!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Viklan v Kadově
Příroda

Viklan v Kadově

Třicet tun těžký viklan v lesíku nedaleko obce Kadov na Blatensku představuje jeden z největších a nejlépe dochovaných žulových viklanů v České republice.

Nejstarší záznamy o kadovském viklanu pochází z roku 1856. Balvan, který po pobodu měří více než 11 metrů, přitahoval pozornost nejen vědců, ale také kameníků, kteří do něj vytesali prohlubně pro usazení klínů, pomocí kterých chtěli kámen rozbít. Zásluhou okresního hejtmanství však jejich záměr navyšel a viklan byl uchován do dnešních dnů.

Třicet tun těžký oblý kámen ve tvaru čočky spočívá jen nepatrnou plochou na jiném velkém kameni. Přes svou obrovskou hmotnost a výšku půl druhého metru se při pouhém doteku ruky rozpohybuje. Koncem 19. století byl z původního lůžka násilně vysunut a až zásluhou několika nadšenců, důmyslného systému dřevěných pák a sochorů byl v roce 1983 znovu usazen na své původní místo. Vznik viklanů se vysvětluje postupným zvětráváním horniny, kdy méně odolné partie rychleji podléhají geologickým vlivům. Kadovský viklan, který byl prohlášen za chráněný přírodní výtvor, patří k největším a nejzachovalejším v Čechách. Místo bylo odnepaměti považováno za pravěké obětiště a váže se k němu i řada pověstí.

Z Blatné byste do Kadova došli po žluté turistické trase a kolem viklanu vede do nedalekého Vrbna Naučná stezka okolím viklanu, kde najdete celkem 13 zastavení. Trasa začíná u Hydrobiologické stanice Velký Pálenec, poté vede po hrázi rybníka Velký Pálenec a pokračuje dále zhruba jihozápadním směrem osadou Vrbno, odtud na obec Kadov a končí u skupiny balvanů, zvaných Velký čertův náramek.

Zobrazit více

Provozovatel

Obec Kadov

Kadov 65
387 33 Kadov
Tel.:
+420 383 491 019
Email:
ou@kadov.net
WWW:
www.kadov.net
GPS:
49,402371 13,777579
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina