ÚvodAktualityObjevte turistickou oblast Písecko-Blatensko
Zážitky

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

  • 30. září 2021
Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Zvlášť nyní, kdy se zdejší krajina zahalí do pastelových barev podzimu, jsou výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
Zámek Orlík nad Vltavou Památky

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Akvárium Orlík nad Vltavou Příroda

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi Památky

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi

Sochu dobrého vojáka Josefa Švejka naleznete v Putimi, za kamenným mostem. Jedná se o dílo akademického sochaře Františka Svátka, které bylo vytvořeno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války.

Zámecký park v Blatné Památky

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Obětní kámen u Kadova Příroda

Obětní kámen u Kadova

Obrovský balvan s velkou skalní mísou je usazen na několika menších kamenech. Nachází se uprostřed lesa, poblíž obce Kadov, mezi naučnou stezkou a cyklostezkou číslo 2162.

Hradiště Boudy u Čimelic Památky

Hradiště Boudy u Čimelic

Na vrcholu kopce Hrad nedaleko obce Boudy se nachází halštatsko-laténského hradiště z poloviny 1. tisíciletí před. n. l. Pravděpodobně se jednalo o centrální místo, na němž se setkávala okolní komunita za účelem směny zboží či provádění náboženských rituálů.

Rozhledna Jarník u Písku Příroda

Rozhledna Jarník u Písku

Rozhledna Jarník stojí na vrchu Jarník (606 m n.m.) asi 2 km východně od okresního města Písek a slouží zároveň jako vysílač. Výška železné rozhledny je 59,4 metrů, ale návštěvník se může dostat do maximální výšky vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 34,6 metrů.

Kostel svatého Karla Boromejského v Písku na půdorysu šesticípé hvězdy Památky

Kostel svatého Karla Boromejského v Písku na půdorysu šesticípé hvězdy

Neobvyklý moderní kostel zasvěcený sv. Karlu Boromejskému najdete v Písku, v městské části Hradiště. Stojí zde od roku 2000 a byl postaven podle projektu Pavla Veřtáta. Půdorys svatyně tvoří šesticípá hvězda. Jde o zatím jediný katolický kostel na jihu Čech, který byl postaven po roce 1989.

Kamenný kruh Nemějice Zážitky

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice, na úpatí hory Tábor.

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně Příroda

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.

Sedláčkova stezka z Písku na Orlík Letní sporty

Sedláčkova stezka z Písku na Orlík

Sedláčkova stezka o délce 25 km vede podél řeky Otavy z Písku až na Orlík. Byla vybudována v letech 1924–1928 a je pojmenována po Augustu Sedláčkovi, profesorovi, historikovi a vášnivému turistovi z přelomu 19. a 20. století.

Kamenná poustevna u Drahenického Málkova Příroda

Kamenná poustevna u Drahenického Málkova

Poustevna se nachází v lese u obce Drahenický Málkov na náhorní plošině. Okolí je doslova balvanovité a mystické. Celé kamenné dílo včetně vztyčených menhirů pochází z 19. století, bylo snahou tehdy módních okrašlovacích prvků v přírodě.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech Památky

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek, který byl vybudován v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a je dodnes jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení v zemi. Od 1. července 2010 nese status Národní kulturní památka České republiky.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami Památky

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR Památky

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Most v Podolsku – brána do nebe Památky

Most v Podolsku – brána do nebe

Hlavní silnice z Písku do Tábora překonává hluboké vltavské údolí Podolským mostem. Na obou koncích se nachází parkoviště a na levém břehu je navíc upravena vyhlídka. Ve době svého vzniku patřil Podolský most k největším mostům v Evropě.

Bolestné kameny – křížová cesta moderního člověka v krajině Píseckých hor Příroda

Bolestné kameny – křížová cesta moderního člověka v krajině Píseckých hor

Cesta je obdobou křesťanské křížové cesty, má též čtrnáct zastavení. Pojmenovává největší bolesti moderního člověka a vede ho k naději. Cesta začíná v Píseckých horách "U Vodáka" (parkoviště) a končí na Vyhlídce píseckých lesníků.

Přírodní park Písecké hory Příroda

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Naučná stezka Orlík – Zvíkovské Podhradí Příroda

Naučná stezka Orlík – Zvíkovské Podhradí

Trasa naučné stezky Orlík – Zvíkovské Podhradí vede krajinou středního Povltaví po levém břehu Vltavy ve Středočeské pahorkatině.

Vesnická památková zóna Varvažov – vesnice z filmu Je třeba zabít Sekala Památky

Vesnická památková zóna Varvažov – vesnice z filmu Je třeba zabít Sekala

Obec si roku 1998 zahrála roli sluncem rozpálené hanácké vesnice ve filmu Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka. Obec se nachází nedaleko Zvíkovského Podhradí a vodní nádrže Orlík. Východní část obce kolem barokního zámku byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou v roce 1995.

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka Památky

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka

V Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška. Fiktivní četnická stanice tak stále připomíná tento celosvětově známý román.

Pietní místo Lety u Písku Památky

Pietní místo Lety u Písku

Nově upravené pietní území se nachází v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety u Písku nedaleko obce Lety.

Vrch Burkovák – pravěké kultovní místo i husitské shromaždiště Příroda

Vrch Burkovák – pravěké kultovní místo i husitské shromaždiště

Na kopci Burkováku, mezi Pískem a Bechyní, stojí dřevěný památník s vytesaným kalichem, v zemi je zasazena malá tabulka s nápisem. Místo bývalo zasvěcené náboženským rituálům však již v době bronzové a halštatské.

Přírodní památka V Obouch Příroda

Přírodní památka V Obouch

Přírodní památka V Obouch je chráněna pro téměř 4 kilometry dlouhý úsek přirozeného toku řeky Lomnice. Území je známé pro svou bohatou flóru i faunu.

Další aktuality

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

Víte, že Hluboké nad Vltavou jsou hned dva zámky? Ten slavnější byl letním sídlem aristokratů, na začátku 18. století ale chtěl kníže Adolf František Schwarzenberg postavit psinec pro svou smečku. Nakonec se rozhodl vytvořit rovnou zázemí pro podzimní hony. Dnes na zámku Ohrada najdete pobočku Národního zemědělského muzea v Praze zaměřenou na lesnictví, myslivost a rybářství. V sobotu 5. října 2024 od 10 do 15 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada tradiční podzimní Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost.
29. září 2024 8:58
Příroda, Jihočeský kraj

Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

Jindřichohradecké úzkokolejky opět jezdí. Během víkendů se nostalgickými motorovými vlaky i s párou můžete svézt z Nové Bystřice do Hůrek a zpět. Trať se pro provoz otevírá postupně po jednotlivých úsecích. Jízdenky jsou k dispozici na webu úzkokolejek anebo přímo na místěn ve stanici Nová Bystřice.
27. září 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 27. do 29. září 2024 stane dějištěm 23. ročníku Svatováclavských slavností a 24. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
23. září 2024 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Doznívající léto vítá návštěvníky Krumlova do sváteční atmosféry slavností a festivalů. Předposlední zářijový víkend 20. – 22. 9. 2024 se na zámku v Českém Krumlově ponese v duchu Festivalu barokních umění. Oslava staré hudby v historických prostorách města oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení.
19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj