Úvod > Aktuality > Tajemství, báje a drby: kterými městy vás provedou průvodci?
Zážitky

Tajemství, báje a drby: kterými městy vás provedou průvodci?

  • Vydáno8. března 2022
Řada měst zve návštěvníky z řad turistů, ale i domácí obyvatele na zajímavé prohlídky. Na nich vám průvodci prozradí nejen historické milníky jejich města, ale také pikantní detaily o osobnostech tehdejší doby a způsobu života bohatých i chudých obyvatel. Mnohdy nechybí ani oblíbené pověsti a legendy. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, kde na vás ochotní průvodci čekají a co všechno vám ukáží – vybírat můžete z denních i večerních prohlídek.

Procházky historií Mikulova

MikulovMěsto Mikulov nabízí tematické programy a prohlídkové trasy města a okolí pro všechny, koho zajímá příroda, vinařství nebo samotné město a jeho historie. Vybírat můžete z několika témat: příroda, vinařství a památky a historie. Prohlídky jsou určeny většinou skupinám turistů od 15 či 20 osob. Všechny trasy organizuje a zajišťuje TIC Mikulov.

Přijít můžete ale i sami, a to na „Procházky historií“, na kterých vás průvodci seznámí s bohatou historií města, zavedou vás do zámeckého sklepení s obřím sudem a provedou i židovskou čtvrtí. V březnu se konají každou sobotu v 10:30 hodin. Prohlídku si rezervujte na čísle 724 987 900. Během letních měsíců (většinou o hlavních prázdninách) turistické informační centrum připravuje letní prohlídky přes den i navečer.
 

Plzeň pro děti i dospělé

plzeňPlánujete výlet do Plzně a nestačí vám informace z bedekrů a informačních panelů? Využijte některou z prohlídek, které pro nachystali průvodci z Turistického informačního centra – celkem si můžete vybrat z pěti okruhů: To nejlepší z Plzně, Osvobozená Plzeň, Židovská Plzeň, Báje a pověsti plzeňské a Za tajemstvím výzdoby plzeňských domů. Prohlídky se pořádají pro organizované skupiny a můžete si je objednat i třeba skupinka přátel.

Pro jednotlivce pořádá TIC Plzeň v letní sezóně (cca od května do října) pravidelné sobotní vycházky. Doporučit můžeme také geocachingový průvodce městem Paměť loutky, která se bude líbit jak dospělým, tak dětem.
 

Pražská vlastivěda

prahaNejen mezi Pražáky jsou populární vycházky s Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba). Každý měsíc uveřejňují průvodci seznam aktuálních vycházek, která vás zavedou na mnohdy neznámá místa, a naopak jindy do známých pražských zákoutí. Procházky se každý měsíc obměňují, avšak mezi stálice patří například dopolední prohlídky Národního divadla, Průchody a pasáže či prohlídky Staroměstské radnice. Zkušení průvodci Pražské informační služby (Prague City Tourism) toho však nabízejí daleko víc – kromě starobylého centra Prahy se vydávají na výlety do běžnými turisty opomíjených čtvrtí, jako je například Žižkov, Vinohrady, Dejvice, Nusle, Kobylisy, Břevnov, Vršovice, Střešovice či kolonie na Babě.  

Na vycházky je lépe si zakoupit vstupenku přes e-shop, počet míst bývá omezen na 10–35 účastníků ve skupině (atraktivní vycházky jsou proto rychle na dračku). Vstupné do objektu si však hradí účastníci sami. Vycházky stojí 100 až 150 Kč. Seznam aktuálních vycházek naleznete na webu praguecitytourism.cz.
 

S průvodcem Ostravou

ostravaChystáte se do Ostravy poprvé? Jste rodáci, ale rádi byste se dozvěděli něco navíc? Zajímáte se o historii? Nezáleží na tom, do které kategorie patříte. Svěřte se do rukou profesionálů a vydejte se s nimi po stopách ostravské historie, zajímavých životních příběhů nebo klasických pamětihodností. Ostravší průvodci pro vás připraví program podle vašich představ a požadavků pěšky, na kole či autobusem. Vyberte si ze široké škály nabízených komentovaných prohlídek a poznejte Ostravu. Město, které vás překvapí.

V nabídce jsou okruhy: Centrum města; Vítkovice; Přívoz; Poruba; Po stopách vůně kávy; Ostrava, město neřestí a Židovská Ostrava. Servis průvodce lze objednat minimálně 5 dní předem telefonicky na číslo 602 533 890 nebo e-mailem pruvodce@ostravainfo.cz.


Prohlídky v centru Českého Krumlova

český KrumlovProhlídka historického centra města Český Krumlov představuje jedinečnou možnost poznat památku UNESCO aktivně, prostřednictvím přímého kontaktu s místním, oficiálním průvodcem Města Český Krumlov. Krumlov v klidu je zaměřen na Staré město, uvidíte bývalou jezuitskou kolej, dům Jakuba Krčína, Vlašský dvůr, kostel sv. Víta, Prelaturu, Kaplanku nebo šatlavu. 

Vstupenky lze zakoupit v Infocentru na náměstí Svornosti. Prohlídky v českém jazyce se konají vždy v pátek, sobotu a neděli, v 10:00 a 13:30 hodin. 
 

Nejen historické perly pod Beskydami

historické perlyHistorické perly pod Beskydami, to jsou Nový Jičín, Příbor, Štramberk a Frýdek-Místek. Každá má svou jedinečnou unikátnost. Jakou? To zjistíte při své návštěvě. Prohlídky v historických centrech těchto měst jsou určeny primárně pro skupiny, na objednávku.

S průvodcem se ale můžete vydat třeba i na Lysou horu, a to v rámci programu Lysohorská nej, který se koná každé léto. Turisté se vydávají na „denní“ túru v 8:30 anebo za západem slunce, to je sraz v 15:30. Prohlídky měst i Lysé hory je možné rezervovat na tel. čísle 558 646 888 nebo e-mailem info@ticfm.cz.
Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Zajímáte se o pražskou historii, architekturu či svou čtvrť? Vyzkoušejte vlastivědné vycházky, které pořádá Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba). Konají se celoročně, každý měsíc se pravidelně obměňují.

Prohlídky města Český Krumlov s průvodcem nebo audioguide

Prohlídky města Český Krumlov s průvodcem nebo audioguide

Toužíte objevit kouzlo historického centra Českého Krumlova? Kvalifikovaní průvodci vás provedou romantickými ulicemi a přiblíží vám nejen zajímavé dějiny, ale i pozoruhodnou současnost. Nechcete se tísnit ve skupince s ostatními turisty? Vychutnat si krásy města nezávisle vám umožní audioguide.

Prohlídkové trasy Mikulovem

Prohlídkové trasy Mikulovem

Město Mikulov nabízí tematické programy a prohlídkové trasy města a okolí pro všechny, koho zajímá příroda, vinařství nebo samotné město a jeho historie. Objevte krásy tohoto jihomoravského města i jeho okolí.

Prohlídky historického centra Plzně s průvodcem

Prohlídky historického centra Plzně s průvodcem

V centru Plzně se zorientujete snadno i díky tomu, že Plzeňská věž převyšuje kopce, jak se zpívá ve známé písničce. Pokud byste se ale chtěli o jednotlivých památkách a nádherných historických domech dozvědět víc, máte každou sobotu možnost se zúčastnit komentované prohlídky centra.

Prohlídky Ostravy s průvodcem

Prohlídky Ostravy s průvodcem

Ostravské turistické informační centrum připravilo několik možností komentovaných prohlídek, na některé má přímo vypsané termíny, jiné nabízí k objednání. Vyrazit tak můžete s průvodcem na procházku po Moravské Ostravě, po Vítkovicích a dalších místech.

Historické perly pod Beskydami – prohlídky s průvodci pro skupiny

Historické perly pod Beskydami – prohlídky s průvodci pro skupiny

Historické perly pod Beskydami, to jsou Nový Jičín, Příbor, Štramberk a Frýdek-Místek. Každá má svou jedinečnou unikátnost. Jakou? To zjistíte při své návštěvě. Prohlídky jsou určeny primárně pro skupiny, na objednávku.

Další aktuality

Tipy pro aktivní seniory aneb oslavte s námi Mezinárodní den seniorů

Na první den v měsíci říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Oslavte jej letos společně s námi! Na Kudy z nudy jsme připravili desítky tipů pro aktivní seniory, kteří se nespokojí s každodenní rutinou a vyhledávají nové, zajímavé akce a aktivity.
Zážitky

Seznamte se: 28. září má svátek Václav

Svatováclavské posvícení, slavnosti, vinobraní, trhy, a dokonce i běh nebo výlet na motorkách: to jsou akce připomínající 28. září jako Den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Všem Václavům, Vaškům, Vašíkům, Vašíčkům, Vášům, Vencům, Venoušům, Venouškům, Vénům, Vendům, Vácům či Vackům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na Svatováclavské slavnosti 2023: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2023 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Zážitky

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Používáme je každý den, jsou součástí našich životů a považujeme je za samozřejmost. Řeč je o vynálezech českých objevitelů, které odstartovaly ohromný technologický rozmach moderní doby. Čím vším Češi obohatili, pobavili a nadchli svět?
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.
Zážitky

Seznamte se: s našimi nejlepšími humoristy aneb humoru není nikdy dost

Bavte se s portálem Kudy z nudy a nejlepšími českými humoristy! Filmové komedie Jana Wericha a Zdeňka Svěráka, skvělé romány a povídky Jaroslava Haška, Karla Čapka, Zdeňka Jirotky a Karla Poláčka, kreslené vtipy a knížky Miloslava Švandrlíka, obrázky Adolfa Borna, loutky Josefa Skupy anebo rozhlasové fejetony Františka Nepila jsou tím nejlepším lékem na smutek i špatnou náladu, deštivý den anebo docela obyčejnou nudu.
Zážitky

Seznamte se: slavní fotografové, fotografické expozice a vzácná fotografie z Kynžvartu

Nicéphore Niépce, William Fox Talbot a Louis Daguerre: to jsou muži, kteří stáli u zrodu fotografických přístrojů a prvních fotografií. S řadou fotografů se seznámíte i na Kudy z nudy. Kromě nich vám představíme Kynžvartskou daguerrotypii, fotografii zapsanou na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa.
Zážitky