Veltrusy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Veltrusy

Městečko ve středních Čechách na břehu Vltavy je známé především díky elegantnímu zámku a rozlehlému anglickému parku s řadou soch, pavilonů a romantických můstků. Jako park ale vypadá i okolní krajina s líným tokem řeky, divokými lužními lesy a osaměle stojícími staletými stromy.

Co musíte vidět ve Veltrusech

Z několika veltruských památek vyniká kostel Narození sv. Jana Křtitele a nenápadná pohřební kaple sv. Kříže zvaná též kaple Kinských, empírová stavba na rohu ulic Fr. Šafaříka a Čelakovského. Připomíná tragickou smrt hraběte Ferdinanda Kinského, který zde zemřel roku 1812 po pádu z koně. Novodobou technickou památkou je železný most a jez na Vltavě s plavebními komorami, vybudovaný společně s vodní elektrárnou v první třetině 20. století; místo najdete severozápadně od Veltrus.
 

Zámek Veltrusy a první světový veletrh

Na začátku 18. století se hrabě Václav Antonín Chotek rozhodl postavit na břehu Vltavy poblíž Veltrus malý lovecký zámeček. Původní stavba od architekta Giovanni Batttisty Alliprandiho s čestným dvorem a sochami Ferdinanda Kuena a Matyáše Bernarda Brauna se brzy rozrostla do dnešní podoby. V srpnu 1754 se tu konal „velký trh tovarů království českého“, vůbec první vzorkový veletrh na světě s použitím katalogů. Akce vzbudila náležitou pozornost a přijela dokonce i císařovna Marie Terezie.
 

Výlet do zámeckého parku

Parky na některých zámcích projdete během několika minut, ale ten veltruský k nim nepatří. S rozlohou téměř 700 hektarů jde o největší zámecký park u nás. Na mnoha místech objevíte půvabné parkové stavby, od holandského selského domu obklopeného sadem s nově vysázenými historickými odrůdami stromů přes kuchyňskou zahradu, Egyptský pavilon a most se sfingou až po Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova, v jehož blízkosti se nachází také Dórský chrám.
Celý popis

Aktuality z města

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína
7. květen 2020 10:00

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Veltrusy
Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou konat! I když letos v pozměněné podobě, a to jako Chřestové trhy 2020 od 8. do 10. května v Hosíně a Praze. Prodávat se bude od pátku až do neděle, vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
25.9.
8.11.
Veltrusy Ladislava Čepeláka

Veltrusy Ladislava Čepeláka

Veltrusy, Střední Čechy
1.7.
31.10.
Výstava pohlednic

Výstava pohlednic "Pozdrav z Veltrus"

Veltrusy, Střední Čechy