Úvod > Aktuality > Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete krmení „dravé“ i krotké zvěře

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete krmení „dravé“ i krotké zvěře

Vydáno 30. října 2018 Příroda
Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale rozhodně to neznamená, že sem vaše děti mohou zvířatům přinést zbytky dobrot z domova. Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat!
Krmení zvířat můžete pozorovat skutečně leckde, ale většinou se odehrává pod dohledem zkušených chovatelů. Existují ale místa, kde můžete buď pro zvířata koupit krmení přímo na místě anebo jim donést něco z vlastních zdrojů.
 

Krmení za pár kaček

K těm prvním patří třeba zámek Častolovice, v jehož zahradě najdete mimo jiné zvěřinec. Děti mají možnost prohlédnout a pohladit si různé druhy domácích i cizokrajných zvířat, například pštrosy, lamy, poníky, oslíky, kozy, ovce a prasátka, volně potkáte holuby, perličky a pávy. Oblíbenými mazlíčky jsou morčata a zakrslí králíčci, kteří volně hopkají po celém areálu a na noc se vrací do svých příbytků. Zvířata můžete krmit, ovšem pouze granulemi, které se kupují u vstupu do minizoo.

Také v ZOOParku Radonice se dá krmení koupit přímo na místě (a pak si při krmení můžete některá zvířata pohladit), anebo jim donést něco na zub z domova. Za poplatek lze krmit také zvířata v v zookoutku Arboreta ŠmelcovnaBoskovicích, kde se chovají zakrslá plemena dříve běžně chovaných hospodářských zvířat: ovce, kozy, králíci, slepice, holubi, morčata a papoušci; otevřeno je tu do poloviny listopadu. Za pár kaček si krmení pro zvířátka koupíte také na Farmě BlaníkOstrově u Louňovic pod Blaníkem, jiný systém pak má Farmapark Soběhrdy: když u pokladny zaplatíte 30 Kč, dostanete speciální náramek, podle kterého vás ošetřovatelé poznají. Podle rozvrhu můžete přicházet k výběhům vybraných zvířat a krmit je pod dohledem zkušených chovatelů; aktuální informace a plánek dostanete v pokladně.
 

Krmení z domova

Zookoutky, kde je dovoleno zvířata krmit a hladit, objevíte například v Zahradnickém centru Zobal v Polici nad Metují, na Komenského náměstí hned vedle kláštera, krmení se běžně nosí i zvířatům na farmu Kozodoj u Karlových Varů, do dančí obory v Čeladné, do obory s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady nedaleko Skutče anebo do obory v zámeckém parkuBlatné. Ve vodním příkopu okolo zámku se obvykle pohybují desítky kachen, v oboře zase potkáte stádo ochočených daňků. Praze můžete donést dobroty muflonům, daňkům, kozám, ovcím, divokým prasatům a dalším obyvatelům zookoutku v Chuchelském háji, v Brně pak do obory Holedná mezi Jundrovem, Kohoutovicemi a Bystrcí. Zdejší mufloni a daňci sice nejsou natolik krotcí, aby si jídlo brali z ruky, ale divočáky v malé obůrce uvidíte při krmení hned za plotem.
 

Sedmero pravidel pro správné přikrmování

  • ŽaludPokud žijete na venkově, není nic jednoduššího než s dětmi nasbírat kaštany a žaludy a donést je k nejbližším krmelcům – určitě víte, kde je najdete!
 
  • Nejpřirozenější potravou pro volně žijící zvířata jsou trávy, byliny, větvičky a seno; můžete je dávat do krmelce i na zem, zvěř si je najde všude.
 
  • Pozor na kaštany, ve větším množství mohou zvířatům ublížit – a vysvětlujte daňkům, že jich nemají spořádat příliš velké množství najednou, protože jim pak bude špatně. Pokud jich proto máte víc, raději cestu ke krmelci podnikněte několikrát a vždy odsypte jen část.
 
  • KaštanyZ ovoce a zeleniny neublíží jablka a hrušky, švestky, meruňky a další, zvěř ale má ráda i zeleninu, hlavně mrkev, brambory a řepu, pro drůbež můžete přivézt skořápky.
 
  • Po pečivu se sice kozy, ovce, mufloni, daňci a další zvířata mohou utlouct, ale musíte dodržet několik zásad: musí být dobře vysušené a nesmí být plesnivé! Sladké nedávejte vůbec, náplně zvířatům ublíží. Nejlepší je předkládat pečivo ve velmi malém množství.
 
  • VeverkaZašustění igelitovou taškou nebo sáčkem bývá pro ochočená zvířata signál, že přišlo jídlo. Protože při boji o kus žvance se chovají často útočně, mohou vás vylekat tak, že sáček odhodíte na zem a prchnete. Nedělejte to, zvířata hltají a pečivo sežerou i s obalem. Spolknutý kousek igelitu pro ně může vést k pomalé a velmi bolestivé smrti.
 
  • Krmení můžete přinést prakticky do jakéhokoliv menšího zookoutku nebo na kozí farmu. Pokud si nejste jistí, jestli to, co jste přivezli, je v pořádku, zeptejte se v pokladně nebo chovatelů, ti vám poradí nejlépe.
Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold a jeho přilehlé zahrady s řadou originálních miniatur a jedinečnou parkovou architekturou je vhodným výletním místem pro rodiny s dětmi.

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, lamu, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.

Zoopark Radonice

Zoopark Radonice

V Zoo parku Radonice se dostanete do bezprostředního kontaktu se zvířaty jak domácími, tak divokými, což je nevšední a poutavý zážitek nejen pro děti, ale i pro dospělé – většina zvířat je ochočená natolik, že se nechají pohladit.

Zoopark Zájezd - malá zoologická zahrada v okrese Kladno

Zoopark Zájezd - malá zoologická zahrada v okrese Kladno

Zoopark je s péčí budovaná mini-zoo v obci Zájezd. Uvidíte zde několik druhů opic a poloopic (jistě znáte lemury z kreslené pohádky Madagaskar), kočkovité šelmy i dravé ptáky.

Zookoutek u zámku Fryštát v  Karviné

Zookoutek u zámku Fryštát v Karviné

Zookoutek Karviná-Fryštát se nachází mezi bývalou Laryschovou maštalí (hasičskou stanicí) v zámeckém parku Boženy Němcové a loděnicí u slepého ramena řeky Olše a kynologického cvičiště.

Minizoo na zámku Častolovice

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Expozice Šindelka - Harrachov

Expozice Šindelka - Harrachov

Expozice je umístěna v žulové budově, známé v Harrachově jako Šindelka. Šindelová střešní krytina se zde vyráběla od počátku 19. století až do 30. let 20. století. K vidění je lesnická a myslivecká expozice.

Zámek Častolovice - skvost české historické architektury

Zámek Častolovice - skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Minizoo v Seko Aerospace Louny

Minizoo v Seko Aerospace Louny

Přijďte se potěšit se zvířátky do areálu lounské společnosti Seko Aerospace. Mimo minizoo tu objevíte také největší model jízdního kola v ČR nebo letadlo Jakovlev.

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Po dlouhých měsících rekonstrukce se do nejstaršího pražského zookoutku v Hostivaři vrátila zvířata. V Divoké zahradě o rozloze 5 000 metrů čtverečních mohou nyní návštěvníci obdivovat stádo vzácných bílých daňků nebo páreček muflonů.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu...a další.

Minizoo Zahradnictví Zobal v Polici nad Metují

Minizoo Zahradnictví Zobal v Polici nad Metují

V Zahradnickém centru Zobal v Polici nad Metují, které se nachází na Komenského náměstí hned vedle kláštera, objevíte zookoutek, kde je dovoleno zvířata krmit a hladit. Je zde rybníček, výběhy pro větší zvířata a skleník pro drobná zvířátka a ptactvo.

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Farma Ztracenka – relaxace formou práce na farmě

Farma Ztracenka – relaxace formou práce na farmě

Pojďte si vyzkoušet, jaké je to být farmářem, a zažijte nezapomenutelné chvíle v krásném prostředí Posázaví. Zhruba v polovině cesty na trase Poříčí n. Sázavou – Čerčany na začátku staré trampské osady nazvané Ztracená stopa se nachází nově vybudovaná chata zvaná Ztracenka.

Kulíškova naučná stezka - poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka - poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Farmapark Soběhrdy - jedinečný zážitek pro milovníky zvířat

Farmapark Soběhrdy - jedinečný zážitek pro milovníky zvířat

Unikátní místo pro rodiny s dětmi, kde poznáte zvířata z celého světa a můžete strávit celý den v dokonalém souladu s přírodou. Areál leží v malebném údolí, kde je čerstvý vzduch a budete si zde připadat jako byste se ocitli v pravé podhorské přírodě. A to vše jen kousek od Prahy v Soběhrdech.

Podzimní prázdniny v Zoo Praha

Podzimní prázdniny v Zoo Praha

Během školních prázdnin nabídne Zoo Praha bohatý program.