Úvod > Aktuality > Nejlepší komentované prohlídky zámeckých parků a zahrad
Nejlepší komentované prohlídky zámeckých parků a zahrad
">
Příroda

Nejlepší komentované prohlídky zámeckých parků a zahrad

  • Vydáno18. července 2017
Parky a zahrady s ornamenty ze stříhaného zimostrázu, romantickými pavilony a dalšími stavbami si můžete prohlédnout na kdejakém hradu či zámku. Pokud byste však jejich zákoutí chtěli poznat trochu lépe, pak jsou právě pro vás určené speciální prohlídky, některé dokonce s programem pro děti.
Nedávno jsme vám nabídli přehlídku měst, kde informační centra připravují letní prohlídky historických center a dalších zajímavostí. Patří k nim i Kroměříž, kde si kromě letních procházek uličkami a náměstími starého města můžete vychutnat prohlídky obou zámeckých zahrad.
 

Květnou zahradou pěšky, Podzámeckou vláčkem

Jak vypadaly slavné vodní žerty kolem rotundy, odkdy se v Králičím kopečku chovali králíci a opravdu rostly na Jahodových kopečcích jahody? Na tyto a další otázky vám dají odpověď komentované prohlídky Květné zahrady. Protože o zvídavé návštěvníky nemá jedna z nejkrásnějších historických zahrad u nás nouzi, prohlídky se konají pravidelně celé léto až do konce září, a to každý den vždy v 11 a ve 14 hodin za 120/80 Kč. V Podzámecké zahradě, kterou lidé z Kroměříže hojně využívají jako běžný park a je přístupná zdarma, se pořádají komentované projížďky turistickým vláčkem. Prohlídka trvá zhruba půl hodiny, stojí 90/40 Kč a stanoviště vláčků najdete u zadní části zámku. Pěší komentované prohlídky Podzámecké zahrady za 70/45 Kč se pořádají pouze po objednávce předem na info@nczk.cz nebo na čísle +420 778 531 417, ovšem podmínkou je účast alespoň pěti osob. Podobně lze mimo pravidelné termíny objednat i prohlídku Květné zahrady, ovšem podmínkou je skupina nejméně deseti lidí.
 

Kousky Francie a Anglie na Dobříši

Za rokokovým zámkem v Dobříši se rozkládá menší francouzský park a mnohem rozsáhlejší park anglický. Po tom druhém můžete volně chodit dle libosti zdarma, do francouzské zahrady se ovšem podíváte jedině se vstupenkou. A protože jde skutečně o výjimečnou ukázku rokokové zahradní architektury, je leckdo zvědavý, jak tahle krása vlastně vznikla a jak dlouho trvalo, než dosáhla dnešní dokonalosti. Odpověď získáte při nedělních komentovaných vycházkách, které se konají každou neděli v červenci a srpnu. Začínají vždy v 11, 13 a 15 hodin a uvidíte jak běžně nepřístupná místa, tak oranžerii se zavlažovacím tunelem či unikátní pivovarské sklepy z 18. století. Vstupenka stojí 80 Kč.
 

Na kole kolem zámku Veltrusy

Během letních prázdnin denně kromě pondělí a během září o víkendech vždy v 10, 12.30 a 15 hodin jste zváni na cyklistickou prohlídku přírodně krajinářského parku kolem zámku Veltrusy. Ujedete přibližně 9 km a dokonale se tak seznámíte s koncepcí parku i romantickými pavilony a dalšími stavbami. Prohlídka stojí 90/70 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 250 Kč a pokud nechcete přijet na kole po vltavské cyklostezce nebo cestovat do Veltrus se svými bicykly, můžete využít zdejší půjčovnu s 15 koly a speciálně upraveným dvoumístným vozíkem za kolo pro děti. Kola a vozík je lepší si rezervovat předem, přibalte si však vlastní cyklistické helmy.
 

Pravidelně i občas aneb další prohlídky

  • Komentované prohlídky zahrad v Kroměříži doplňují dva programy pro rodiny s dětmi, které nachystalo Centrum zahradní kultury. Každé prázdninové pondělí v 11 a ve 14 hodin se v sale terreně Arcibiskupského zámku odehrává program Salala. Zvláštními prostorami – kde se vám mimochodem bude hodit teplejší oblečení – vás provedou krásný mladík Narcis a šikovný satyr. Pro malé i velké mají nachystanou spoustu originálních her a dramatických, hudebních a výtvarných aktivit.
  • Každý prázdninový pátek v 11 a ve 14 hodin začíná hravý program v Květné zahradě; provede vás moudrý satyr Radix, který tu zná každý kořínek a rád se podělí o své vědomosti. Společně si zahrajete kuželky, poskládáte vlastní zahrádku nebo zabloudíte v bludišti. Oba programy trvají přibližně hodinu, jsou vhodné pro děti od tří let a vstupné je zdarma, respektive je zahrnuto v rámci vstupenky do saly terreny a do Květné zahrady. Účast je potřeba jen předem nahlásit v pokladnách.
  • Speciální komentované prohlídky zámecké zahrady a zahradnictví s fíkovnou a oranžerií vedené zámeckým zahradníkem či zahradnicí nabízí letos v létě zámek Lysice. Prohlídky začínají v 10.30 a 15.30 hodin a je nutná rezervace na telefonním čísle +420 516 472 235. Můžete si vybrat neděli 23. července, sobotu 5. srpna anebo neděli 13. srpna.
  • Po objednávce e-mailem si můžete objednat zhruba hodinovou komentovanou prohlídku parku zámku Lednice s odborníkem – zahradním architektem. Seznámíte se s vývojem parku a poznáte, jak vypadalo okolí zámku kdysi. Vstupenky za 100 Kč se kupují v pokladně zámku nebo skleníku, termín prohlídky je během července a srpna denně ve 14 a 15 hodin, během září ve stejných časech, ale pouze o víkendech.
  • Rozsáhlý přírodně krajinářský park s množstvím romantických staveb, první svého druhu v Čechách, vznikal u zámku Krásný Dvůr v letech 1783–1793. Můžete jej navštívit sami zdarma po celý rok anebo si objednat komentovanou prohlídku, ta je však možná pouze po předchozí rezervaci pro skupiny nejméně pěti osob.
Zahradní bludiště na zámku Troja

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zámek v Troji obklopuje rozsáhlá terasovitá zámecká zahrada italského typu s četnými fontánami, terakotovými vázami, bustami apod. Celou východní část zámeckého parku zabírá štěpnice s centrálně umístěným labyrintem. Ten je vytvořen z habrových keřů a vodních překážek – příkopů.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole

Prohlídka zámeckého parku s odborníkem – zahradním architektem, který vás seznámí s vývojem parku s upozorní vás na významné rostliny. Dáváte-li přednost jízdě na kole, je přímo pro vás připravena cykloprohlídka areálem.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Další aktuality