Úvod > Co chcete dělat? > Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.
Do lyžařské stopy nastoupíte hned u parkoviště v Horské Kvildě a vyrazíte na jihovýchod směrem k rozcestí Zlatá Studna. Trasa vede po horskokvildských loukách a poté zabočí do lesa na Danielovu cestu. Přibližně po jednom kilometru táhlého stoupání dojedete k rozcestníku, kde odbočíte doprava ke Zlaté Studni (zde je možnost trasu o jeden kilometr zkrátit a pokračovat rovně po Danielce). Na pěti kilometrech tohoto úseku vystoupáte 85 výškových metrů. Poté následuje krátký, mírný sjezd a vyjedete na louky, do míst, kde stávala osada Zlatá Studna (Goldbrunn). V 19. století tu byla vybudována sklářská huť, ve které se vyrábělo duté sklo a páteříky (korálky do růženců).

Ze Zlaté Studny pokračujte po stopě směrem na západ, kde se zhruba po 500 m se napojíte opět na Danielovu cestu (rozcestník Ranklovská rovina) a pojedete na sever, jak název rozcestníku napovídá, po rovině až k rozcestníku U Tří jedlí. Zde si všimněte pomníku Jiřího Musila. Mladý voják z povolání sloužil na rotě ve Zhůří a v roce 1959 při návratu z vesnické zábavy v těchto místech umrzl. Nedaleko odtud stávala samota Ranklov, kde v 19. století žil proslulý šumavský obr a silák, zvaný Rankl Sepp, o němž píše Karel Klostermann ve svém románu „V ráji šumavském“.

Pokračujte dál ve stopě ke Zhůří. Cestou vás čeká krátký sjezd a pak jen opravdu pozvolné stoupání. Po 2,5 km vyjedete na louky, kde bývala obec Zhůří (Haidl). Za jasného počasí je odsud úchvatný výhled na šumavské hřebeny a bavorský Roklan (Grosser Rachel, 1 453 m n. m.).  Historie tohoto místa sahá do 14. století, kdy tudy vedla kašpersko-horská větev Zlaté stezky. Dominantou obce byla kaple sv. Václava, pobořená v padesátých letech 20. století, kdy tu byla zřízena vojenská základna s dvěma radary protivzdušné obrany. Po roce 1989 ji armáda opustila.

Ve Zhůří musíte přejít silnici a dále vede stopa na jih směrem k Horské Kvildě. Asi po 1 km mírného klesání lesem dejte pozor, stopu opět přetíná silnice (upozorní vás výstražná značka). Po přechodu silnice vás čeká prudší sjezd Horské Kvildě. Po výjezdu z lesa pokračujte k rozcestníku U Potůčku (bývá zde strojově najeto několik stop, ale všechny vedou k rozcestníku) a dále tratí na severovýchod zpět do Horské Kvildy.
Obtížnost: méně náročná trasa vhodná i pro rekreační lyžaře

Výchozí místo: Horská Kvilda, parkoviště u informačního střediska
Délka trasy: 11,2 km
Převýšení: 100 m
Možnost občerstvení: Horská Kvilda
Šumavské pláně

Šumavské pláně

Klatovy, Plzeňský kraj
Hamerský potok na Šumavě

Hamerský potok na Šumavě

Horská Kvilda, Plzeňský kraj
Farma Highland na Horské Kvildě

Farma Highland na Horské Kvildě

Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Helena Honesová

Pension Helena Honesová

Horská Kvilda, Plzeňský kraj
Pekárna na Kvildě

Pekárna na Kvildě

Kvilda, Jihočeský kraj