Úvod > Aktuality > Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Vydáno 5. března 2020 Památky
Už se těšíte na jarní sluníčko? Některé hrady a zámky také; ze zimního spánku se pomalu probouzejí i ty, které měly přes zimu zavřeno. Do jakých zámeckých interiérů se vydat už začátkem března vám na Kudy z nudy poradíme v dnešních tipech.

Březen na Kynžvartu

Z těch, které na zimu zavírají, se letos mezi prvními probudil zámek Kynžvart. Na prohlídky reprezentativních interiérů vybavených vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů, jednoho z nejstarších zámeckých muzeí, slavného kabinetu kuriozit můžete v březnu přijet každé úterý a čtvrtek odpoledne. Prohlídka se koná vždy ve 13:00 hodin.

Milovníci parků se mohou projít v zámeckém parku. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem anglického stylu s pozdějšími romantickými úpravami. Letos bude možné vyrazit do parku s průvodcem, kdy v průběhu cca 60 minut projdete romantickými místy a seznámíte se s proměnou parku v průběhu historie. Prohlídku parku s názvem Pod korunami stromů je nutné předem objednat, parkem se provádí ale až od začátku května.
 

Předjarní prohlídky hradu Český Šternberk

český šternberkdo soboty 29. března jsou pro všechny příznivce hradní architektury pravidelné prohlídky Českého Šternberku, které se konají všechny březnové víkendy, tedy vždy v sobotu a v neděli, ve 13:00 hodin. Hrad má v tento čas jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností.

Dozvíte se také o historii rodu Šternberků, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.


Masopustní prohlídky na moravském Šternberku

Moravský ŠternberkPozadu nezůstává ani druhé stejnojmenné sídlo, hrad Šternberk, který se však nachází na Moravě, poblíž Olomouce. V sobotu 7. března se odehraje zahájení sezony a první prohlídky tohoto roku; vypravit se sem můžete také v sobotu 14., 21. a 28. března 2020.

Vybírat lze ze dvou návštěvnických okruhů. K dispozici je 1. základní okruh „Liechtensteinské sbírky“, kdy prohlídky začínají v 10, 12 a 14 hodin. Nebo můžete zvolit výběrový technický okruh „Od kuchyně po půdu“, který je speciálně v nabídce pouze 2. března. Technický okruh je přístupný jen při výjimečných příležitostech, proto doporučujeme jeho návštěvu. Prohlídky budou začínat v 11, 13 a 15 hodin. Jelikož se jedná o poslední masopustní sobotu, budou všechny prohlídky zakončeny v Liechtensteinské kuchyni, kde pro vás budou přichystané ochutnávky. Menu zahrnuje např. škvarkové placky, zabijačkovou polévku a prejt nebo masopustní koblihy a koláče. Vše připraveno dle tradičních receptů. Některé pokrmy budou zdarma, jiné si budete moci zakoupit.
 

Svojanov už sezónu zahájil

Hrad SvojanovO víkendech můžete zavítattaké na hrad Svojanov. Výletníci se mohou těšit na zrenovované prostory, které připomínají dekorování stěn v 2. polovině 19. století. Strop v hale už není jen šedivý, vzory korespondují s historickou výmalbou stropů v ostatních pokojích. Poprvé bude možné zhlédnout zrestaurované klasicistní stropy v přípravně a jídelně. V přípravně pokrmů zvolilo vedení památky také nový lustr, aby stropu odlehčil.

Letošní novinkou jsou také historické hračky v dětské části ložnice. Příchozí uvidí starožitný kočárek s panenkou a šlapací trojkolku pro panenky jsou z přelomu 19. a 20. století. Na zrcadle odpočívá Kašpárek v červeném oblečku od známých loutkoherců Libušky a Romana Bedřicha Bauerových z Jaroměře.Hrad Svojanov má v březnu brány dokořán vždy o víkendech od 10 do 17 hodin, v dubnu pak od úterka do neděle od 9 do 17 hodin.
 

Mimořádné březnové prohlídky na zámku Bečov nad Teplou

Relikviář BečovMimo hlavní návštěvnickou sezonu zámek Bečov nad Teplou pořádá prohlídky relikviáře sv. Maura. Konají se už jen do 8. března 2020, a denně mimo pondělí od 10:00 do 14:00 hodin. Jedinou podmínkou je se dostavit do pokladny nejpozději 5 minut před začátkem prohlídky, minimální počet účastníků prohlídky nebyl stanoven, prohlídka se koná i při prodeji jediné vstupenky.

Vlastníkem relikviáře byl rod Beaufort-Spontin. Beaufortové však za války spolupracovali s německými okupanty, a když válka končila, zřejmě relikviář ukryli do zásypu hradní kaple s tím, že se pro něj brzy vrátí. Vzácný relikviář však zůstal v zemi ležet 40 let a unikátní památku vypátrali až 5. 11. 1985 kriminalisté pomocí detektoru kovů. Relikviář je vypracován do nejmenších podrobností, najdeme zde i tzv. gemy, které pocházejí z 1. až 3. století našeho letopočtu. O sv. Maurovi víme pouze to, že byl kněž, který poté, co pokřtil několik desítek křesťanů, byl spolu s nimi sťat v 1. nebo 3. století našeho letopočtu.
 

V březnu se otevřel hrad Hazmburk

HazmburkPokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko. V březnu jsou jeho brány otevřené od čtvrtka do neděle od 10:00 do 16:00 hodin.

Ke hradu se dostanete nejlépe z obce Klapý. Od parkoviště, které je pod hradem, vás povede žlutá a posléze červená turistická značka. Vzdálenost od parkoviště k hradu měří asi 2,5 km. Středně náročná cesta stoupá po severním svahu kopce až ke zbytkům první brány a dále pokračuje k další ve východní části. Odměnou za náročný výstup vám bude úchvatný kruhový výhled z Bílé věže.
 

Helfštýn letos dokončí rekonstrukci paláce

HelfštýnOd března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. V tuto dobu bude na hradě otevřeno vždy od 9 do 16 hodin. I v roce 2020 bude na Helfštýně pokračovat rekonstrukce paláce a s ní bude platit i omezení vstupu. Vstupné do hradu v březnu zůstává sníženo na 40 korun. Památka bude od dubna do května otevřena pouze od čtvrtka do neděle, ve zbývajících dnech bude pro návštěvníky hrad uzavřen.

Od května se nově, po zpřístupnění paláce, otevře rozšířený okruh B. Návštěvníky čeká prohlídka prvního až čtvrtého nádvoří, galerie, H – studia, vyhlídkové věže, expozice uměleckého kovářství, historické mincovny, expozice archeologie a nově zpřístupněného palácového torza. Průvodcovské služby hrad poskytuje až od 4. dubna do 27. října, a to pro skupinky v minimálním počtu pěti osob.
Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. V tuto dobu bude na hradě otevřeno vždy od 9 do 16 hodin. I v roce 2020 bude na Helfštýně pokračovat rekonstrukce paláce a s ní bude platit i omezení vstupu. Vstupné do hradu v březnu zůstává sníženo na 40 korun.

Hrad Křivoklát láká k předjarnímu výletu

Hrad Křivoklát láká k předjarnímu výletu

Oblíbený středočeský hrad Křivoklát je během března všem zájemcům o historii otevřen vždy v sobotu a neděli od 11:00 do 15:00 hodin. Vychutnejte si procházky po místech kudy vedly kroky králů a skutečných velikánů historie po více než 900 let a pozorně se dívejte, možná se s některými z nich i setkáte...

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Aristokracie: začátek konce - expozice na zámku ve Veltrusech

25.1.
27.12.
Aristokracie: začátek konce - expozice na zámku ve Veltrusech

Program vás provede od počátku 18. století, kdy Chotkové zahájili svoji velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Hrad Svojanov - místo, kde mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov - místo, kde mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Starobylý hrad Krakovec - v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec - v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.