!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vrch Burkovák – pravěké kultovní místo i husitské shromaždiště
Příroda

Vrch Burkovák – pravěké kultovní místo i husitské shromaždiště

Na kopci Burkováku, mezi Pískem a Bechyní, stojí dřevěný památník s vytesaným kalichem, v zemi je zasazena malá tabulka s nápisem. Místo bývalo zasvěcené náboženským rituálům však již v době bronzové a halštatské.
Unikátní kultovní místo doby halštatské na vrchu Burkovák je lokalitou evropského významu. Na malé plošině na kopci se při archeologickém výzkumu ve 20. a 40. letech minulého století našlo několik tisíc zlomků nádob a kolem 1500 drobných hliněných plastik. Modely ptáčků a dalších zvířat, cívek, ozubených koleček, korálků atd. byly zřejmě při náboženských a pohřebních rituálech zavěšovány na sloupy či stěny dřevěné stavby, doložené v podobě kůlových jamek. Další teorie hovoří o tom, že visely na velkém posvátném stromě - všechny předměty měly provrtaný otvor.
 
V okolí kopce se nacházejí dvě mohylová pohřebiště z doby bronzové a halštatské, a to přímo na úpatí Burkováku a v poloze Na Kopci, vzdálené asi 1 km severním směrem. Cesta na vrchol vede od státní silnice kolem pastvin a polí pozvolna k vrcholu.
 

Sraz husitských revolucionářů

Vrch je také znám jako hora Tábor, jež byla ve středověku cílem náboženských shromáždění. Jedním z největších byl sraz přívrženců husitství dne 22. července 1419. Poutě na „hory“ se konaly v období od Velikonoc 1419 do jara 1420. Kněží na nich kázali o vizi nového království nebeského a brzkém konci světa. Hlavní duchovní myšlenkou se stalo spasení a usednutí coby spravedliví a čistí na nebesa. Na tabuli na Burkováku stojí, že se tu v inkriminovaný den sešlo na 20 tisíc věrných křesťanů. Některé prameny operují s číslem až 42 tisíc. Prý sem přišli z Čech i Moravy.
 
Burkovák je spjat i se ze zakladatelem města Tábora, husitským hejtmanem Petrem Hromádkou, původně církevním hodnostářem. Byl jedním z organizátorů poutí na hory, po vyhnání husitů ze Sezimova Ústí s nimi odtáhl na opuštěné hradiště nad Lužnicí, kde se usadil. Odtud poslal do Plzně zprávu Žižkovi, že našel vhodné místo pro souvěrce. Hromádku upálili 6. února 1421 na rynku v Chrudimi vojáci krále Zikmunda.
 

Kamenný kruh pod kopcem

Kamenný kruh, který zde vyrostl v rámci obnovování megalitických staveb v Čechách. Kamenný kruh má průměr 8 metrů a základem bylo usazení vybraného středového kamene a dalších 4 kamenů, určujících 4 světové strany. Místa ostatních 12 obvodových kamenů byla vybrána náhodně, strana, kterou se ukotvovaly do země a čelem ke středu kruhu, nikoliv. Takto vytvořený kamenný kruh, se středovým kamenem uprostřed, má léčivý charakter stejně jako mnohé, daleko starší kamenné kruhy, rozseté nejen po Evropě.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
21.11.
30.12.
Vánoční Pohádková kovárna v Selibově

Vánoční Pohádková kovárna v Selibově

Protivín, Jižní Čechy
31.12.
Silvestrovský výstup na Mehelník

Silvestrovský výstup na Mehelník

Písek, Jižní Čechy
26.11.
24.12.
Advent v Písku 2020

Advent v Písku 2020

Písek, Jižní Čechy
13.10.
27.11.
Václav Johanus - Procházky krajinou

Václav Johanus - Procházky krajinou

Písek, Jižní Čechy
Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh Nemějice

Slabčice, Jižní Čechy
Tvrz Dražíč

Tvrz Dražíč

Dražíč, Jižní Čechy
Rozhledna Radětice u Bechyně

Rozhledna Radětice u Bechyně

Radětice, Jižní Čechy
Hravé peklo nejen pro děti

Hravé peklo nejen pro děti

Bernartice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan

Dražíč, Jižní Čechy
Pivovar v Bechyni

Pivovar v Bechyni

Bechyně, Jižní Čechy
Apartmány Lhota u Bechyně

Apartmány Lhota u Bechyně

Bechyně, Jižní Čechy