Úvod > Co chcete dělat? > Zookoutek Divoká zahrada Hostivař
Příroda

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Po dlouhých měsících rekonstrukce se do nejstaršího pražského zookoutku v Hostivaři vrátila zvířata. V Divoké zahradě o rozloze 5 000 metrů čtverečních mohou nyní návštěvníci obdivovat stádo vzácných bílých daňků nebo páreček muflonů.
Před rekonstrukcí byl zookoutek, ve kterém nacházejí domov zraněná nebo jinak handicapovaná zvířata už od roku 1970, v žalostném stavu. Ohrady byly mnohokrát opravované a jejich velikost vůbec neodpovídala požadavkům. V současné době však čeká na návštěvníky v Hostivaři zcela nový areál, plný vyhlídek a informačních panelů. Opomenut nesmí zůstat ani hmyzí hotel, který je největší v České republice. Jedná se o část gabionového oplocení kolem dančího výběhu, jehož konstrukce je vyplněna přírodními materiály, jako jsou dřevěné špalky, rákos nebo šišky.

zatopeném lomě o kousek dál zase čeří vodní hladinu kachny divoké i pižmové, labutě a husy labutí. Kolem lomu vede dřevěný chodníček, na který navazují dřevěné schody. Na jejich konci se návštěvníkům rozprostře kouzelná vyhlídka nejen na lom.    
Daněly byly přivezeny ze zookoutku Chuchle a daněk z obory nedalekou Berouna. Plaví a bílí daňci jsou velkou vzácností. Nejedná se o albíny, ale o skutečně bílou formu daňka. Asi nejznámější barva srsti těchto zvířat je červenohnědá s bílými skvrnami, ale existují i tmavohnědí nebo černí daňci.

Na rozdíl od plachých daňků, páreček muflonů milující pozornost se nechá i pohladit. Muflon je vlastně zdivočelý potomek ovcí domácích, které si kdysi s sebou vzali na Korsiku a Sardinii ve Středomoří první pravěcí zemědělci. Dožívají se v průměru pěti až deseti let a jejich rohy mohou být dlouhé až 90 cm. V Praze jsou rošťáčtí mufloni k vidění i v Krčském lese, kde žijí již 60 let. Prohánějí se i v přilehlém areálu Thomayerovy nemocnice, a právě odtud byli dovezeni do Divoké zahrady v Hostivaři
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021