ÚvodAktualityObory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty celoročně
Obory, zookoutky a zvěřince, pro děti celoročně, Kudy z nudy
Příroda

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty celoročně

Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale pravdou je, že se nesetkáte se zvířaty přímo "tváří v tvář". Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat... Někam dokonce můžete přinést zvířatům pochutiny na přilepšenou, jinde lze koupit krmení přímo na místě, rozhodně ale vždy dodržujte při přikrmování pokyny místních chovatelů. Nesprávná strava by zvířatům mohla uškodit!

Krmení za pár kaček i jako zážitek

pštrosK těm prvním patří třeba zámek Častolovice, v jehož zahradě najdete mimo jiné zvěřinec. Je otevřený celoročně denně, děti tu mají možnost prohlédnout a pohladit si různé druhy domácích i cizokrajných zvířat, například pštrosy, lamy, poníky, oslíky, kozy, ovce a prasátka, volně potkáte holuby, perličky a pávy. Oblíbenými mazlíčky jsou morčata a zakrslí králíčci, kteří volně hopkají po celém areálu a na noc se vrací do svých příbytků. Zvířata můžete krmit, ovšem pouze granulemi, které se kupují u vstupu do minizoo.

Na okraji sídliště jižní Město (asi 1,5 km od stanice metra C – Háje) na trase NS Milíčov u Milíčovského lesa se nalézá Milíčovský dvůr s domácími zvířaty. Spokojeně zde žijí koně, ovce, kozy, slepice, králíci, kachny nebo prasata. Při své návštěvě je můžete nakrmit – v automatu uvnitř areálu se dají koupit speciální granule.

rodinné krmení zájezdZoopark Zájezd u Kladna nabízí milovníkům zvířat několik zážitků spojených s krmením zvířat. Vyzkoušet si můžete krmení několika druhů zvířat v doprovodu ošetřovatele (30–60 minut). Krmit je možné např. chameleony, leguána, lemury, surikaty, korsaky, lamy, velbloudy, veverky, želvy a další. Nabídka zvířat se v průběhu roku mění. Součástí je samozřejmě celodenní vstupné do Zooparku Zájezd. V nabídce je i program Krmení pro odvážné – jedná se o čas strávený ve společnosti chameleonů, leguánů, hadů či pakobylek...
 

Zookoutky a obory, kde budete zvířatům blíž

daněk v ziměZookoutky, kde uvidíte především ochočená zvířata objevíte například u zámku Nové Hrady nedaleko Skutče, kde je obora s daňky a jeleny anebo v Blatné, kde lze zavítat do celoročně otevřené obory v zámeckém parku. V oboře potkáte stádo ochočených daňků, od roku 2022 zde mimo spárkaté zvěře žijí také lamy alpaky. Ve vodním příkopu okolo zámku se obvykle pohybují desítky kachen. V Praze můžete pozorovat muflony, daňky, kozy, ovce, divoká prasata a další obyvatele zookoutku v Chuchelském háji, v Brně pak do v oboře Holedná mezi Jundrovem, Kohoutovicemi a Bystrcí. Není zde nouze o muflony nebo divočáky.

Setkat se zblízka se zvířaty můžete také v Toulcově dvoře. Naleznete zde farmu s domácími zvířaty původních českých plemen. Farma je přístupná denně od 10:00 hodin, zvířata bývají ve venkovních výbězích podle povětrnostních podmínek a ročního období. Určitě se zde setkáte s kachnami, husami i holuby, můžete pozdravit prasata v chlívku, nechybí ani králíci, kozy, ovce nebo krávy. Na Toulcově dvoře platí zákaz krmení zvířat.

toulcův dvůrV Hostivařském lesoparku se nachází tzv. Divoká zahrada Hostivař. V areálu najdete velký výběh pro skupinu unikátních bílých daňků, výběh pro mufloní pár, jehož součástí je kamenná mapa nedaleké Hostivařské přehrady, na níž si mufloni budou moci obrušovat kopýtka. Na rozdíl od plachých daňků, páreček muflonů milující pozornost se nechá i pohladit. Dále je tu malá včelnice či jezírko pro labutě, husy labutí, kachny pižmové nebo kachničky mandarinské. Během zimy zde ale pravděpodobně zahlédnete i některé další zástupce vodního ptactva, jimž jezírko poslouží jako vhodné zimní útočiště. Kolem vody se obtáčí vyhlídková cesta, která prochází středem zookoutku. V zimě je tu otevřeno každý den od 8:00 do 17:00 hodin, od května do září až do 20:00 hodin.

Obora svatý Linhart je součástí stejnojmenného rekreačního areálu na okraji Karlových Varů, v městské části Doubí. Jde o celkem tři obory skrze které vede turistická stezka, která se místy zvedá díky dřevěným vyvýšeným lávkám až šest metrů nad zem. První obora vám dá nahlédnout do života jelena siky Dybowského. Ve druhé oboře jsou k vidění stáda daňků. Poslední oboru pak obývají divoká prasata. Stezku doplňují pozorovatelny zvěře.

Kontakt se zvířátky nabízí Farmapark U Toma poblíž Plzně. Za většinou zvířátek můžete vstoupit do výběhu, pomazlit se a také je nakrmit z ruky. Vždy je ale potřeba obezřetnosti a dodržování pravidel. Užijete si zde klokana rudokrkého, muflony, morčata, kočičky i králíčky, husy landeské, poníky, oslíky, ovečky, lamy i kozy a další zvířátka. Pravý selský statek s kurníky, králíkárnou, stájemi i ohradami s jejich obyvateli – nejrozličnějšími domácími zvířaty od slepic a králíků přes kozy a ovce až třeba k lamám či nutriím nabízí i Dětská zoo v Zoo Praha. K některým z těchto zvířat mohou děti vstoupit přímo do ohrady a pohladit si je.
 

Sedmero pravidel pro správné přikrmování

žaludyPokud žijete na venkově, není nic jednoduššího než s dětmi nasbírat kaštany a žaludy a donést je k nejbližším krmelcům – určitě víte, kde je najdete!
 Nejpřirozenější potravou pro volně žijící zvířata jsou trávy, byliny, větvičky a seno; můžete je dávat do krmelce i na zem, zvěř si je najde všude.  Pozor na kaštany, ve větším množství mohou zvířatům ublížit – a vysvětlujte daňkům, že jich nemají spořádat příliš velké množství najednou, protože jim pak bude špatně. Pokud jich proto máte víc, raději cestu ke krmelci podnikněte několikrát a vždy odsypte jen část.

křížalyZ ovoce a zeleniny neublíží jablka a hrušky, švestky, meruňky a další, zvěř ale má ráda i zeleninu, hlavně mrkev, brambory a řepu, pro drůbež můžete přivézt skořápky. Zooparky i velká zoo uvítají vaši nadúrodu dýní a cuket. Pokud se vám letos urodilo větší množství, než stihnete sníst, určitě přebytky vezměte zvířatkům.

 Po pečivu se sice kozy, ovce, mufloni, daňci a další zvířata mohou utlouct, ale musíte dodržet několik zásad: musí být dobře vysušené a nesmí být plesnivé! Sladké nedávejte vůbec, náplně zvířatům ublíží. Nejlepší je předkládat pečivo ve velmi malém množství.  
veverkaZašustění igelitovou taškou nebo sáčkem bývá pro ochočená zvířata signál, že přišlo jídlo. Protože při boji o kus žvance se chovají často útočně, mohou vás vylekat tak, že sáček odhodíte na zem a prchnete. Nedělejte to, zvířata hltají a pečivo sežerou i s obalem. Spolknutý kousek igelitu pro ně může vést k pomalé a velmi bolestivé smrti.  

Krmení můžete přinést prakticky do jakéhokoliv menšího zookoutku nebo na kozí farmu. Pokud si nejste jistí, jestli to, co jste přivezli, je v pořádku, zeptejte se v pokladně nebo chovatelů, ti vám poradí nejlépe.
Farmapark u Toma Příroda

Farmapark u Toma

Farmapark u Toma je budován jako kontaktní, tzn. že můžete do většiny výběhů za zvířátky.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Faunapark Zoo Sedlec u Mikulova Příroda

Faunapark Zoo Sedlec u Mikulova

Malá zoologická zahrada v jihomoravské obci Sedlec u Mikulova. Chovají se zde drobná a domácí exotická zvířata a vodní ptactvo. V areálu najdete řadu ovocných stromů, které krásně voní a posedět si můžete u kouzelného jezírka s lekníny.

Zookoutek u zámku Fryštát v  Karviné Příroda

Zookoutek u zámku Fryštát v Karviné

Zookoutek Karviná-Fryštát se nachází mezi bývalou Laryschovou maštalí (hasičskou stanicí) v zámeckém parku Boženy Němcové a loděnicí u slepého ramena řeky Olše a kynologického cvičiště.

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice Příroda

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice

Možnost poznávání mnoha rodů a druhů rostlin přirozených porostů i cíleně provedených výsadeb cizokrajných listnatých i jehličnatých dřevin, travin, trvalek a dalších. Spojte příjemné s užitečným a navštivte Arboretum Šmelcovna, které je celoročně veřejnosti volně přístupné.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury Památky

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař Příroda

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Po dlouhých měsících rekonstrukce se do nejstaršího pražského zookoutku v Hostivaři vrátila zvířata. V Divoké zahradě o rozloze 5 000 metrů čtverečních mohou nyní návštěvníci obdivovat stádo vzácných bílých daňků nebo páreček muflonů.

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy Příroda

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan Příroda

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Doménou této zoo jsou převážně velké šelmy. Jako jediná zoo v České republice může nabídnout srovnání dvou poddruhů lva. Další velkou šelmu zastupují tygři indičtí v bílé barvě. Z dalších šelem zde narazíte na medvěda brtníka, rysy a servaly.

Záchranná stanice živočichů Makov Příroda

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Minizoo na zámku Častolovice Příroda

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Expozice Šindelka – Harrachov Příroda

Expozice Šindelka – Harrachov

Expozice je umístěna v žulové budově, známé v Harrachově jako Šindelka. Šindelová střešní krytina se zde vyráběla od počátku 19. století až do 30. let 20. století. K vidění je lesnická a myslivecká expozice.

Obora Holedná v Brně Příroda

Obora Holedná v Brně

Obora se nachází mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Jedná se o účelové myslivecké zařízení sloužící obornímu chovu mufloní a dančí zvěře.

Zoopark Radonice Příroda

Zoopark Radonice

V Zoo parku Radonice se dostanete do bezprostředního kontaktu se zvířaty jak domácími, tak divokými, což je nevšední a poutavý zážitek nejen pro děti, ale i pro dospělé – většina zvířat je ochočená natolik, že se nechají pohladit.

Farmapark Soběhrdy – jedinečný zážitek pro milovníky zvířat Zážitky

Farmapark Soběhrdy – jedinečný zážitek pro milovníky zvířat

Unikátní místo pro rodiny s dětmi, kde poznáte zvířata z celého světa a můžete strávit celý den v dokonalém souladu s přírodou. Areál leží v malebném údolí, kde je čerstvý vzduch a budete si zde připadat jako byste se ocitli v pravé podhorské přírodě. A to vše jen kousek od Prahy v Soběhrdech.

Dančí obora Veltrusy Příroda

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice Příroda

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví – pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku Příroda

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Cílem a posláním záchranné stanice v Jinačovicích je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady Příroda

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově Příroda

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli Příroda

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci Příroda

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada Příroda

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy Příroda

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří Příroda

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Kozodoj – ekologická farma rodinného typu Letní sporty

Kozodoj – ekologická farma rodinného typu

Můžete u nás najít směsici rozmanitých hospodářských zvířat, jako jsou kozy, ovce, koně, göttingenská prasata, krůty, husy, lamu a pár kravek plemene Jersey a Holštýn.

Farma Ztracenka nedaleko Mrače v Posázaví Ubytování

Farma Ztracenka nedaleko Mrače v Posázaví

Pojďte zažít nezapomenutelné chvíle v krásném prostředí Posázaví. Zhruba v polovině cesty na trase Poříčí n. Sázavou – Čerčany na začátku staré trampské osady nazvané Ztracená stopa se nachází farma Ztracenka.

Další aktuality

Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Tak, jako je každé krajské město rozdílné, tak rozdílné jsou i zelené oázy, které je obklopují. Udělejte si výlet do zajímavých parků, lesoparků, obor, k rybníkům či k vodopádům. A možná budete překvapeni tím, kde najdete novodobý prales, oboru s visutými můstky, nádherné sbírkové skleníky anebo miniaturní Benátky.
16. červen 2024 6:00
Příroda

Výlety za voňavou kvetoucí krásou růžových zahrad

Přelom jara a léta je časem královen květin, časem růží. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po růžových zahradách, starých i nových, nedávno obnovených či téměř zapomenutých. Nejlepší příležitost nám k tomu dává Den červených růží, který slavíme 12. června.
12. červen 2024 11:30
Příroda

Oslavte Mezinárodní den rysů výletem do oblastí, kde se tato šelma vyskytuje

Mezinárodní den rysů vyhlásilo před několika lety jedenáct organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, který je financován programem Interreg Central Europe. Mezinárodní den rysů připadá každoročně na 11. června a jeho cílem je podpora ochrany těchto živočichů. V Evropě se ho aktivně účastní jedenáct organizací z pěti různých evropských zemí (Česká republika, Německo, Rakousko, Itálie a Slovinsko). Populace rysa, která žije na našem území, dosahuje počtu přibližně 110 jedinců, a je specifická tím, že je součástí česko-bavorsko-rakouské rysí populace. Nejčastěji se s rysem lze setkat na Šumavě, v Českém lese, Brdech a v některých oblastech Českomoravské Vysočiny.
11. červen 2024 10:00
Příroda

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách postupně vznikají pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, v zahradách jim zkrátka převrátili režim.
9. červen 2024 15:00
Příroda

Tipy na výlety k unikátním skalním branám a mostům

Mohutné skalní mosty, oblouky a skalní okna, dechberoucí útvary v krajině najdete na mnoha místech u nás. Skalní brána, skalní most či skalní oblouk jsou přírodními geomorfologickými tvary, vzhledem připomínající bránu či most. Skalní brány vznikají erozí hornin. Pravčická brána je díky rozpětí oblouku 26,5 m, výšce 16 m a šířce až 8 m dominantou Českého Švýcarska a největší přirozenou skalní bránu v Evropě. Podívejte se s námi na nejobdivovanější skalní útvary u nás.
9. červen 2024 6:00
Příroda

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Netušíte kam na výlet? Vyrazte do přírody, za stromy, které v minulosti vyhrály titul Strom roku. Anketa Strom roku vznikla v roce 2000 v Brně, založil ji místní Svaz ochránců přírody. Před více než 20 lety převzala anketu Nadace Partnerství, která z ní vybudovala celorepublikovou a nakonec i celosvětovou soutěž Evropský strom roku. Také letos se chystá hlasování o titul Strom roku České republiky 2024.
8. červen 2024 12:00
Příroda

Zapojte se do motýlí půlhodinky a pozorujte denní motýly!

Připojte se k pozorování denních motýlů, které probíhá od 3. do 9. června a poté také 15. až 21. července 2024. Zabere vám to je půl hodiny a létající klenoty naší přírody můžete pozorovat na svých zahradách, na loukách, v parcích nebo i na procházce ve vašem okolí. Co je pro pozorování důležité? Vybrat den, kdy má být nejlepší počasí a dopředu si nastudovat, jak někteří motýli vypadají. Cílem akce je nejen zpřesnit informace o stavech motýlů v ČR, ale i upozornit na to, že motýli z krajiny mizí, zlepšit jejich ochranu a sdílet zajímavosti ze života motýlů.
8. červen 2024 9:00
Příroda

Do výšky zdarma: tipy na volně přístupné rozhledny

Hledáte tip na pěkný výlet, ale nechce se vám platit žádné vstupné? Pak pro vás bude ideální výprava na některou z volně přístupných rozhleden. Někdy je sice výstup vykoupen prudkým stoupáním, o to sladší však bude odměna v podobě nádherného výhledu.
7. červen 2024 16:00
Příroda