Úvod > Aktuality > Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete krmení „dravé“ i krotké zvěře
Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete krmení „dravé“ i krotké zvěře
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete krmení „dravé“ i krotké zvěře

  • Vydáno6. listopadu 2021
Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale rozhodně to neznamená, že sem vaše děti mohou zvířatům přinést zbytky dobrot z domova. Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat!
Krmení zvířat můžete pozorovat skutečně leckde, ale většinou se odehrává pod dohledem zkušených chovatelů. Existují ale místa, kde můžete buď pro zvířata koupit krmení přímo na místě anebo jim donést něco z vlastních zdrojů.
 

Krmení za pár kaček

K těm prvním patří třeba zámek Častolovice, v jehož zahradě najdete mimo jiné zvěřinec. Děti mají možnost prohlédnout a pohladit si různé druhy domácích i cizokrajných zvířat, například pštrosy, lamy, poníky, oslíky, kozy, ovce a prasátka, volně potkáte holuby, perličky a pávy. Oblíbenými mazlíčky jsou morčata a zakrslí králíčci, kteří volně hopkají po celém areálu a na noc se vrací do svých příbytků. Zvířata můžete krmit, ovšem pouze granulemi, které se kupují u vstupu do minizoo.

Za poplatek lze krmit také zvířata v v zookoutku Arboreta ŠmelcovnaBoskovicích, kde se chovají zakrslá plemena dříve běžně chovaných hospodářských zvířat: ovce, kozy, králíci, slepice, holubi, morčata a papoušci; otevřeno je tu do poloviny listopadu. Ve Farmaparku Soběhrdy mají zajímavý systém: když u pokladny zaplatíte 30 Kč, dostanete speciální náramek, podle kterého vás ošetřovatelé poznají. Podle rozvrhu můžete přicházet k výběhům vybraných zvířat a krmit je pod dohledem zkušených chovatelů; aktuální informace a plánek dostanete v pokladně.
 

Krmení z domova

Zookoutky, kde je dovoleno zvířata krmit a hladit, objevíte například v Zahradnickém centru Zobal v Polici nad Metují, na Komenského náměstí hned vedle kláštera, krmení se běžně nosí i zvířatům na farmu Kozodoj u Karlových Varů, do dančí obory v Čeladné, do obory s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady nedaleko Skutče anebo do obory v zámeckém parkuBlatné. Ve vodním příkopu okolo zámku se obvykle pohybují desítky kachen, v oboře zase potkáte stádo ochočených daňků. Praze můžete donést dobroty muflonům, daňkům, kozám, ovcím, divokým prasatům a dalším obyvatelům zookoutku v Chuchelském háji, v Brně pak do obory Holedná mezi Jundrovem, Kohoutovicemi a Bystrcí. Zdejší mufloni a daňci sice nejsou natolik krotcí, aby si jídlo brali z ruky, ale divočáky v malé obůrce uvidíte při krmení hned za plotem.
 

Sedmero pravidel pro správné přikrmování

  • ŽaludPokud žijete na venkově, není nic jednoduššího než s dětmi nasbírat kaštany a žaludy a donést je k nejbližším krmelcům – určitě víte, kde je najdete!
 
  • Nejpřirozenější potravou pro volně žijící zvířata jsou trávy, byliny, větvičky a seno; můžete je dávat do krmelce i na zem, zvěř si je najde všude.
 
  • Pozor na kaštany, ve větším množství mohou zvířatům ublížit – a vysvětlujte daňkům, že jich nemají spořádat příliš velké množství najednou, protože jim pak bude špatně. Pokud jich proto máte víc, raději cestu ke krmelci podnikněte několikrát a vždy odsypte jen část.
 
  • KaštanyZ ovoce a zeleniny neublíží jablka a hrušky, švestky, meruňky a další, zvěř ale má ráda i zeleninu, hlavně mrkev, brambory a řepu, pro drůbež můžete přivézt skořápky. Zooparky i velká zoo uvítají vaši nadúrodu dýní a cuket. Pokud se vám letos urodilo větší množství, než stihnete sníst, určitě přebytky vezměte zvířatkům.
 
  • Po pečivu se sice kozy, ovce, mufloni, daňci a další zvířata mohou utlouct, ale musíte dodržet několik zásad: musí být dobře vysušené a nesmí být plesnivé! Sladké nedávejte vůbec, náplně zvířatům ublíží. Nejlepší je předkládat pečivo ve velmi malém množství.
 
  • VeverkaZašustění igelitovou taškou nebo sáčkem bývá pro ochočená zvířata signál, že přišlo jídlo. Protože při boji o kus žvance se chovají často útočně, mohou vás vylekat tak, že sáček odhodíte na zem a prchnete. Nedělejte to, zvířata hltají a pečivo sežerou i s obalem. Spolknutý kousek igelitu pro ně může vést k pomalé a velmi bolestivé smrti.
 
  • Krmení můžete přinést prakticky do jakéhokoliv menšího zookoutku nebo na kozí farmu. Pokud si nejste jistí, jestli to, co jste přivezli, je v pořádku, zeptejte se v pokladně nebo chovatelů, ti vám poradí nejlépe.
Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Farma Ztracenka nedaleko Mrače v Posázaví

Farma Ztracenka nedaleko Mrače v Posázaví

Pojďte zažít nezapomenutelné chvíle v krásném prostředí Posázaví. Zhruba v polovině cesty na trase Poříčí n. Sázavou – Čerčany na začátku staré trampské osady nazvané Ztracená stopa se nachází farma Ztracenka.

Faunapark Zoo Sedlec u Mikulova

Faunapark Zoo Sedlec u Mikulova

Malá zoologická zahrada v jihomoravské obci Sedlec u Mikulova. Chovají se zde drobná a domácí exotická zvířata a vodní ptactvo. V areálu najdete řadu ovocných stromů, které krásně voní a posedět si můžete u kouzelného jezírka s lekníny.

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice

Možnost poznávání mnoha rodů a druhů rostlin přirozených porostů i cíleně provedených výsadeb cizokrajných listnatých i jehličnatých dřevin, travin, trvalek a dalších. Spojte příjemné s užitečným a navštivte Arboretum Šmelcovna, které je celoročně veřejnosti volně přístupné.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Zookoutek u zámku Fryštát v  Karviné

Zookoutek u zámku Fryštát v Karviné

Zookoutek Karviná-Fryštát se nachází mezi bývalou Laryschovou maštalí (hasičskou stanicí) v zámeckém parku Boženy Němcové a loděnicí u slepého ramena řeky Olše a kynologického cvičiště.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Cílem a posláním záchranné stanice v Jinačovicích je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Po dlouhých měsících rekonstrukce se do nejstaršího pražského zookoutku v Hostivaři vrátila zvířata. V Divoké zahradě o rozloze 5 000 metrů čtverečních mohou nyní návštěvníci obdivovat stádo vzácných bílých daňků nebo páreček muflonů.

Minizoo na zámku Častolovice

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Nejjižněji položená zoo v Čechách chová 120 druhů zvířat. Kolekce kober rodu Naja je zde jediná v Evropě. Úspěchem je přirozený odchov paterčat lva jihoafrického bílého, chov největšího tlustokožce hrocha obojživelného, různorodé ptactvo a mnoho dalšího.

Zoopark Radonice

Zoopark Radonice

V Zoo parku Radonice se dostanete do bezprostředního kontaktu se zvířaty jak domácími, tak divokými, což je nevšední a poutavý zážitek nejen pro děti, ale i pro dospělé – většina zvířat je ochočená natolik, že se nechají pohladit.

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, lamu, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.

Kozodoj – ekologická farma rodinného typu

Kozodoj – ekologická farma rodinného typu

Můžete u nás najít směsici rozmanitých hospodářských zvířat, jako jsou kozy, ovce, koně, göttingenská prasata, krůty, husy, lamu a pár kravek plemene Jersey a Holštýn.

Zoopark Zájezd – malá zoologická zahrada v okrese Kladno

Zoopark Zájezd – malá zoologická zahrada v okrese Kladno

Zoopark je s péčí budovaná mini-zoo v obci Zájezd. Uvidíte zde několik druhů opic a poloopic (jistě znáte lemury z kreslené pohádky Madagaskar), kočkovité šelmy i dravé ptáky.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Farmapark Soběhrdy – jedinečný zážitek pro milovníky zvířat

Farmapark Soběhrdy – jedinečný zážitek pro milovníky zvířat

Unikátní místo pro rodiny s dětmi, kde poznáte zvířata z celého světa a můžete strávit celý den v dokonalém souladu s přírodou. Areál leží v malebném údolí, kde je čerstvý vzduch a budete si zde připadat jako byste se ocitli v pravé podhorské přírodě. A to vše jen kousek od Prahy v Soběhrdech.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví – pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Minizoo v Seko Aerospace Louny

Minizoo v Seko Aerospace Louny

Přijďte se potěšit se zvířátky do areálu lounské společnosti Seko Aerospace. Mimo minizoo tu objevíte také největší model jízdního kola v ČR nebo letadlo Jakovlev.

Expozice Šindelka – Harrachov

Expozice Šindelka – Harrachov

Expozice je umístěna v žulové budově, známé v Harrachově jako Šindelka. Šindelová střešní krytina se zde vyráběla od počátku 19. století až do 30. let 20. století. K vidění je lesnická a myslivecká expozice.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Obora Holedná v Brně

Obora Holedná v Brně

Obora se nachází mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Jedná se o účelové myslivecké zařízení sloužící obornímu chovu mufloní a dančí zvěře.