Úvod > Česká nej > Kulturní > Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film
Kulturní

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Šašek a královna, Vratné láhve, Lidice, Fair Play, Habermannův mlýn: to je jen krátký výčet úspěšných českých filmů, na nichž jako kostýmní výtvarnice pracovala Simona Rybáková (* 8. května 1963, Praha). Několikrát byla nominována na Českého lva, cenu získala za kostýmy k filmům Tři bratři a Milada.
V Česku i v zahraničí se výtvarnice Simona Rybáková řadí mezi špičky ve svém oboru. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu a následně Vysokou školu uměleckoprůmyslovouPraze, ateliér textilního výtvarnictví. Absolvovala půlroční stáž na University of Industrial Arts v oboru textilního designu v Helsinkách. Designérka, klenotnice, keramička a grafička se proslavila zejména jako textilní a kostýmní výtvarnice. Návrhy kostýmů vytvořila pro desítky inscenací ve Státní opeře a Národním divadlePraze, pro představení Divadla v Dlouhé a Baletní jednotky Křeč, pro Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, Klicperovo divadloHradci Králové a další scény, obléká také některé herce na Letních shakespearovských slavnostech. Za své divadelní kostýmy získala hlavní cenu na World stage design 2013 v Cardiffu, bronzovou medaili na World stage design 2017 v Tchaj-peji a ISTAN Award of excelence 2018 v Pekingu.

Podobně rozsáhlá a ceněná je její kostýmní tvorba pro filmy. Jako první ji ke spolupráci přizvala režisérka Věra Chytilová v nezapomenutelném filmu Šašek a královna. Spolupracovala rovněž s režisérem Tomášem Vorlem na filmu Pražská 5, s Jaroslavem Brabcem na seriálu Hraběnky či televizním filmu Americké dopisy o životě Antonína Dvořáka, s Jurajem Herzem na filmu Habermannův mlýn, s Janem Svěrákem na pohádce Tři bratři a filmech Vratné lahve a Po strništi bos, s Ivanem Zachariášem a Alicí Nellis na seriálu Pustina a s Davidem Mrnkou na filmu Milada. Navrhuje rovněž kostýmy pro televizní klipy, reklamy a různé akce. Získala řadu ocenění, například zlatou medaili za design textilu na Mezinárodním veletrhu v Brně či cenu Swarovski Award, spojenou se stipendijním pobytem na prestižní universitě RISD Providence v USA.

Simona Rybáková je členkou Evropské filmové akademie a České filmové a televizní akademie. Své práce vystavuje na samostatných i kolektivních výstavách po celém světě, přednáší rovněž na řadě vysokých škol a univerzit.
 
Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Barrandov Studio nabízí klíč ke vzpomínkám na největší hity zahraniční i domácí produkce, které prošly rukama českých kostýmních a rekvizitních výtvarníků. Navštivte zákulisí české továrny na sny! Barrandov Studio je otevřeno skupinovým návštěvám v průběhu pracovního týdne.

Divadlo Bez zábradlí

Divadlo Bez zábradlí

Divadlo Bez zábradlí bylo založeno roku 1990 Karlem Heřmánkem, ředitelem divadla. Divadlo měnilo své sídlo až si nakonec stálou scénu našlo v paláci Adria. Žánrové spektrum divadla se pohybuje od komedií, přes muzikál až k dramatu, pravidelně se konají divadelní představení a koncerty hostů.

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Maraton Praha – Dobříš

Individuální maraton Praha – Dobříš
Praha 4, Praha

Betlémy 2022 – Kaple sv. Bartoloměje v Hodkovičkách

Na oltáři je vystaven barevný tištěný papírový betlém akademického malíře Jaroslava Prouzy (1955–2004). Namaloval ho na podnět modřanského betlemáře Františka Karase v roce 1993.
Praha 4, Praha

Betlémy 2022 – kostel ČCE v Braníku

Perníkový betlém bude vznikat postupně v jednotlivých rodinách členů sboru. Slavnostně ho sníme při rodinných bohoslužbách (s kázáním pro děti) na Nový rok.
Praha 4, Praha

Betlémy 2022 – Kostel sv. Prokopa v Braníku

Od roku 1926 je v branickém kostele instalován vyřezávaný betlém jihotyrolské provenience, který dodala firma Insamt-Prinoth z Ortisei (Itálie).
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Barrandov Studio nabízí klíč ke vzpomínkám na největší hity zahraniční i domácí produkce, které prošly rukama českých kostýmních a rekvizitních výtvarníků. Navštivte zákulisí české továrny na sny! Barrandov Studio je otevřeno skupinovým návštěvám v průběhu pracovního týdne.
Praha 5, Praha

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.
Praha 5, Praha

Herecké a filmové kurzy pod vedením profesionálů

Divadelní a filmová společnost Zity Kabátové pořádá kurzy herectví, moderátorství, dabingu, zvukové tvorby, filmové a divadelní režie pod vedením profesionálů.
Praha 5, Praha

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj nabízí poutavou cestu časem, geologickou i lidskou historií. Dává nahlédnout až do prvohor, do období siluru a devonu. Její délka je 6 km a nabízí 14 poučných zastavení.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Restaurace Soho v Podolí

Restauraci Soho najdete na Podolském nábřeží nedaleko Dvorců. Nabízí luxusní pochoutky mezinárodní kuchyně, včetně sushi.
Praha 4, Praha

Gemüse Corner Kebab

Proč se u nás z kebabu stalo jen jídlo ekonomické, nebo doping v opilosti nad ránem? Vždyť tuhle tureckou pochoutku jezdí do Berlína ochutnávat celý svět! Právě tam ji dotáhli k dokonalosti.
Praha, Praha