Úvod > Co chcete dělat? > Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr

Do Národního parku Šumava se vydejme i v zimě a to na běžkách po trase Prášily – Hůrka – Nová Hůrka – Šerlův dvůr – Prášily. Po pěkné trase se dostaneme se do míst, kde se kdysi natáčel slavný film Král Šumavy.
Prášil vyrazíme poměrně zostra dvoukilometrovým stoupáním kolem božích muk přes pramennou louku, odkud se voda stahuje do Prášilského potoka. Rozkládala se tu dřevařská osada Formberg, která své jméno získala podle polohy „před horou“ Ždánidla (1 308 m n. m.). Stejně jako mnoho dalších sídel v okolí zanikla kvůli vytvoření vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda.

Následuje krátký sjezd lesním průsekem a po odbočení vlevo budete znovu nabírat výšku nad Hůreckým údolím s Jezerním potokem. Z něho tu kdysi ústil kanál, který zásoboval vodou někdejší sklářskou osadu Hůrka. Zdejší huť sklářského rodu Abelů vznikla v roce 1766 a kolem ní postupně vyrostlo několik stavení, zámeček, dva mlýny, lesovna, hostinec a hotel. To všechno je pryč vinou brutálních poměrů v padesátých letech minulého století. Zašlou historii připomíná jen nádherná lipovo-javorová alej s více než stovkou stromů a hřbitovní kaple sv. Kříže, v jejíž kryptě bývali pochováni členové rodiny Abelů.

Cesta lesem následně ztrácí výšku nad Polomským údolím, u pomníku zastřeleného pohraničníka se odděluje od Šumavské magistrály a přes louku míří do malé vesničky Nová Hůrka. Leží na Drozdím potoce, který je součástí vodního systému zdejších rozlehlých vrchovišť a rašelinných lesů. Právě tady pod Hůreckým vrchem se sbírají vydatné prameny jako zdrojnice řeky Křemelná, která si následně razí náročnou cestu hlubokým kaňonem. Stopa pokračuje po zpevněné cestě přes Slatinný potok, kolem zaniklé osady Paseka a podél hlavní silnice až do východiště upravovaných běžkařských tratí Skelná.

Po lesní silnici pozvolna sjedete k Šerlovu dvoru. Ten kdysi tvořil dominantu osady, k níž patřila i pila a mlýn, kam se téměř kilometrovým náhonem přiváděla voda z Křemelné. Později se v těchto místech natáčel slavný film Král Šumavy. Zdoláte most na soutoku Křemelné s Prášilským potokem a po úzké asfaltce mezi loukami se dostanete zpět do Prášil.

Obtížnost: nenáročná trasa
Výchozí místo: Prášily – rozcestí 
Délka trasy: 20,7 km
Převýšení: 436 m
Možnost občerstvení: Prášily

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška Prášily

Prášily, Plzeňský kraj
Hostinec u Michala v Prášilech

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášily, Plzeňský kraj
Veřejné tábořiště Prášily

Veřejné tábořiště Prášily

Prášily, Plzeňský kraj
Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Sušice, Plzeňský kraj