seznam nejvýznamnějších mokřadů světa? Bažin, slatin a rašelinišť je však u nás mnohem víc, pojďte prozkoumat ta nejzajímavější. Díky bohatým srážkám budou nyní navíc ve skvělé kondici.
Příroda

20 tipů na nejkrásnější výhledy z rozhleden

Příroda České republiky je neobyčejně pestrá a různorodá. Krásy naší země si uvědomíte tehdy, když se na ně podíváte z výšky. Vidět co nejdále, pokud možno tak, jak vidí ptáci – to je lidská touha již od počátku věků. Přesně toto ztělesňují rozhledny, stavby, které nahrazují člověku křídla a mimo to, skýtají výtečný cíl na výlet pro celou rodinu. Pojďte se tedy vypravit na některé z nich.
Příroda

20 tipů, kam jít na procházku do arboreta

Arboreta (z latinského slova arbor – strom) a dendrologické zahrady jsou ideálním cílem výletů a procházek. Najdete v nich nejen poučení a uvolnění, ale především mnoho krásného pro oči i duši. Tvary, barvy rostlin, stromů, keřů i ptačí hlasy vám připomenou, že příroda je všemocná. Vyberte si z lákavé nabídky!
Příroda