!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Šumava láká lyžaře na skialpinistické trasy
Šumava láká lyžaře na skialpinistické trasy
"> "> "> Skitouringová trasa na Šumave "> Radost z volného pohybu "> Skialpinista  v horském terénu
Zimní sporty

Šumava láká lyžaře na skialpinistické trasy

Vydáno 3. února 2021
Vedle klasických lyžařů a běžkařů si na Šumavě přijdou na své také skialpinisté. Již jedenáctým rokem pro ně horská služba společně s městem Železná Ruda otevřela sedm skitouringových tras o celkové délce čtyřicetiosmi kilometrů. Nejtěžší trasa vede pod sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku a zpět po nejprudší sjezdovce Šance.
SkialpySkialpinismus je mezi lyžaři stále oblíbenější disciplínou. Přitahuje především možnost volně se pohybovat v horském terénu, prakticky bez jakéhokoli omezení dojít, kamkoli člověk chce i v hlubokém sněhu, a přitom si vychutnat sjezdy mimo upravené sjezdovky.

Skialpinisté se na Šumavu začali vracet hlavně v posledních několika letech. Záchranáři horské služby jim proto vyšli vstříc a společně s vedením Železné Rudy vyznačili sedm lehkých až středně težkých skitouringových tras. Většina z nich vede okolím Špičáku a na hřeben Pancíře. Časová náročnost vyznačených tras se pohybuje od 2 do 3,5 hodin. Celková délka tras pak dosahuje téměř 50 km.
 

Kudy šumavské skialpinistické trasy vedou

Skialpy Šumava1. trasa Ze Železné Rudy přes Čertovo jezero do Sportovního Areálu Špičák patří k méně obtížným a měří 6,4 km.

2. trasa Ze Železné Rudy přes Čertovo jezero a Rozvodí do SA Špičák dosahuje délky 9,7 km a je středně obtížná.

3. trasa SA Špičák – vrchol Špičák patří k nejnáročnějším. Délka trasy je sice 2,6 km, převýšení dosahuje 337 m.

Skialpy4. trasa Sportovní areál – Špičácký okruh je střední obtížnosti. Trasa měří 6,3 km.

5. trasa Ze Špičáku přes Pancíř do Železné Rudy vede na vrchol Pancíře, přesto je středně náročná. Dlouhá je 4,9 km.

6. trasa Ze Špičáku přes Pancíř do Železné Rudy měří 9 km a patří ke středně obtížným.

7. trasa Z Brčálníku přes Pancíř na Špičák dosahuje 400 m převýšení a měří celkem 8,9 km.
Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Šumavou na sněžnicích - výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích - výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.