Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách
Zážitky

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

  • Vydáno17. července 2022
V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Na skok do pohádky s Pyšnou princeznou, Dešťovou vílou a Jezerní královnou

České ŠvýcarskoČeské Švýcarsko je krajinou mnoha pohádek, tou nejznámější je určitě Pyšná princezna (1952), která v kraji skal a opuštěných mlýnů prožívá své dobrodružství, když prchá s králem Miroslavem do jeho země. I dnes se můžete vypravit po stopách pohádky k Dolskému mlýnu, Českou silnicí k Uhlířově chaloupce a na vlastní oči spatříte také hraniční kámen Půlnočního království a Země krále Miroslava.
 
Jako krásná kulisa posloužil České Švýcarsko i filmařům z Ameriky, kteří u Pravčické brány a ve skalním městě Tisá natáčeli fantasy Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005). Nedaleko od Tisé, přesněji na Drážďanské vyhlídce u Děčínského Sněžníku se nakrátko ocitli také Tři bratři (2014).
 
Pravčická bránaV každé klasické pohádce nesmí chybět hrad nebo zámek a těch je v Ústeckém kraji požehnaně. Některé z nich uvidíte v oblíbených pohádkách, jako je Princ a Večernice (1978), kde za domov princi Velenovi a jeho rodině slouží zámek Ploskovice. Ten byl sídlem také princezny Verunky z pohádky Jak si zasloužit princeznu (1994) nebo Jezerní královny (1998) v podání Ivany Chýlkové, zatímco na nedalekém zámku Libochovice sídlil princ Viktor a král Richard. Ovšem nutno dodat, že Viktorův zámek se skládal z interiérů libochovických, kdežto exteriér měl z Hluboké nad Vltavou.

Zato Dešťová víla (2010) s Vicou Kerekes vás doslova provede Ústeckým kraji – pohádková vesnice je v Zubrnicích, Květuška se během svého putování objeví na Helfenburku u Úštěka, svatba se odehrává v kostele Levín a jedním z hlavních míst děje pohádky je studánka v Týništi u Zubrnic. V pohádce Nejkrásnější hádanka (2008) se objeví hrad Sukoslav.
 

Páni kluci, Rebelové a Hlídač č. 47 nejen v Zubrnicích

páni kluciVelmi oblíbenou filmovou destinací jsou Zubrnice. Zdejší skanzen posloužil nejednou jako malebná vesnička mnoha pohádek a filmů. Dalším velkým magnetem je nádražíčko museální železnice na trase Ústí nad Labem/Střekov – Zubrnice/Týniště z roku 1890. Bohužel druhá část trati ZubrniceÚštěk se do dnešních dnů nedochovala, což je škoda, protože právě na dnes již zrušeném nádraží Levín se natáčely slavné scény rodinného filmu Páni kluci (1975). Nádražní budova byla svědkem například scény „Ukaž ruce“, Tomášovy jízdy na drezíně anebo příjezdu parního vlaku do města. Ono městečko představovaly Litoměřice, a to nejčastěji ulice Svatojiřská, Máchova, Křížová a Dómské náměstí. Hrad Pokštejn si zahrál Rýzmburk u Oseka.

úštěkFilm Rebelové (2001) zavede filmové fanoušky do Úštěka na náměstí, kde Tereze "šumí akáty" a na nádraží v Zubrnicích, odkud pravidelně dívka jezdí do města. Stejné nádraží představuje také romantické scény s drezínou i v čekárně.

Silným snímkem je Hlídač č. 47 (2008), ve kterém exceluje Karel Roden. Natáčení probíhalo na různých místech Ústeckého kraje, například na Kovářské, kam bylo umístěno filmové nádraží, v kalvárii Ostré nedaleko Úštěka a jako filmové město posloužily Zubrnice a ulice Polské lidové armády v Úštěku.
 

Žatec – filmová celebrita Ústeckého kraje

ŽatecMěsto Žatec je skvělý herec a umí zahrát cokoliv. Natočilo se zde už více než 200 českých i zahraničních filmů a reklam.
 
Stále oblíbeným filmem zůstávají Holky z porcelánu (1974). Porcelánka s rozvernými děvčaty se nacházela v ulici U porcelánky v Klášterci nad Ohří, avšak Žatec se objevil ve scénách z náměstí, například v té, kdy Dagmar Veškrnová „venčí“ půjčeného knírače.
 
holky z porcelánuV americkém filmu Yentl (1983) s Barbrou Streisand se Žatec proměnil v židovské ghetto. Z velké části se snímek natáčel v ulicích Žatce, na Žižkově, Chelčického a Hošťálkově náměstí a v ulicích kolem synagogy. O pár let později tu Liam Nieson natáčel jednu z úspěšných adaptací Hugových Bídníků (1998). Paříž v době velké francouzské revoluce si zahrála Horova ulice v seriálu Červený Bedrník (1999). Při procházce městem objevíte filmová místa, která znáte i ze seriálů Náměstíčko (2004) a Náves (2006).
 

TOP seriály natáčené v severozápadních Čechách

ústí nad labemMožná byste to neřekli, ale také mnoho českých seriálů bylo natáčeno v Ústeckém kraji. Tak například Cirkus Bukowsky (2013), kriminálka s Pavlem Řezníčkem a Hynkem Čermákem. Ve 12dílném seriálu se objeví loděnice v Děčíně, překladiště Ústí nad Labem, zámek Děčín, Velké Žernoseky, loděnice ve Valtířově, Tyršův most nebo Labská ulice v Děčíně.
 
Četné pohledy na krajinu zasaženou těžbou hnědého uhlí na Mostecku nabízí seriál Pustina (2016), kde velký prostor dostal zámek Jezeří nad jámou povrchového dolu. Další temná místa filmových povrchových dolů představoval lom Nástup u Černovic (hrana dolu Libouš), důl ČSA u Vysoké Pece nebo Vysoká Pec – Vrskmaň. Dýmající komíny zahlédnete ve Vadkovicích nebo od zámku Jezeří, domy v Pustině si zahrálo krušnohorské Výsluní a městečko Valeč.  
 
já, mattoniTelevizní seriál Já, Mattoni (2016), mapující osudy slavné Mattoniho kyselky se natáčel převážně v Bílině a na zámku Velké Březno. Rodinné sídlo aneb vilu Mattoni v Kyselce, zvanou Zámeček, si zahrála vila továrníka Wolfruma, jinak sídlo Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem.
 
Kultovním seriálem „Severu“ se stal Most (2019). Obyvatelé Mostu a okolí v něm poznají známá místa, seriál České televize se totiž natáčel v reálem prostředí města – v restauraci Severka, na Autodromu, v hotelu Cascade, v mostecké nemocnici, v OC Centrál, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, v restauraci U Kalendů, v místní knihovně nebo v Chanově. V průběhu 65 natáčecích dní, po které se seriál připravoval, si v něm zahrálo celkem 821 komparzistů převážně z Mostu a okolí.
 

Víte, že... aneb tipy na další filmová místa

  • jetřichoviceZa čerstvým vzduchem a klidem se vydá početná pražská rodina v černobílé komedii Rodinné trampoty oficiála Tříšky (1949). Po mnoha peripetiích skončí nakonec v Jetřichovicích.
  • Teplicích a okolí se natáčela detektivka Zlá noc (1973). Ve filmu poznáte ulici Lípovou, Krupskou nebo Rooseveltovu. Objevuje se tam dnes již neexistující nádraží Most, které bylo zatopeno spolu se starým Mostem. Dnes je zde jezero Most.  
  • hřenskoSeriál z celního prostředí Ve znamení Merkura (1978) se odehrává v pohraničním Hřensku.  
  • Detektivka Vražedné pochybnosti (1978) vás zavede do Chřibské a Kamenického Šenova. Zajímavostí je, že turistická chata Na Vyhlídce, kam Miroslav Macháček dorazí a schová se před deštěm u hostinských Slávky Budínové a Iljou Rackem, dnes již nestojí. Poté co vyhořela už nedošlo k jejímu obnovení. Stávala nad obcí Prácheň, nedaleko Panské skály. Dnes je na místě lyžařský areál Prácheň.
  • Mladý muž a bílá velrybaústí nad labem (1978) na motivy Vladimíra Párala má těžiště v prostředí ústecké chemičky.
  • Nemocnice z detektivky Diagnóza smrti (1979) se nachází v Mostě, v ulici Jana Evangelisty Purkyně.
  • Tiské stěnyTiskými stěnami projíždějí tři žoldnéři v muzikálovém snímku ze středověkých Čech Dva na koni, jeden na oslu (1986). Tam jsou nakonec dopadeni a falešně obviněni jako lupiči Křížové bandy. Hrad pána z Drslavic představuje Helfenburk u Úštěka, hrad pana Mátohy pak Budyně nad Ohří.  
  •  Historická komedie Konec starých časů (1989) Jiřího Menzela se odehrává na zámku a v zámeckém parku Krásný Dvůr. Tamtéž bydlí krásná Píšťalka z filmu Jak básníkům chutná život (1987).
  • Konec starých časůDrama Oznamuje se láskám vašim (1988) se natáčelo v Děčíně a Hřensku, kde byla i filmová loděnice v níž šífař Kája kotvil s lodí.  
  • Rodinný film Dva lidi v zoo (1989) se natáčel v zoologické zahradě v Ústí nad Labem.  
  • Ve filmu Kolja (1996) jede František Louka k mamince na venkov, do města Úštěk.  
  • chomutovDrama Zapomenuté světlo (1996) se natáčelo v Krupce, ve Výsluní u Chomutova (kostel sv. Václava), Litoměřicích i Ústí nad Labem.  
  • Drama Milenci a vrazi (2005) se odehrává převážně v industriálním prostředí Ústí nad Labem.  
  •  V komedii ROMing (2007) s Mariánem Labudou a Bolkem Polívkou poznáte sídliště Chanov v Mostě.  
  • MájMysteriózní snímek Máj (2008) se natáčel na vrchu Číčov u obce Hořenec (tam kat sleduje poutníky a na konci popravuje Viléma), v Jiřetíně pod Jedlovou, na Křížových vršcích u Charvatic i na hradě Budyně nad Ohří.  
  •  Ve válečném drama Lidice (2011) se objevuje obec Chcebuz (coby idylické Lidice), Palackého ulice v Roudnici nad Labem, památník Lidice i nádraží Královice u Zlonic.  
  • terezínNa Ústecku a Podbořansku se natáčel film Úsměvy smutných mužů (2018), poznáte v něm Spolchemii v Ústí, Dolní Žleb, zámek Petrohrad nebo zámek Lužec.  
  • Pevnost Terezín jako židovské ghetto se objevila na plátně mnohokrát, například ve filmech Daleká cesta (1949), Transport z ráje (1962), Jsi krásná (1986) nebo Hodina tance a lásky (2003).
Zámecký park Ploskovice

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Kalvárie Ostré u Úštěku

Kalvárie Ostré u Úštěku

Barokní poutní místo se nachází na vrchu Kalvárie nad obcí Ostré, která je vzdálena 1,5 km od Úštěku.

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.

Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, surikat, piraň a či setkání u tučňáku. Můžete se stát chovatelem v zoo či si objednat krmení například u žiraf.

Přívoz Dolní Žleb

Přívoz Dolní Žleb

Přívoz Dolní Žleb na Labi je nejseverněji a nejníže položeným přívozem v Česku. Převáží pěší, cyklisty, motocykly i automobily do hmotnosti 12 tun, a v provozu je celoročně. Jedná se o jeden z posledních unikátů u nás, přívoz s dolním vodičem.

Zámek Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Městská památková rezervace Úštěk – nejmenší městská památková rezervace v ČR

Městská památková rezervace Úštěk – nejmenší městská památková rezervace v ČR

Úštěk je malé město v severních Čechách, 17 km severovýchodně od Litoměřic. Leží na výrazném pískovcovém návrší v nadmořské výšce kolem 240 m na rozhraní CHKO České středohoří a Kokořínsko.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí – pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou

Na Křížové hoře (563 m n. m.) nad obcí Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 18. století poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži. Křížová cesta bývá prvním turistickým výšlapem z Jiřetína směrem na vrchol Jedlové hory.

Spa Hotel Zámek Lužec u Nejdku v Krušných horách

Spa Hotel Zámek Lužec u Nejdku v Krušných horách

Na základech původního loveckého zámečku z roku 1919 zde otevírá brány komplex nabízející ubytování uprostřed přírody v nadmořské výšce 700 m.

Synagoga a rabínský dům v Úštěku

Synagoga a rabínský dům v Úštěku

Městečko Úštěk leží na severovýchodním okraji Českého Středohoří. Nejstarší zmínka o něm pochází z roku 1057. Na náměstí je dochována řada pozoruhodných pozdně gotických štítových měšťanských domů z 15. a počátku 16. století s částečně zachovaným loubím.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Levíně u Úštěku

Kostel Povýšení sv. Kříže v Levíně u Úštěku

Kostel Povýšení sv. Kříže založen roku 1788. Krátce na to vyhořel a roku 1798 byl postaven znovu. Zajímavostí je u jižního vchodu zazděný klenební svorník s reliéfem, známým pod názvem Levínský kocour.

Tyršův most v Děčíně

Tyršův most v Děčíně

Tyršův most v Děčíně v roce 1933 nahradil Řetězový most císařovny Alžběty. V době otevření byl Tyršův most největší svého druhu v Československu. Jméno dostal po děčínském rodákovi Dr. M. Tyršovi.

Zřícenina hradu Kyšperk u Krupky

Zřícenina hradu Kyšperk u Krupky

Poměrně rozsáhlé zříceniny hradu Kyšperka naleznete nedaleko města Krupky. Dochovalo se zde několik místností, hradby a část velké věže. Hrad je skvělé romantické místo pro přespání pod širákem.

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

Zlatá stezka Zemí hradů v celkové délce 89 km vede z Budyně nad Ohří do Úštěku a propojuje tak většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

Hrad Budyně nad Ohří

Hrad Budyně nad Ohří

Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku – především skalní město v Tisé.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

V letech 1783 – 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku Krásný Dvůr rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb, které leckde ukončují jako dominanty různé průhledy.

Hrad Rýzmburk u Oseka

Hrad Rýzmburk u Oseka

Nejstarší a nejmohutnější gotický hrad Podkrušnohoří byl podle dobové módy nazývaný Riesenburg, neboli Obří hrad. Původní majitelé hradu – páni z Rýzmburka či "Hrabišici" (v erbu měli hrábě) patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody středověkých Čech. Založili v Oseku také klášter cisterciáků.

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Procházka historickou částí města Žatce, kde se točilo více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam. Navštivte místa v historickém jádru Žatce, kde se natáčely filmy jako Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, seriál Náměstíčko, Náves, Příkopy, starší film – Holky z porcelánu a mnoho dalších.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Ústecký kraj | Příroda

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura