Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Výlet podle filmu Hastrman

Výlet podle filmu Hastrman

Křehký kamenný můstek, vodopád a podivné sochy, zřícenina středověkého hradu a romantického letohrádku, překrásná lipová alej a spousty dalších překvapení: to všechno nabízí mystická krajina pod horou Vlhošť, jen pár kilometrů od Máchova jezera. Vydejte se sem pěšky nebo na kole za tajemným Hastrmanem.
vyhlidka_ze_smrtkyHastrman aneb Zelený román Miloše Urbana, oceněný Magnesií Literou, a stejnojmenný film, který natočil divadelní režisér a hudebník Ondřej Havelka, mají společné místo děje: Českolipsko a kraj pod horou Vlhošť a okolí Stvolínek, Zahrádek a Holan s rozsáhlými rybníky. Přesně do těch míst Urban zasadil příběh barona Johanna Salmona de Caus, šlechtice a hastrmana, který se vrací z cest po světě, aby začal obnovovat rybníky na svém panství.

Kraj plný lesklých i temných hladin, mokřadů a prastarých náhonů později okouzlil i Ondřeje Havelku, který příběh převyprávěl v obrazech. Nechte se okouzlit i vy; knížku si s sebou můžete přibalit do batohu a když se před cestou podíváte na film, možná budete mít pocit, jako byste procházeli nebo projížděli samotným příběhem.
 

Ze Zahrádek k pohádkovému můstku

Valdštejnská alejVýlet začíná pod zámkem v Zahrádkách. Zdálky vypadá lépe než zblízka: čtyřkřídlá barokní budova s nárožními věžemi v roce 2003 vyhořela a zbyly z ní jen obvodové zdi. Na důkladnou rekonstrukci zatím čeká, takže prohlídku vynecháme a zamíříme po modré turistické značce rovnou do Valdštejnské aleje. Nechal ji vysadit Albrecht z Valdštejna, měří bezmála dva kilometry, napočítali byste v ní asi tisícovku stromů a míří na jih k Bažantnici a oboře se zchátralým zámkem Vítkovcem.

Přibližně v polovině aleje překročíme kamenný Barbořin most z roku 1836 a za ním můžeme odbočit směrem na východ po neznačené cestě k torzu letohrádku (50.6224178N, 14.5233731E), nevelké kruhové stavbě, která zřejmě sloužila jako zázemí při lovech.

sochyOd jižního konce Valdštejnské aleje pokračuje asfaltka do Holan. Cestou si můžeme udělat ještě jednu zastávku, tentokrát na značené odbočce: vede ke zřícenině skalní tvrze Jiljov, kde vás ve skále vysekaná schodiště dovedou na malou vyhlídku.

Na návsi v Holanech vyměníme modrou za červenou a přes hráz Holanského rybníka zamíříme k Milčanskému rybníku. Projedeme chatovou osadou, povšimneme si torza středověkého hradu a borovým lesem dojedeme až k Hrázskému rybníku a úžasnému kamennému můstku, který vypadá jak vystřižený z pohádek – neklamné znamení, že jsme na správném místě a jsme hastrmanovi v patách.

 

Cesta ke Smrtce

mostZa hrází Hrázského rybníka padá z uměle vyhloubené skalní průrvy do tůně Dolanský vodopád a za hradbou stromů se zvolna začíná rýsovat hora Vlhošť. Příběh z knížky Miloše Urbana tady připomínají dvě sochy: na jednom konci můstku přes Bobří potok, který vytéká z Dolanského rybníka, sedí panna, na druhém konci číhá hastrman.

Od můstku pokračujeme stále po červené značce po břehu Dolanského rybníka a pak lesem a přes železniční trať za silnici a kolem Nebeského rybníka ke Smrtce. Pískovcová skála s vytesanými schody a pěkným výhledem na Koňský rybník dostala své jméno podle lidového zvyku shazování Smrtky na konci zimy do vody. Obřad hraje důležitou roli i v příběhu Hastrmana a skutečně i na Smrtce se film natáčel, i když šlo o jiné scény.

zriceninaOd Smrtky se pak vrátíme do Holan, a to buď po cyklostezce 3098, případně kousek popojedeme po silnici směr Zahrádky a napojíme se na cyklostezku 211. Obě trasy se sejdou na rozcestí Rybnov, odkud se přes Holany vrátíme k Valdštejnské aleji. Tentokrát ale neodbočíme mezi lípy, ale po asfaltce pokračujeme dál do Borku a do Zahrádek se vrátíme po červeně značené Máchově cestě. Vede kolem dalšího místa, kde se hastrman natáčel: barokní kostel sv. Barbory stojí na místě zaniklé středověké vsi Mnichov a říká se, že v jeho zdech našel uplatnění stavební materiál z obou Vítkovců, z hradu i zámku.

Výlet končí tam, kde začal, pod zámkem Zahrádky. Pokud jste nevynechali žádnou z odboček, máte v nohách přibližně dvacet kilometrů.
 

Víte, že…?

Kromě okolí Vlhoště se Hastrman natáčel i ve mlýně Štampach ve Střemech na Kokořínsku, jehož historie sahá až do 16. století. Filmovou vesnici byste našli ve skanzenu v Kouřimi, ve filmu se mihnou také zámky Vidim, Jezeří a měsíční krajina v jeho okolí.