Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Šumavou na běžkách – okolo Polomu u Železné Rudy
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – okolo Polomu u Železné Rudy

Vydejte se do Národního parku Šumava na běžky za krásami přírody z Železné Rudy po Polomské cestě na Rudskou křižovatku, Popelné domky, ke Gerlově Huti a zpět po Dálnici. Celá trasa měří 26,5 km.
Z vlakového nádraží Alžbětín vyrazíte po žluté turistické trase směrem do Železné Rudy až pod železniční most, u kterého je rozcestí Pod Debrníkem. Z rozcestí se dáte směrem na Debrník po zelené mírně do kopce a po jednom kilometru přijdete na hranici Národního parku Šumava, odkud je vidět po pravé straně bývalá vojenská rota Debrník, kde sloužila pohraniční stráž za bývalého režimu. Z rozcestí pokračujte směr Pod Polomem, okolo kašny, která se nacházela naproti dnes už neexistujícímu Debrnickému zámečku z konce 18. století. Zde začíná šestikilometrové náročnější stoupání až do sedla Pod Polomem. V tomto stoupání jsou k vidění ostatky po další vojenské rotě Pod Polomem, která taktéž sloužila pohraniční stáži a jsou odtud nádherné výhledy do údolí Bavorské Železné Rudy, Regenu a na nejvyšší vrchol pohoří Šumavy Velký Javor (1456 m n. m.) V Polomském sedle je hned u turistické trasy možné si po náročném stoupání odpočinout v krytém přístřešku s lavičkami. V letním období tu hojně kvete kriticky ohrožený jestřábník červený.

Z Polomského sedla se vydáte směr Hůrka, po červené turistické trase, minete rozcestí na jezero Laka a po jednom kilometru dorazíte na Železnorudskou křižovatku. Jezero Laka je nejvýše položené a nejmenší ledovcové jezero na Šumavě. Voda z jezera byla dříve sváděna vodním kanálem, který posloužil k posílení vodního toku Drozdího potoka, na kterém byly sklárny, brusírny skla a pily na zpracování dřeva.

Z Železnorudské křižovatky se vydáte směr Popelní domky do mírného kopce, kde je výhled do Čechova údolí a na zaniklou obec Hůrka, která byla proslulá výrobou skla rodu Abelů. Po čtyřech kilometrech dorazíte na Bukovinu, kde cestu přechází bývalá signální stěna a začne prudší klesání až na Popelní domky, dříve zvané jako Ascherlack. Odtud vyrazíte doleva 2 kilometry po cyklotrase č. 33 při silnici směr Gerlova Huť. Na Gerlově Huti byla jedna z nejstarších sklářských hutí v západní části Šumavy a nacházelo se tam vodní dílo pro drcení kamene, dvůr a hostinec s názvem Panken. Nyní je toto místo známe především jako nástupní místo do lyžařských stop.

Gerlovy Hutě se zpět do Železné Rudy vydáte směr Pod Sklářským vrchem po cyklotrase 2116 s místním názvem „Dálnice“, na které vás čeká mírné stoupání 1 kilometr a poté 4 kilometry po vrstevnici až na rozcestí Nad Samotami. Po pravé straně je opět k vidění pruh bývalé signální stěny. „Dálnice“ sloužila jako obslužná cesta hlídek pohraniční stráže. Na Rozcestí Nad Samotami se vydáte doprava, směr Samoty, kde je závěrečný sjezd, který vás dovede přímo do centra Železné Rudy k železniční stanici.

Obtížnost: trasa s náročnějším převýšením, v zimním období jsou zde upravené lyžařské trasy
Výchozí místo: Alžbětín – Vlakové nádraží
Délka trasy: 23,6 km
Trasa vede místy: Železná Ruda-Alžbětín – Debrník – Zámecký les – Pod Polomem – Rudská křižovatka – Popelné domky – Hůrecká silnice – Dálnice – Nad Samotami – Železná Ruda-Samoty

Akce v okolí

Svět železnice v Železné Rudě

Muzeum Šumavy v Železné Rudě zve na výstavu SVĚT ŽELEZNICE, kde uvidíte vláčky různých barev i velikostí, zvukové i kouřové efekty mašinek, mobilní zahradní železnici a mnoho dalšího....
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Naučná stezka Utajená obrana železné opony

Stezka je rozdělena do dvou samostatných okruhů – Belveder a Debrník. Trasa Belveder vede volným terénem, je vhodná pouze pro pěší a má délku 1,5 km. Trasa Debrnik je vhodná také pro cyklisty a její délka je 4,5 km.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy v Železné Rudě

Kostel byl vybudován na místě původní kaple v letech 1729 – 1732 a to v barokním stylu. Mezi jeho zvláštnosti patří půdorys šesticípé hvězdy a dvě kopule s hvězdou – kostel je zasvěcen Panně Marii Pomocné z hvězdy.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Wellness Javor

Sauny a fitness na Šumavě.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Mezi světové unikáty tohoto historického muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Organizované vycházky s průvodcem po šumavských koutech

Pokud máte rádi přírodní zajímavosti, tajuplnou historii zaniklých částí republiky či se rádi procházíte chráněnými oblastmi, vydejte se s osvědčeným průvodcem po známých i neznámých zákoutích Šumavy.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Environmentální centrum Železná Ruda

V Železné Rudě na Šumavě vzniklo z bývalé základní školy na třídě 1. máje nové návštěvnické centrum.Nabízí zajímavé expozice zaměřené na historii lyžování ve městě, lesnictví, ale i floru a faunu Šumavy.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Böhmerwald

Rodinný penzion Böhmerwald se nachází v centru Železné Rudy, jen 3 km od hranic s Německem. Nedaleko je i oblíbená cukrárna Café Charlotte s domácími zmrzlinovými poháry pro děti či s vláčkem, který jezdí na stropě.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Café Charlotte v Železné Rudě

Cukrárna s kavárnou Café Charlotte patří k nejvyhlášenějším šumavským cukrárnám se skvělými zákusky a vynikajícími zmrzlinovými a ovocnými poháry s pravou šlehačkou. Veškerý sortiment dortů a zmrzliny si zde vyrábí sami, podle vlastních receptur a z prvotřídních surovin.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Penzion Alpský dům v Železné Rudě

Penzion Alpský dům se nachází v hezké vilkové čtvrti na okraji Železné Rudy. Najdete tu klid, protože komunikace u penzionu končí a není tu žádný provoz.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hotel Šumava v Železné Rudě

Nabízíme příjemné ubytování v samém srdci Šumavy v nově zrekonstruovaných pokojích hotelového typu.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Panzion a restaurace U zlomený lyže

Penzion se nachází v historickém objektu z roku 1705. Objekt prošel citlivou rekonstrukcí a nabízí vám moderní ubytování v tradičním šumavském stylu.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Pension U Jelena

Pension se nachází v centru historického města Železná Ruda. Nabízí 2 – 4 lůžkové pokoje, rodinný apartmán, stylovou restauraci a spoustu zajímavých míst v okolí.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hotel Grádl v Železné Rudě

Hotel Grádl v Železné Rudě stojí na pohádkově klidném místě uprostřed zádumčivých šumavských lesů. Hotel Grádl je otevřen po celý rok a nabízí široké spektrum služeb a sportovního vyžití.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Minipivovar a hotel Belveder – na pivo do Železné Rudy

Navštivte druhý nejvýše položený pivovar ve střední Evropě – 902 m nad mořem. Pivo je vařené dle starých receptur a je nepasterované a nefiltrované. Pivovar navázal na tradici měšťanského pivovaru v Železné Rudě, který vařil pivo již v roce 1787.
Železná Ruda, Plzeňský kraj