Úvod > Aktuality > Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Vydáno 26. února 2019 Památky
Už se těšíte na jarní sluníčko? Některé hrady a zámky také; ze zimního spánku se pomalu probouzejí i ty, které měly přes zimu zavřeno. Do jakých zámeckých interiérů se vydat už začátkem března vám na Kudy z nudy poradíme v dnešních tipech.

Březen a duben na Kynžvartu

Z těch, které na zimu zavírají, se letos mezi prvními probudil zámek Kynžvart. Na prohlídky reprezentativních interiérů vybavených vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů, jednoho z nejstarších zámeckých muzeí, slavného kabinetu kuriozit můžete v březnu a dubnu přijet každé úterý a čtvrtek odpoledne. Prohlídka se koná vždy ve 13:00 hodin.

Milovníky parků musíme upozornit, že z bazpečnostních důvodů trvá zákaz vstupu do zámeckého parku.
 

Benešov nad Ploučnicí chystá v sobotu zahájení sezóny

V sobotu 2. března, tedy o měsíc dříve než bývá obvyklé, se pro nedočkavé návštěvníky otevřou brány zámku Benešov nad Ploučnicí. Zámek, který je jedinečnou ukázkou architektury z období přerodu vladislavské gotiky a takzvané saské renesance, naváže na zahájení sezony pravidelnými prohlídkami každý víkend v březnu a dubnu vždy v 11 a ve 13:30, od května bude otevřeno denně včetně pondělí.

Samozřejmě o Velikonocích od 13. do 28. dubna vás čekají prohlídky zámku s velikonoční výzdobou.
 

Předjarní prohlídky hradu Český Šternberk

do 31. března jsou pro všechny příznivce hradní architektury pravidelné prohlídky Českého Šternberku, které se konají všechny březnové víkendy, tedy vždy v sobotu a v neděli, ve 13:00 hodin. Hrad má v tento čas jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností.

Dozvíte se také o historii rodu Šternberků, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.


Masopustní prohlídky na moravském Šternberku

Moravský ŠternberkPozadu nezůstává ani druhé stejnojmenné sídlo, hrad Šternberk, který se však nachází na Moravě, poblíž Olomouce. V sobotu 2. března se odehraje zahájení sezony a první prohlídky tohoto roku; vypravit se sem můžete také v sobotu 9., 16. a 23. a 30. března.

Vybírat lze ze dvou návštěvnických okruhů. K dispozici je 1. základní okruh „Liechtensteinské sbírky“, kdy prohlídky začínají v 10, 12 a 14 hodin. Nebo můžete zvolit výběrový technický okruh „Od kuchyně po půdu“, který je speciálně v nabídce pouze 2. března. Technický okruh je přístupný jen při výjimečných příležitostech, proto doporučujeme jeho návštěvu. Prohlídky budou začínat v 11, 13 a 15 hodin. Jelikož se jedná o poslední masopustní sobotu, budou všechny prohlídky zakončeny v Liechtensteinské kuchyni, kde pro vás budou přichystané ochutnávky. Menu zahrnuje např. škvarkové placky, zabijačkovou polévku a prejt nebo masopustní koblihy a koláče. Vše připraveno dle tradičních receptů. Některé pokrmy budou zdarma, jiné si budete moci zakoupit.
 

Začátek sezóny na Svojanově

Hrad SvojanovV sobotu bude zahájena nová sezóna i na hradě Svojanov. Výletníci se mohou těšit na zrestaurované pokoje v dámské části, a to na salonek a ložnici. Na podzim nechali na hradě zrestaurovat nástropní malby, v zimních měsících pak byly obnovené výmalby na stěnách, které jsou tvořené dekorativními rámy. Zásadní změnou prošlo hlavní schodiště hradního paláce. Je rovněž ozdobené malbami ve stylu 2. poloviny 19. století. V letošním roce se bude na hradě s restaurováním stropů pokračovat v jídelně a v přípravně.

Poprvé v historii památky bude možné nahlédnout do bývalých koníren v předhradí. Část byla v loňském roce zrekonstruovaná a vznikla tak prostorná galerie. Správa hradu ji využije ke krátkodobým výstavám. Hrad Svojanov má v březnu brány dokořán vždy o víkendech od 10 do 17 hodin, v dubnu pak od úterka do neděle od 9 do 17 hodin.
 

Mimořádné březnové prohlídky na zámku Bečov nad Teplou

Relikviář BečovMimo hlavní návštěvnickou sezonu zámek Bečov nad Teplou pravidelně pořádá prohlídky relikviáře sv. Maura. Konají se od 4. do 29. března 2019, a to vždy v pondělí, středu a pátek ve 14:30 hodin. Jedinou podmínkou je se dostavit do pokladny nejpozději 5 minut před začátkem prohlídky, minimální počet účastníků prohlídky nebyl stanoven, prohlídka se koná i při prodeji jediné vstupenky.

Vlastníkem relikviáře byl rod Beaufort-Spontin. Beaufortové však za války spolupracovali s německými okupanty, a když válka končila, zřejmě relikviář ukryli do zásypu hradní kaple s tím, že se pro něj brzy vrátí. Vzácný relikviář však zůstal v zemi ležet 40 let a unikátní památku vypátrali až 5. 11. 1985 kriminalisté pomocí detektoru kovů. Relikviář je vypracován do nejmenších podrobností, najdeme zde i tzv. gemy, které pocházejí z 1. až 3. století našeho letopočtu. O sv. Maurovi víme pouze to, že byl kněž, který poté, co pokřtil několik desítek křesťanů, byl spolu s nimi sťat v 1. nebo 3. století našeho letopočtu.
 

Zámecké tipy na konec března

Slavkov NapoleonNa čtvrtek 21. března ohlásil slavnostní zahájení nové sezony zámek Slavkov – Austerlitz. Slavnostní otevření sezóny se uskuteční od 16:00 v Historickém sále. Letošní sezóna bude ve znamení kulatého výročí císaře Napoleona, koncertů tuzemských i světových hvězd i tradičních akcí. Sezóna odstartuje hravou výstavou Fenomén Merkur zaměřenou nejen na technicky zvídavé děti. Prohlídkovou trasu pak ozdobí rokokové a empírové šaty z dílny Anne Marie Kubišové. Připomenou tak dobu, kdy se před 250 lety narodil Napoleon Bonaparte. Návštěvníci se můžou těšit také na znovuotevření expozice Právo útrpné v zámeckém podzemí. Brány zámku budou i letos otevřené dětem – v severní části můžou i v této sezóně řešit na speciálně upravené trase Tajemství ztracené koruny. Těm větším zase v „tradiční“ prohlídkové trase může dělat průvodce stylově zpracovaná malovaná hra s úkoly.

Dalším místem, kde můžete zahájit hradozámeckou sezonu s dětmi, je renesanční zámek Nelahozeves. V sobotu 23. března vás při slavnostním zahájení letošní sezony čeká symbolické vyhánění zimy a vítání jara, divadélka pro děti, workshop na téma jarní tvorby floristky Terezy Reiserové, prodej jarních květin a dekorací, pohádková stezka v zámecké zahradě, vystoupení s koňmi, jízdy na koních, řemeslné stánky a další překvapení. Vstupné na slavnost je 100 korun.

V sobotu 23. března se poprvé otevřou brány hradu Střekov, o týden později 30. března se po zimě poprvé otevře zámek Hrádek u Nechanic a zámek Lysice.
 

…a ještě pár tipů navíc

  • Zámek BučoviceNež začnete plánovat březnové výlety, podívejte se také na aktuální nabídku hradů a zámků, které mají otevřeno celý rok, i mezi nimi objevíte zajímavé novinky.
  • Na zámku v Bučovicích můžete navštívit expozici Moravský aristokrat v labyrintu světa, která je otevřena během březnan od úterý do neděle 9:00 až 15:00 hodin. Nahlédnete zde do života moravských aristokratů, dozvíte se, jak získávali vzdělání, majetek či jakým koníčkům se věnovali.
  • Zámek Veltrusy nabízí po celý březen expozici Aristokracie: začátek konce. Prohlídkový okruh je pak věnován posledním majitelům zdejšího panství, Carymu a Livii Chotkovým, které sem pozval právě hrabě Arnošt Chotek.
  • Zajímavým zážitkem může být také volně přístupná výstava na zámku Velké Březno, kde si až do 31. března 2019 prohlédnete výstavu Kancléř Metternich a jeho vize míru. Výstava je přístupná ve všední dny od 8:00 do 15:30 hodin.
  • Máte rádi Kuks? Zaškrtněte si v kalendářích sobotu 30. března, kdy se po zimě opět otevřou interiéry hospitálu.
Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Dámy a pánové, vážení přiznivci doudlebských zámeckých farmářských trhů. Pro vaše diáře, poznámkovníky a kalendáře tu máme oficiální letošní termíny.

Zimní prohlídky zámku Kynžvart

Zimní prohlídky zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V říjnu a listopadu i v únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou připraveny zimní prohlídky oběma okruhy.

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Každou sobotu v únoru a březnu od 12:00 do 15:00 hodin.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Obec Chyše se pyšní krásným, nově zrekonstruovaným zámkem. Do prohlídkové trasy zámku byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Od roku 1997 prochází celkovou rekonstrukcí. Veřejnosti jsou v letošním roce 2015 poprvé zpřístupněny nově zrestaurované prostory: zámecké kaple s původním mobiliářem z r. 1772, dále vstupní hala a chodby prvního patra.

Zimní prohlídková trasa na zámku v Bučovicích

Zimní prohlídková trasa na zámku v Bučovicích

Ne všechny památky mají v zimě zavřeno, na zámku v Bučovicích můžete navštívit expozici Moravský aristokrat v labyrintu světa i v tomto zimním období. Nahlédnete zde do života moravských aristokratů, dozvíte se, jak získávali vzdělání, majetek či jakým koníčkům se věnovali.

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky.

Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Další aktuality